Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Uczniowie CKZiU w Nowej Wsi na XII Międzynarodowych Targach Agrotechniki Sadowniczej

19 stycznia 2016; 14:56

Grojec24.net

0 komentarzy

Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego w Warce jest lokalną firmą, która 13 X 2015 roku objęła patronat nad uczniami klasy I Technikum Ogrodniczego.

News will be here

Patron sfinansował koszt autokaru, którym uczniowie z klas I i II Technikum Ogrodniczego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi pojechali 12 stycznia na XII Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej zorganizowane w Warszawskim Centrum Expo XXI.

Organizatorzy MTAS to: Katedra Sadownictwa SGGW (prof. dr hab. Kazimierz Tomala) i firma BASF (Grzegorz Lewandowski).

Katedra Sadownictwa SGGW, która z ramienia uczelni objęła patronat nad uczniami klasy I w zawodzie technik ogrodnik, polecała najnowszą, wyhodowaną przez siebie odmianę, „Chopin”. Emilian Pitera otrzymał ją ze skrzyżowania „Granny Smith” i klonu U 211. Drzewa rosną umiarkowanie silnie, bardzo wcześnie wchodzą w owocowanie, plonują obficie. Odmiana odporna jest na parcha jabłoni. Owoce są średniej wielkości, bardzo jędrne, soczyste, bogate w kwasy organiczne. Dojrzałość zbiorczą jabłka uzyskują w pierwszej dekadzie października. Nadają się zarówno do bezpośredniej konsumpcji, jak i na przetwory. Jest to odmiana chroniona. Może być rozmnażana tylko w szkółkach Katedry Sadownictwa SGGW i Ryszarda Nowakowskiego, ARNO Lewiczyn.

Z kolei drugi organizator, BASF, proponował wprowadzany na rynek w roku 2016 Regalis Plus 10 WG.

W trakcie oglądania wystaw zainteresowaniem młodych ogrodników cieszyły się najnowszej generacji ciągniki, przyczepy, opryskiwacze sadownicze, zamgławiacze, konstrukcje antygradowe.

Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej to nie tylko wystawy, ale również konferencja. Zainteresowani mogli wysłuchać wykładów na temat opłacalności produkcji jabłek i nowych kierunków eksportu polskich owoców. Podjęto też tematykę dotyczącą produkcji owoców jagody kamczackiej, derenia jadalnego i maliny, w tym również pod osłonami. Uczniów Technikum Ogrodniczego z CKZiU najbardziej zainteresowało wystąpienie posła, reprezentanta Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej – Mirosława Maliszewskiego. Absolwent Technikum Ogrodniczego w Nowej Wsi przedstawił temat, który spędza sen z powiek wszystkim sadownikom - nowe kierunki eksportu polskich owoców po embargo.

Miłym akcentem wycieczki było spotkanie absolwentów naszej szkoły, pracujących w firmach, będących wystawcami Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej. Nasi absolwenci reprezentowali między innymi Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego, Felimpex, INTERMAG, Osadkowski SA. Niewątpliwie osiągnęli sukces.
Uczniowie mogli się przekonać, że po ukończeniu technikum ogrodniczego istnieje szansa na zdobycie atrakcyjnej pracy.

Wycieczka na MTAS to przykład aktywnej współpracy z lokalnym pracodawcą.

Kierownikiem wycieczki był, podobnie jak w ubiegłym roku, pan Grzegorz Wawer, opiekunami, również po raz drugi, pani Barbara Frydrych i pan Jacek Domański.

Barbara Frydrych

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...
Opinie o kuchniach z Agaty: przewodnik po najnowszych trendach i funkcjonalnościach Kojarzące się ze stylem retro ryflowane fronty i niebanalne...
Dzień Dziecka na Osiedlu Ilona w Grójcu Osiedlowy Dzień Dziecka to świetna okazja do wspólnej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.