Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Tablica adresowa na dom – obowiązkowa czy nie?

26 kwietnia 2022; 16:56

Materiał promocyjny

Numer domu bądź tablica adresowa z numerem oraz ulicą, które widzimy na frontowych ścianach budynków, wydają się nam czymś absolutnie zwyczajnym. Widujemy je każdego dnia i traktujemy jak normę. Idąc ulicą i szukając jakiegoś adresu, automatycznie rozglądamy się po przednich ścianach w poszukiwaniu tablicy z numerem domu. Dokładnie w ten sam sposób funkcjonują dostawcy jedzenia, kurierzy, poczta, a także służby takie jak pogotowie, straż pożarna oraz policja. Czy skoro tablica z adresem jest tak bardzo potrzebna to z jej brakiem wiążą się jakieś konsekwencje? Jak to w końcu jest – czy tablica adresowa jest obowiązkowa czy też nie? Śpieszymy z wyjaśnieniem!

News will be here

Co polskie prawo mówi o posiadaniu tablicy adresowej?

Większość domów mieszkalnych oraz budynków usługowych posiada oznakowanie na swojej elewacji w postaci cyfr, liter bądź tablicy adresowej. Oczywiście – większość nie oznacza wszystkie- i wciąż zdarzają się sytuacje, gdy na budynku tego numeru zwyczajnie nie ma. Czy to problem? Czy znakowanie nieruchomości jest obowiązkowe i z racji braku go grozi nam, jako właścicielom budynku, jakaś kara? Niestety, ale tak. Według przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego, każdy właściciel budynku ma obowiązek umieszczenia na nim tablicy adresowej z numerem w ciągu 30 dni od nadania takiego numeru. Brak tablicy lub tabliczka, która nie spełnia określonych wymogów wiążą się z karą pieniężną. Grzywna za takie wykroczenie może sięgać 250 złotych.

Jakie wymagania powinna spełniać tablica adresowa?

Tablica z adresem musi spełniać pewne zasady. Przede wszystkim musi być ona zamontowana na froncie budynku i widoczna w dzień oraz po zmroku, co wiąże się z koniecznością jej oświetlenia. Jeśli w okolicy Waszej posesji znajduje się latarnia – macie problem z głowy. Chcąc nie chcąc – oświetla ona Wasz dom. Jeżeli jednak takowej nie ma w okolicy lub jej światło nie pada na przednią ścianę budynku, konieczne będzie dodatkowe doświetlenie tablicy. Jeszcze jakiś czas temu montowano w tym celu zewnętrzne kinkiety. Były one jednak rozwiązaniem nieco problematycznym, ponieważ angażowały właściciela budynku, który musiał włączać i wyłączać światło. Obecnie coraz częstszym wyborem jest tablica adresowa LED z czujnikiem zmierzchu. Taka tablica jest bezobsługowa. Uruchamia się sama, kiedy za oknem zrobi się ciemno. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o tym, że tego typu tablice są energooszczędne, co przy rosnących cenach energii i niesamowitej inflacji jest z pewnością zachęcające.

 

Najnowsze artykuły

Niebezpieczna noc na S7 pod Grójcem. Doszło do dwóch zdarzeń W nocy z czwartku na piątek na drodze ekspresowej S7 w...
Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w...
Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.