W rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
11 kwietnia 2016; 10:09
Grojec24.net
0 komentarzy
W niedzielne południe – 10 kwietnia 2016 r. – w kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu odbyły się uroczystości w 76. rocznicę zbrodni katyńskiej i 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Mszy świętej z ceremoniałem wojskowym przewodniczył dziekan dekanatu grójeckiego ks. prałat Stefan Kazulak, homilię wygłosił proboszcz parafii św. Mikołaja w Grójcu ks. kanonik Zbigniew Suchecki. W uroczystości wzięli udział żołnierze Armii Krajowej – por. Henryk Kowalczyk i ppor. Jerzy Zagórski, władze samorządowe, pracownicy służb mundurowych, delegacje i poczty sztandarowe szkół i zakładów pracy powiatu grójeckiego a także harcerze Hufca im. Szarych Szeregów.
Zebranych przywitał dowódca 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego płk. Andrzej Kozera. Okolicznościowe przemówienie wygłosił mjr. Adam Grzebalski. Przypomniał, że żaden inny naród na świecie nie doświadczył takiej straty jak Polacy 10 kwietnia 2010 r., gdy w jednej chwili zginął nie tylko urzędujący Prezydent wraz z małżonką lecz także wiele znamienitych osób ze świata wojska, polityki i kultury.
Sześć lat temu – mówił mjr. Adam Grzebalski - w 70. rocznicę wymordowania przez NKWD ponad 22 tys. Polaków w tym co najmniej 10 tys. żołnierzy i policjantów, w wielu miejscach w Polsce i na świecie zaplanowano wydarzenia upamiętniające stalinowską zbrodnię.
Najważniejsze miały być uroczystości rocznicowe na katyńskim cmentarzu, które patronatem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński, informując, że osobiście weźmie udział we wspomnianej celebrze, w tym ekumenicznej mszy zaplanowanej 10 kwietnia 2010 r.
W skład prezydenckiej delegacji - która na pokładzie samolotu Tu-154M o numerze bocznym 101 wystartowała do Smoleńska - oprócz Pana Prezydenta wraz z małżonką Marią, weszli również m.in. ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźctwie, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, kilkunastu parlamentarzystów, duchowni, wysocy urzędnicy państwowi, przedstawiciele rodzin katyńskich i organizacji społecznych oraz szef sztabu generalnego Wojska Polskiego i wszyscy dowódcy rodzajów sił zbrojnych. Nikomu z prezydenckiej delegacji ani ośmioosobowej załogi nie było dane dotrzeć na katyński cmentarz.
Zbrodnia katyńska jest pojęciem umownym, odniesionym do jednego z miejsc eksterminacji polskiej elity przywódczej w latach II wojny światowej, najwcześniej odkrytego – lasu katyńskiego pod Smoleńskiem.
Zbrodnia katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tys. obywatelach państwa polskiego, których – po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. – wzięto do niewoli lub aresztowano. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików z 5 marca 1940 r., zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tys. jeńców przetrzymywanych w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tys. osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej (Kuropaty pod Mińskiem i Bykownia pod Kijowem).
Ofiarami byli głównie znaczący obywatele państwa polskiego: żołnierze Wojska Polskiego w tym wybitni dowódcy i stratedzy, funkcjonariusze Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza, urzędnicy administracji państwowej, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili oni w dużej mierze elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórcy – zakończył mjr. Adam Grzebalski.
Ks. Zbigniew Suchecki w homilii przypomniał m.in. atmosferę sprzed sześciu lat. Swoją kapłańską posługę pełnił wówczas w warszawskiej katedrze. Podzielił się swoimi wspomnieniami z czasu, gdy Polacy oddawali hołd Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce. Msza święta zakończyła się śpiewem Boże coś Polskę.
Dalsze uroczystości odbyły się przed świątynią, przy pomnikach ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Dowódcą uroczystości był pułkownik Sławomir Bukowski. Po hymnie państwowym odczytano Apel Pamięci, w którym obok tragicznie zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i dowódców sił zbrojnych wezwano urodzonych w Grójcu oficerów Wojska Polskiego, policjantów i pracowników służby więziennej zamordowanych w 1940 r. przez NKWD.
Wymienieni zostali:
Por. Lesław Pomianowski,
Ppor. Alojzy Bedyński,
Ppor. Tadeusz Piotrowski
Ppor. Marian Ostrouch
Ppor. Marian Dziubiński
podkomisarz Feliks Żaboklicki
starszy posterunkowy Jan Kawka
starszy przodownik Emil Szwarc
przodownik Paweł Chlebny
przodownik Zdzisław Koczarski
Po odczytaniu Apelu Pamięci, dla uczenia ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, oddana została salwa honorowa. Złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze pod pomnikami ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Uroczystość zakończyła się odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Marcin Grzędowski
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (0):
Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!