Ubezpieczenie posagowe: co powinieneś o nim wiedzieć?

2 grudnia 2021; 15:19

Materiał promocyjny

Jako rodzice staramy się zrobić wszystko, aby zapewnić naszym dzieciom jak najlepsze życie i udany start w dorosłość. Nie jest też tajemnicą, że w realizacji tego celu bardzo przydatne są odpowiednie zasoby finansowe. Co jednak, gdy nas zabraknie a nasze dzieci nie będą jeszcze w pełni samodzielne? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi ubezpieczenie posagowe. W jaki sposób będzie ono pomocne?

Czym jest ubezpieczenie posagowe?

Jest to rodzaj dobrowolnej polisy na życie, która ma na celu zgromadzić dla naszych dzieci odpowiednio dużą kwotę pieniędzy. Dodatkowo polisa ta gwarantuje im finansowe wsparcie w sytuacji, w której nas zabraknie. Ubezpieczenie posagowe może wykupić zarówno rodzic dziecka, jak i bliska mu osoba, ale tylko do czasu, kiedy nie jest ono pełnoletnie.

Zgromadzone na polisie pieniądze, mają docelowo trafić do dziecka, gdy skończy się okres obowiązywania zawartej umowy. Może on trwać od 5 do 25 lat. Po wygaśnięciu umowy, dziecko może wykorzystać zgromadzone na polisie środki w wybrany przez siebie sposób. Może to być zakup mieszkania, studia, wyjazd zagraniczny czy każda inna rzecz, którą uposażony uzna za potrzebną.

Jak działa polisa?

Wykupując polisę jesteśmy zobowiązani wpłacać na nią składki w odpowiedniej wysokości. Najniższa z nich wynosi zazwyczaj 100 zł. Składki możemy wpłacać w zadeklarowanych wcześniej terminach – co miesiąc, rok czy kwartał. Oczywiście im więcej wpłacimy, tym więcej środków zostanie zgromadzonych na polisie, z której w przyszłości skorzysta nasze dziecko.

Kupując polisę możemy wybrać opcję, w której opłacamy jedynie składkę pracującą na kapitał dla naszego dziecka. Możemy jednak skorzystać i z opcji dodatkowych. Najczęściej, oprócz gromadzenia kapitału, gwarantują one ochronę dziecka w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej. Co więcej – ochrona ta może dotyczyć także rodziców dziecka.

Jakie są dodatkowe atuty polisy?

Wspomniana ochrona może polegać na wypłacie odszkodowania za powstały uszczerbek na zdrowiu, pokryć koszty leczenia dziecka czy jego pobyt w szpitalu. W przypadku rodziców natomiast, może wspierać ich finansowo podczas zachorowania na nowotwór, inwalidztwa czy też w przypadku zawału, operacji albo nieszczęśliwego wypadku (który ograniczy ich zdolność do pracy).

Dzięki polisie dbamy więc nie tylko o finansową przyszłość naszego dziecka, ale też o nasze własne bezpieczeństwo (w okresie trwania umowy ubezpieczeniowej). Ubezpieczenie posagowe jest więc polisą bardzo rozbudowaną, dbającą o całą rodzinę na wielu różnych płaszczyznach. Tak szeroki zakres ochrony daje realne wsparcie w codziennym życiu.

Jaką największą zaletę ma ubezpieczenie posagowe?

Polisa chroni interesy naszego dziecka, jeśli umrzemy, zanim skończy się okres trwania zawartej umowy. W takiej sytuacji to ubezpieczyciel przejmie na siebie obowiązek opłacania składki na rzecz naszego potomka. Dzięki temu śmierć rodzica nie przerywa działania polisy a oszczędności dla uposażonego sukcesywnie powiększają się.

Inwestowanie na polisie

Zwykła polisa posagowa składa się jedynie z części ochronnej. Warto jednak sięgnąć po jej szerszy zakres, który składa się z części ochronnej oraz inwestycyjnej. Część ochronna służy do odprowadzania środków na zabezpieczenie dziecka, w przypadku śmierci jego rodzica. Część inwestycyjna natomiast, służy do inwestowania części kapitału w celu jego pomnażania.

Najczęściej, kupując polisę, możemy samodzielnie ustalić, jaki procent całej składki chcemy przeznaczyć na jej poszczególne części. Ewentualnie obliczy to dla nas towarzystwo ubezpieczeniowe. Pamiętajmy też, że składki podlegają indeksacji. Czyli wraz ze spadającą wartością pieniądza, wartość składki będzie rosła, aby gromadzone na niej środki nie traciły na wartości.

 

Najnowsze artykuły

Puchar Polski: KS Wysokin – Mazowsze Grójec 2:5 W niedzielne popołudnie grójczanie pokonali KS Wysokin 5:2...
Filmowcy kręcą serial w Grójcu. Znamy szczegóły produkcji Od soboty na terenie Grójca realizowane są zdjęcia do...
Mazowsze zdało egzamin To był trudny rok – pandemia, rosnąca inflacja i duży...
Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą Były szef wojsk inżynieryjnych 25 Brygady Kawalerii...
Tragiczny wypadek w gminie Błędów. Mężczyzna zginął pod kosiarką Mieszkaniec miejscowości Bielany w gminie Błędów zginął w...

Najnowsze ogłoszenia

... Alarmy Kamery Napędy do Bram Domofony
części do silników Deutz, hurtownia... KT Service - posiadamy największy magazyn części do silników Deutz...
Szukasz pracowników z Ukrainy ? Szanowni Państwo,

Firma Gerbaupol sp. z o. o. z siedzibą...
Kasjer/Sprzedawca Stokrotka Stokrotka Sp. z o. o. – jesteśmy siecią handlową obecną na...
Sprzedam dobrze prosperującą firmę... Do sprzedania firma produkująca stoły betonowe do tenisa, pojedyncze...

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.