Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Suplementacja witamin i minerałów – czym różni się witamina suplement a witamina lek OTC

27 września 2021; 12:33

Materiał promocyjny

Dostępne na rynku preparaty z witaminami czy minerałami mogą mieć status leku (w tym leku OTC) albo suplementu diety. Jakie są różnice między tymi dwiema oddzielnymi grupami produktów? Co skuteczniej uzupełnia niedobory składników odżywczych i co lepiej nadaje się do suplementowania witamin i minerałów – lek OTC czy suplement diety?

Czym jest suplement diety, a czym lek OTC?


Suplement diety to środek spożywczy, którego zadaniem jest uzupełnianie normalnej diety albo wspieranie fizjologicznych funkcji ludzkiego ciała. Jako preparat stanowiący skoncentrowane źródło witamin, minerałów lub innych składników wykazujących efekt odżywczy bądź inny fizjologiczny, może występować w formach jednoskładnikowych lub złożonych oraz w różnych postaciach pozwalających na dawkowanie.

Lek, czyli produkt leczniczy, definiuje się jako substancję albo mieszaninę substancji przedstawionych jako mające właściwości leczenia chorób występujących u ludzi i zwierząt lub zapobiegania im. Mogą być to również substancja/substancje podawane w celu postawienia diagnozy albo przywrócenia, poprawienia bądź zmiany fizjologicznych funkcji ciała przez działanie farmakologiczne, metaboliczne lub immunologiczne.

Czym z kolei jest lek OTC? OTC to skrót od angielskiego określenia over-the-counter drug. Wspomnianą nazwę stosuje się wobec leków dostępnych bez recepty, wydawanych bez konsultacji z lekarzem. Z reguły leki OTC działają na łagodne dolegliwości i nie powodują silnych uzależnień.

Witamina suplement i witamina lek OTC – różnice w składach i przeznaczeniu


Podstawową różnicą między lekami dostępnymi bez recepty a suplementami diety pozostaje ich funkcja. Rolą leku OTC jest leczenie dolegliwości, zapobieganie chorobom i pomaganie w ich diagnozowaniu, a także przeciwdziałanie poważnym niedoborom, z kolei suplementy mają za zadanie uzupełniać dietę o określone składniki odżywcze albo wspierać fizjologiczne funkcje organizmu.

Suplement diety może zawierać witaminy, minerały czy probiotyczne drobnoustroje. Dozwolonymi dodatkami są również aminokwasy, enzymy albo inne substancje dające efekt odżywczy lub fizjologiczny. Leki OTC, poza składnikami wymienionymi powyżej, mogą zawierać substancje lecznicze, np. przeciwbólowe czy przeciwhistaminowe.

Leki OTC muszą spełnić więcej wymogów niż suplementy diety


Zanim suplement diety zostanie wprowadzony na rynek, musi być zgłoszony do Głównego Inspektora Sanitarnego. Każdy produkt leczniczy przed dopuszczeniem do obrotu przechodzi procedurę rejestracyjną w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Suplementy diety z witaminami czy minerałami przed wprowadzeniem do sprzedaży nie muszą być poddane żadnym badaniom jakościowym, klinicznym ani ilościowym. Z kolei produkty lecznicze takie jak witamina D lek OTC, zanim przystąpią do procedury rejestracyjnej we wcześniej wspomnianej instytucji, przechodzą szereg skomplikowanych, długotrwałych badań klinicznych, ilościowych i jakościowych. Również po zarejestrowaniu leki podlegają ściśle określonym wymaganiom w kwestii regularnych kontroli ilościowych i jakościowych. Środki takie jak magnez lek OTC są również stale monitorowane pod kątem występowania ewentualnych interakcji z innymi substancjami albo wystąpienia działań niepożądanych.

Suplementy diety, gdy już zostaną dopuszczone do obrotu, nie muszą przechodzić badań, być kontrolowane pod względem ich przeprowadzenia ani monitorowane w kontekście działań niepożądanych i interakcji. Trzeba jednak mieć świadomość, że niektórzy producenci, mimo braku jasno sprecyzowanych wymagań prawnych, sami nakładają na siebie obowiązek badania swoich preparatów, by dostarczać jak najbezpieczniejsze produkty.

Lek OTC a suplement diety – oznakowanie produktów


Suplement diety różni się również od leku OTC oznakowaniem. Na opakowaniu produktu takiego jak suplement z witaminą E musi znaleźć się określenie „suplement diety”, skład preparatu (w tym nazwy związków, np. witamina E / Octan DL-alfa-tokoferylu, oraz ich ilości, np. 180 mg w 1 kapsułce), wyszczególniona porcja produktu zalecana do spożycia w ciągu dnia oraz ostrzeżenie, by jej nie przekraczać. Ponadto wymagana jest informacja, o tym, jak suplement ma być przechowywany oraz że produkt nie powinien być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety.

Jakie informacje znajdziemy na opakowaniu produktu leczniczego? Na etykiecie powinny być umieszczone: nazwa handlowa produktu, nazwa substancji czynnych, dawka (ilość substancji leczniczej), seria, postać farmaceutyczna leku, informacja, dla kogo jest przeznaczony, wykaz substancji pomocniczych, określenie wielkości opakowania, kategoria dostępności produktu leczniczego, ostrzeżenia w kwestii przechowywania, termin ważności, środki ostrożności oraz podmiot odpowiedzialny.

Co więcej, leki OTC zawsze muszą mieć dołączoną ulotkę do opakowania, a w przypadku suplementów diety nie jest to wymagane.

Suplementacja witamin i składników mineralnych – czy suplement diety będzie dobrym rozwiązaniem?


To, że suplement z witaminą A różni się od leku OTC zawierającego ten składnik, nie znaczy, że nie powinien być stosowany. Wśród suplementów diety można znaleźć sporo dobrych produktów pomagających uzupełnić codzienny jadłospis substancjami, których potrzebuje nasz organizm. Nie należy zatem natychmiastowo przekreślać tej grupy produktów. Warto zastanowić się nad potrzebami swojego ciała oraz efektem, jaki chce się osiągnąć, stosując określony preparat. Trzeba pamiętać, że lek zawierający żelazo ma za zadanie leczyć, zapobiegać albo pomagać w diagnozowaniu schorzeń. Z kolei rolą suplementu diety ze wspomnianym składnikiem jest uzupełnianie jadłospisu i wspieranie funkcji fizjologicznych organizmu.

Zarówno lek, jak i suplement diety powinien być dostosowany do potrzeb danego pacjenta. W razie wątpliwości co do składów, dawkowania czy innych kwestii związanych z suplementacją witamin i minerałów warto skonsultować się z lekarzem, dietetykiem albo farmaceutą. Jeżeli potrzebnym składnikiem jest potas, powinien on być wyszczególniony w składzie leku OTC bądź suplementu. Warto porównać formy chemiczne, w jakich występują określone składniki aktywne w danych preparatach.

Suplementy diety z witaminami i minerałami różnią się od leków OTC zawierających witaminy i składniki mineralne przeznaczeniem oraz wymogami, które muszą spełnić. Po produkty lecznicze należy sięgać wówczas, gdy chce się osiągnąć określony efekt terapeutyczny albo zapobiegać danej chorobie i jej objawom. Rolą suplementów jest uzupełnianie diety o określone składniki odżywcze, a także wspieranie funkcji fizjologicznych. Decyzja o tym, jaki preparat wybrać – witaminę suplement czy lek OTC – warto skonsultować z lekarzem albo dietetykiem. Suplementacja musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Dobrana pod okiem specjalisty może też wspierać leczenie określonych dolegliwości.

 

Najnowsze artykuły

Wędkarstwo: sztuka łowienia i nowoczesne technologie Wędkarstwo to nie tylko hobby, ale dla wielu pasja, która...
Liga okręgowa: Gracja Tczów – Mazowsze Grójec 4:3 Podopieczni Jerzego Engela doznali drugiej porażki w...
Spotkanie z cyklu ZROZUMIEĆ HISTORIĘ – O Zbrodni Katyńskiej i Akcji AB 3 kwietnia, godz. 17.00, w sali konferencyjnej Centrum...
Jedno okienko i długie kolejki. Co dzieje się na poczcie w Grójcu? Od pewnego czasu otrzymujemy niepokojące sygnały dotyczące...
Wszechmocni w sieci – profilaktyka w wykonaniu uczniów Hejt, czyli ośmieszanie, obrażanie czy poniżanie innych to...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2024 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.