Upadłość konsumencka w 2020 roku – najważniejsze zmiany

27 października 2020; 07:33

Materiał promocyjny

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, w świetle zliberalizowanej nowelizacją ustawy, jest dla wielu dłużników szansą na uwolnienie się od zobowiązań.Skrócona i uproszczona procedura ogłoszenia upadłości konsumenckiejWedług Ministerstwa Sprawiedliwości zmiany w ustawie Prawo upadłościowe, które weszły w życie 24 marca 2020 roku, mają stanowić skuteczne wsparcie dla zadłużonych i pomóc im bezpiecznie wyjść z trudnej sytuacji. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej, zgodnie z przyjętymi założeniami, stało się łatwiejsze, a postępowanie uległo skróceniu. Ustawodawca wprowadził bowiem w zakresie warunków ogłoszenia upadłości oraz procedury kilka istotnych zmian.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym do ogłoszenia upadłości konsumenckiej osoby fizycznej wystarczy stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny. Oznacza to, że upadłość może ogłosić osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która do sytuacji doprowadziła umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Sąd okoliczności te podda ocenie dopiero na etapie ustalania planu spłaty. Jeżeli stwierdzi, że niewypłacalność była skutkiem działań dłużnika, będzie on spłacał swoje zobowiązania dłużej, od 3 do 7 lat.

3 rodzaje postępowańZasadnicze zmiany upadłości konsumenckiej osoby fizycznej, które mają na celu przyśpieszenie postępowania, dotyczą także procedury oddłużania. Może być ona prowadzona w jednym z trzech trybów:

- w procedurze uproszczonej,
- w procedurze ogólnej,
- poprzez układ zawarty przez dłużnika z wierzycielami, bez konieczności składania do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

O tym, w jakim trybie prowadzone będzie postępowanie, decyduje sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości konsumenckie. Tryb uproszczony przewidziany jest dla dłużników, którzy mają niewielki majątek lub wcale nim nie dysponują i tym samym możliwa jest szybka likwidacja. W toku postępowania nie powołuje się sędziego – komisarza. Wyboru sposobu likwidacji masy upadłości dokonuje samodzielnie syndyk, który po zakończeniu likwidacji składa do sądu projekt planu spłaty wierzycieli z listą wierzytelności i planem podziału funduszy masy upadłości.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej wymaga niekiedy zwykłego trybu postępowania. Decydująca jest bardziej skomplikowana sytuacja prawna dłużnika. Powołanie sędziego – komisarza, mniejsza swoboda działań syndyka, czy dopuszczalne stosowanie tzw. procedury pre-pack, to okoliczności skłaniające do zasięgnięcia opinii i wsparcia profesjonalisty. Na stronie www Kancelarii Baran & Pluta sp. z o.o. sp.k znaleźć można szereg informacji i porad dla dłużnika, w tym dotyczących procedury ogólnej. Kancelaria z sukcesem zakończyła bowiem ponad 1000 postępowań o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w całej Polsce.

Zawarcie układu przez dłużnika z wierzycielami, zawierającego warunki spłaty zadłużenia, to nowe rozwiązanie wprowadzone przez ustawodawcę. Jego podstawowym celem jest oddłużenie bez konieczności ogłoszenia upadłości konsumenckiej, co umożliwia jednocześnie zachowanie majątku. Tryb może być przeprowadzony na wniosek dłużnika. Ponadto do postępowania o zawarcie układu może skierować także sąd, chyba, że dłużnik we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej wprost nie wyraził na układ zgody.

Nowe sposoby oddłużeniaAnalizując ostatnie zmiany w ustawie Prawo upadłościowe, należy zwrócić uwagę na sposoby oddłużenia. W oparciu o aktualny stan prawny możliwe jest:

- umorzenie zobowiązania, jeżeli sytuacja dłużnika, w stosunku do którego ogłoszono upadłość konsumencką, wskazuje na to, że w sposób trwały nie jest on w stanie dokonywać jakichkolwiek spłat;
- warunkowe umorzenie zobowiązania, jeżeli niezdolność do spłacania zobowiązań ma charakter przejściowy;
- ustalenie planu spłaty na okres od 1 miesiąca do 36 miesięcy, a jeśli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności naumyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, od 36 do 84 miesięcy.

 

Najnowsze artykuły

W Janówku opel wjechał pod tira W poniedziałek około godz. 16.20 w miejscowości Janówek na...
Odbiór i segregacja odpadów na terenie gminy Grójec od 1 stycznia 2021 roku Od stycznia 2021 r. obowiązki odbioru i wywozu odpadów od...
Najbardziej istotne cechy odkurzacza Nieważne czy myślimy o zakupie odkurzacza workowego czy...
Tak prezentuje się nowy SOR przy grójeckim szpitalu Zakończono pierwszy etap budowy nowoczesnego Szpitalnego...
Koronawirus w powiecie grójeckim: 13 nowych zakażeń Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) na terenie...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

... Sprzedam w pełni działający sklep internetowy typu e-grocery który działał...
Rymarka Seiko potrojny transport,... Rymarka japońskiej firmy Seiko, przeszywa 2 cm skor, potrojny transport...
Naprawa przedsionki campingowe, pokrycia... Naprawa przedsionków do przyczep campingowych, Szycie oraz naprawa ...
Spedycja szuka przewoźnika Przewoźnik poszukiwany
Firma spedycyjna oferuje współprace w...
Łóżko dziecięce domek z materacem... ŁÓŻKO DOMEK 160x80

Zestaw zawiera:
Rama łóżka...

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
Kancelaria Notarialna Kamila Badelska... Notariusz
Zarządzanie Nieruchomościami Grzegorz... 68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.