Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki

Stojaki rowerowe częścią infrastruktury miejskiej

22 września 2022; 14:58

Materiał promocyjny

Stojak na rowery często jest „niewidzialną” częścią placu zabaw czy parkingu. Niedoceniany i pomijany, a przecież niezbędny dla wielbicieli tego typu środka transportu. Co więcej – usytułowany przy placu zabaw, przedszkolu czy szkole musi spełniać szereg norm bezpieczeństwa by nie stwarzać zagrożenia, ale przede wszystkim służyć cyklistom.

Najczęściej spotykane stojaki na rowery są szare - pasują do wszystkiego, nie odwracają uwagi od infrastruktury, w której zostały zamontowane. Decydują się na nie najczęściej włodarze miast i przedsiębiorcy, a montują je przed budynkami administracji publicznej, biurami, czy lokalami usługowymi. Inaczej jest gdy stojak na rowery ma być umieszczony na placu zabaw lub w bezpośrednim otoczeniu przedszkola – tu najczęściej wybór pada na stojaki bardziej kolorowe, w ciekawszym wzorze. Jednak nie kolory czy kształty są tu najistotniejsze, a funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowników. Stojaki rowerowe muszą być stabilne i powinny pasować do typowych rowerów miejskich i szosowych. Muszą mieć zatem odpowiednie rozmiary, umożliwiające ustawienie roweru i przypięcie go linką zabezpieczającą. Większość stojaków jest przykręcana do nawierzchni – najczęściej kostki brukowej.

Nie da się ukryć, że z roku na rok popularność rowerów jako codziennego środka transportu rośnie – sprzyja temu oczywiście troska o środowisko, wzrost świadomości i edukacja ekologiczna społeczeństwa, ale też czynniki zdrowotne, dlatego tak ważne jest by rowerzyści mieli możliwość pozostawienia swojego jednośladu w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Również miasta i gminy w całej Polsce chcą tworzyć rowerzystom dogodne i bezpieczne warunki do jazdy - łatwo dostrzec przybywające ścieżki i całe trasy rowerowe, a nawet mini stacje serwisowe dla rowerów, gdzie każdy może m.in. samodzielnie dopompować opony. Ale za zdrowym trendem podążają też przedsiębiorcy – stojaki na rowery są już powszechnie montowane przed sklepami i w centrach handlowych – zarówno tych małych, jak i dużych, przed kawiarniami, restauracjami i oczywiście przy wszelkich atrakcjach turystycznych. Wybierając się na wycieczkę rowerową warto jest też zaplanować postój i odpoczynek w miejscu gdzie znajdują się stojaki na rowery, dzięki temu będziemy mogli chwile odetchnąć, nie martwiąc się o nasz jednoślad.

 

Najnowsze artykuły

10 lat Grojec24.net! Zapraszamy na Amatorski Turniej Piłkarski Grójec Cup 7 października na boisku przy Hali Sportowej Spartakus w Gr...
Rząd rozdał pieniądze na zabytki. 15 mln zł trafi do powiatu grójeckiego Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek wyniki drugiej...
Od(b)jazdowe warsztaty W ramach projektu "Od(b)jazdowe warsztaty" Fundacji Stacja...
Dobre materace piankowe – wyśpij się na zdrowie! Sen to nieodłączny element każdego człowieka. Problemy w...
Młodzi chcą rządzić Młodzi, ambitni, pełni energii i pomysłów. Radni Młodzież...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.