Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Upadłość konsumencka w 2020 roku – najważniejsze zmiany

27 października 2020; 07:33

Materiał promocyjny

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, w świetle zliberalizowanej nowelizacją ustawy, jest dla wielu dłużników szansą na uwolnienie się od zobowiązań.

News will be here

Skrócona i uproszczona procedura ogłoszenia upadłości konsumenckiej



Według Ministerstwa Sprawiedliwości zmiany w ustawie Prawo upadłościowe, które weszły w życie 24 marca 2020 roku, mają stanowić skuteczne wsparcie dla zadłużonych i pomóc im bezpiecznie wyjść z trudnej sytuacji. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej, zgodnie z przyjętymi założeniami, stało się łatwiejsze, a postępowanie uległo skróceniu. Ustawodawca wprowadził bowiem w zakresie warunków ogłoszenia upadłości oraz procedury kilka istotnych zmian.

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym do ogłoszenia upadłości konsumenckiej osoby fizycznej wystarczy stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny. Oznacza to, że upadłość może ogłosić osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która do sytuacji doprowadziła umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Sąd okoliczności te podda ocenie dopiero na etapie ustalania planu spłaty. Jeżeli stwierdzi, że niewypłacalność była skutkiem działań dłużnika, będzie on spłacał swoje zobowiązania dłużej, od 3 do 7 lat.

3 rodzaje postępowań



Zasadnicze zmiany upadłości konsumenckiej osoby fizycznej, które mają na celu przyśpieszenie postępowania, dotyczą także procedury oddłużania. Może być ona prowadzona w jednym z trzech trybów:

- w procedurze uproszczonej,
- w procedurze ogólnej,
- poprzez układ zawarty przez dłużnika z wierzycielami, bez konieczności składania do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

O tym, w jakim trybie prowadzone będzie postępowanie, decyduje sąd w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości konsumenckie. Tryb uproszczony przewidziany jest dla dłużników, którzy mają niewielki majątek lub wcale nim nie dysponują i tym samym możliwa jest szybka likwidacja. W toku postępowania nie powołuje się sędziego – komisarza. Wyboru sposobu likwidacji masy upadłości dokonuje samodzielnie syndyk, który po zakończeniu likwidacji składa do sądu projekt planu spłaty wierzycieli z listą wierzytelności i planem podziału funduszy masy upadłości.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej wymaga niekiedy zwykłego trybu postępowania. Decydująca jest bardziej skomplikowana sytuacja prawna dłużnika. Powołanie sędziego – komisarza, mniejsza swoboda działań syndyka, czy dopuszczalne stosowanie tzw. procedury pre-pack, to okoliczności skłaniające do zasięgnięcia opinii i wsparcia profesjonalisty. Na stronie www Kancelarii Baran & Pluta sp. z o.o. sp.k znaleźć można szereg informacji i porad dla dłużnika, w tym dotyczących procedury ogólnej. Kancelaria z sukcesem zakończyła bowiem ponad 1000 postępowań o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w całej Polsce.

Zawarcie układu przez dłużnika z wierzycielami, zawierającego warunki spłaty zadłużenia, to nowe rozwiązanie wprowadzone przez ustawodawcę. Jego podstawowym celem jest oddłużenie bez konieczności ogłoszenia upadłości konsumenckiej, co umożliwia jednocześnie zachowanie majątku. Tryb może być przeprowadzony na wniosek dłużnika. Ponadto do postępowania o zawarcie układu może skierować także sąd, chyba, że dłużnik we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej wprost nie wyraził na układ zgody.

Nowe sposoby oddłużenia



Analizując ostatnie zmiany w ustawie Prawo upadłościowe, należy zwrócić uwagę na sposoby oddłużenia. W oparciu o aktualny stan prawny możliwe jest:

- umorzenie zobowiązania, jeżeli sytuacja dłużnika, w stosunku do którego ogłoszono upadłość konsumencką, wskazuje na to, że w sposób trwały nie jest on w stanie dokonywać jakichkolwiek spłat;
- warunkowe umorzenie zobowiązania, jeżeli niezdolność do spłacania zobowiązań ma charakter przejściowy;
- ustalenie planu spłaty na okres od 1 miesiąca do 36 miesięcy, a jeśli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności naumyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, od 36 do 84 miesięcy.

 

Najnowsze artykuły

Akcja łowców pedofili pod Grójcem! Miał nakłaniać do seksu 13-latkę Pierwsza w Polsce grupa Łowców Pedofili Elusive Child...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Dariusz Gwiazda Na pytania redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w...
Kierowca BMW trafił do aresztu. Spowodował wypadek mając 1,7 promila 35-letni mieszkaniec powiatu grójeckiego, który w minioną...
Zwiększ swoje zyski dzięki wskaźnikowi MRR W zmieniającym się świecie biznesu, gdzie przewidywalność i...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Karol Biedrzycki Na pytania Redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.