Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację, za pomocą której każdy będzie mógł znaleźć schron, miejsce ukrycia lub miejsca doraźnego schronienia. W Grójcu takich miejsc jest blisko 200. Są to głównie piwnice, zwłaszcza w blokach mieszkalnych, które mogą zapewnić podstawową ochronę.
- W ubiegłym roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zlecił Państwowej Straży Pożarnej dokonanie inwentaryzacji schronów, ukryć i miejsc schronienia. Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowaliśmy tego typu obiektów w żadnych budynkach prywatnych – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik podczas czwartkowej konferencji.
Wiceszef MSWiA poinformował także o uruchomieniu aplikacji SCHRONY, przygotowanej przez Państwową Straż Pożarną.
- PSP przygotowała aplikację, dzięki której każdy może znaleźć najbliższy schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia. Ta aplikacja jest dobrym narzędziem i można od dziś z niej korzystać – podkreślił wiceminister.
Państwowa Straż Pożarna, od października do lutego 2023 roku, przeprowadziła na terenie całego kraju inwentaryzację miejsc doraźnego schronienia (MDS), a także budowli ochronnych i schronów. Strażacy prowadzili działania w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego związane z zarządzaniem kryzysowym oraz zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności.
Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). W związku z tym pozyskano informacje z zasobów Państwowej Straży Pożarnej, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego lub administracji architektoniczno-budowlanej.
Na potrzeby procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (wraz z systemem opartym o serwer www). To w niej strażacy uzupełniali informacje o zinwentaryzowanych obiektach.
Na jej podstawie opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem www.schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych.
Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.
Podczas działań PSP zinwentaryzowała w sumie 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Sklasyfikowano je jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS).
Najwięcej obiektów zinwentaryzowano w województwie mazowieckim (29,7 tys.), a także w województwie śląskim (25,9 tys.). Na terenie całego kraju zewidencjonowano:
224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS);
10 622 budowle ochronne, w tym:
1 903 – schrony,
8 719 – ukrycia.
Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W MDS-ach, schronach i ukryciach może się schronić w sumie ponad 49 mln osób.
obywatelski
7 kwietnia 2023, 14:16
Lepiej to lokalnie zapisać czy wydrukować, ponieważ podczas realnego zagrożenia może być i np. cyber atak, brak prądu itp.
Jacek
7 kwietnia 2023, 21:41
Co da piwnica???????? Nie trzeba bedzie grobów kopać.
Xyz
8 kwietnia 2023, 20:40
Radzę potraktować to poważnie.Jak ktoś myśli że na Ukrainie szybko zapanuje spokój to się grubo myli.
obywatelski
8 kwietnia 2023, 17:31
2 str. medalu – łatwość pozyskania tych info przez agentury. Na wypadek wojny (wyreżyserowanej czy innej, pal licho) i celowej dalszej depopulacji, mają jak na tacy gdzie mogą się ludziki pochować. Załóżmy hipotezę, że polskojęzyczni sprzedają Naród, celowo upychając ludzi tam pod pretekstem np. atomówki, więc nie trudno takie miejsca storpedować. Włączając myślenie zdewaluowałbym trochę 'walutę zaufanie'.