Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Sprawa radnego Tomasza Nowakowskiego: Rada Miejska przegrała w sądzie

7 kwietnia 2017; 10:39

17 komentarzy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził niezgodność z prawem uchwały Rady Miejskiej w Grójcu, która nie zgodziła się na rozwiązanie przez Starostwo Powiatowe umowy o pracę z radnym Tomaszem Nowakowskim.

Uchwałę w tej sprawie rada podjęła w październiku ubiegłego roku. Z wnioskiem o zgodę na rozwiązanie umowy o pracę zwrócił się starosta Marek Ścisłowski. Radny Tomasz Nowakowski jest bowiem jednocześnie Naczelnikiem Wydziału Komunikacji i Transportu w starostwie.

Jako powód rozwiązania umowy starosta wskazał wynik audytu, który wykazał nieprawidłowości przy usuwaniu pojazdów z drogi, które miały narazić powiat na straty finansowe, co w konsekwencji przełożyło się na to, że starostwo jako pracodawca utracił zaufanie do swojego pracownika.

W uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej stwierdzono, iż motywy rozwiązania umowy zostały wskazane bardzo ogólnie i nie przedstawiono stanowiska wobec odpowiedzi na zarzuty, jakie przedstawił pracownik oraz nie wskazano konkretnych okoliczności, zdarzeń, które stanowiłyby podstawę utraty zaufania. Rada wskazała, że „trudno przyjmować, że pracownik z takim stażem pracy na jednym stanowisku nagle miałby utracić zdolność kierowania podległym mu wydziałem”.

Uchwałę grójeckich radnych za nieważną uznał w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda mazowiecki. Wskazywał on, iż skoro Rada Miejska stwierdziła, że starosta nie przedstawił szczegółowych motywów swojej decyzji, to powinna wezwać do uzupełnienia stanowiska. Co więcej, wojewoda wskazywał, że uzasadnienie uchwały zawiera subiektywną ocenę sprawy oraz osoby radnego, a zupełnie niezrozumiałym jest wskazywanie na jeden z motywów rozstrzygnięcia jest przyjęcie, że przyczyną odmowy jest zamiar zapewnienia radnemu „stabilnej sytuacji zawodowej”.

Rada Miejska w Grójcu zaskarżyła rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W swojej skardze wskazała, że przedstawione motywy rozwiązania stosunku pracy zostały wskazane bardzo ogólnie, a z pisma radnego wynika, że ustosunkował się do audytu , który miał być przyczyną utraty zaufania i złożone wyjaśnienia są przekonywujące. Rada Miejska zwróciła uwagę, że Tomasz Nowakowski jest długoletnim pracownikiem starostwa, i trudno uznać, że nagle miałby utracić zaufanie.

Rada podnosiła jednocześnie, że nie wynika aby działanie Tomasza Nowakowskiego naraziło pracodawcę na jakąkolwiek szkodę i jej naprawienie było dochodzone na drodze sądowej albo toczyło się postępowanie karne w tym zakresie.

Rada zauważyła, że starosta nie wskazywał konkretnych okoliczności, zdarzeń, działań lub zachowań pracownika, które stanowiłyby podstawę utraty zaufania. Rada Miejska podkreśliła także, że Nowakowski jest bardzo aktywnym radnym i przewodniczy komisji budżetu i finansów.

W wyroku z 3 marca 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Rady Miejskiej w Grójcu, przyznając rację wojewodzie, że uchwała jest sprzeczna z prawem.

W ocenie sądu nie można podzielić stanowiska Rady Miejskiej, że motywy rozwiązania stosunku pracy są wskazane ogólnie. Starosta przeprowadził audyt, a jego negatywne wyniki mogą stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy. - Weryfikacja okoliczności stanowiących podstawę rozwiązania stosunku pracy i ocena ich zasadności należy do właściwego sądu pracy, jeżeli powstaje spór na tym tle – zwrócił uwagę WSA.

Zdaniem sądu miałoby to znaczenie tylko w tym kontekście, że gdyby rada wykazała, iż podane okoliczności przez pracodawcę są pozorne, a rzeczywistym powodem rozwiązania stosunku pracy są okoliczności związane z wykonywaniem mandatu radnego. - W toku przeprowadzonego postępowania nie wykazano aby taki związek między działaniami w ramach wykonywania mandatu, a podstawą rozwiązania stosunku pracy miały miejsce – napisano w uzasadnieniu.

Orzeczenie nie jest prawomocne. Rada Miejska można złożyć teraz skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pełną treść uzasadnienia WSA w Warszawie można przeczytać tutaj:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F9D9C44A0E

TAGI:

Komentarze (17):

do Grójec; 7 kwietnia 2017, 13:22

Cała hipokryzja za pieniądze podatnika. Lepiej pieniądze przeznaczone na z góry przegraną batalię sądową Radni przeznaczyliby na sprzątanie ulic.

.......; 8 kwietnia 2017, 07:34

Najlepiej to niech wszystkich pozwalają w tym starostwie a pierwszego to tego Ścisłowskiego z drewnianego miasta niech tam sobie rzadzi

Hipokryzja?; 8 kwietnia 2017, 23:53

Radny, Naczelnik, od tyłu lat?
Hipokryzja?
....

JAKA HIPOKRYZJA?
......
NA PEWNO, NA BANK CZYSTY, NIESKAZITELNY WRĘCZ,
.... jak reszta Naczelych;)

8brawo; 9 kwietnia 2017, 15:09

Starosta jest uczciwy i dlatego boli wprowadzanie nowych porządków.

jakich porządków ?; 10 kwietnia 2017, 10:10

Chyba kosztownego bałaganu - trzeba spojrzeć w budżet powiatu to da się zauważyć, że rosną koszty funkcjonowania urzędu. Z informacji jakie posiadam wynika że znów będą przyjmowani nowi pracownicy na funkcjach doradców - miejmy nadzieję że wykształceni- zresztą potrzebni bo stanowiska starostów zajmują nieuki bez matury. Jak tak dalej pójdzie to puszcza nas z torbami. Jeśli zaś zarzuca się Nowakowskiemu narażenie starostwa na straty to pora wywalić tych nieuków bo straty przez nich spowodowane sięgają już dziesiątków milionów a co z pseudoprawnikiem to jego opinie spowodowały straty o które jest posądzany Nowakowski

do jakich?; 10 kwietnia 2017, 13:30

wojewoda i sąd też niedouczeni?

do piszących komentarze; 13 kwietnia 2017, 13:13

Proszę czytać artykuł ze zrozumieniem a później komentować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rada; 13 kwietnia 2017, 15:11

to są jaja z prawa i z ciemnego ludu. Zasady takie stworzylii sobie kolesie by nikt ich łatwo nie oderwał od koryta. ...
Posłowie jeśli mają honor, sami się pozbawiają immunitetu.

Ale takie kwiatki to są pozostałości PO PSL

do rady; 13 kwietnia 2017, 21:26

To nie są jaja z prawa, to prawo robi nas w jajo

Do "jakich porządków"?; 19 kwietnia 2017, 12:52

Takich bzdur to tu na tym portalu nikt nie odważył się napisać. Proszę wskazać , który ze starostów nie ma wykształcenia?

Zig-Zag; 24 kwietnia 2017, 09:04

Czy ktoś widział czy czytał ten tzw. audyt?

Kolesiostwo; 3 listopada 2017, 18:44

NSA nie zostawil krzty praworządności na stronniczej radzie miasta

http://prawodlasamorzadu.pl/2017-09-25-zgoda-na-rozwiazanie-stosunku-pracy-z-radnym

ale jaja; 15 listopada 2017, 14:39

Ogrodnik Naczelnikiem Wydzialu Komunikacji

Naczelny; 15 listopada 2017, 21:13

Elyta władzy. Ciekawe czym się wyroznil przez te 20 lat w radzie miasta, ze jest tak wysoce ceniony przez kolegow radnych. hahhaha ile zglosil interpelacji. Czym sie zasłużył, ze go tak bronia? Moze ladnymi numerami rejestracyjnymi? Niestety taka rada, na jaka miasto zasługuje.

finansista z komunikacji ogrodniczej; 15 listopada 2017, 21:20

Mamy takiego przewodniczącego komisji finansowej? to nie dziwne, ze gmina nie otrzymuje zadnych dotacji i ze mamy najwyzsze ceny wody i najwyzsze podatki. To sa jaja dopiero!!!!!!

Grójczn, nie słoik; 22 grudnia 2017, 13:41

Powiało jadem z klawiatur katoli, aż trudno polemizować bo brak adwersarza do merytorycznej dyskusji!!!

obatel Piszczyk; 28 grudnia 2017, 08:19

Jaki sąd, jakie prawo, jaki wyrok? To jest tylko "opinia kolesi przy kawie i ciasteczkach"!!!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Studniówka 2025 – tanecznym krokiem w stronę matury W sobotę, 20 stycznia 2025 roku, maturzyści z Centrum Kszta...
Policjanci ruszyli w pościg! 19-latek uciekał, bo bał się... mandatu 19-letni mężczyzna, kierujący samochodem osobowym, nie...
Wybieramy Sportowca Grójca 2024 roku! Od dzisiaj do poniedziałku 3 lutego można wspierać głosami...
Strażacy z Pabierowic przywitali nowy wóz W sobotę 18 stycznia Ochotnicza Straż Pożarna w...
Rusza lodowisko miejskie w Grójcu. Przygotowano kilka niespodzianek Lodowisko otwiera się już 18 stycznia i zaprasza wszystkich...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2024 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.