Więzienie – stracony czas

23 marca 2021; 15:54

Informacja prasowa

0 komentarzy

Areszt Śledczy w Grójcu (fot. materiały prasowe) Areszt Śledczy w Grójcu (fot. materiały prasowe)

Służba Więzienna od wielu lat realizuje program profilaktyczno – edukacyjny „Więzienie – stracony czas”. Projekt powstał we współpracy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie i Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Skierowany jest głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz rodziców dzieci odbywających naukę na każdym etapie edukacyjnym. Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Grójcu w ramach tego projektu spotkali się na lekcji on-line z uczniami Technikum z CKZiU w Nowej Wsi.

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi po raz kolejny mieli okazję spotkać się z przedstawicielami grójeckiej Służby Więziennej. Tym razem okazją do spotkania były zajęcia profilaktyczne z wykorzystaniem filmu Więzienie – stracony czas. Głównym celem projektu są działania prewencyjne: ograniczenie przestępczości nieletnich poprzez wskazanie młodym ludziom konsekwencji wyborów życiowych, które niekiedy mogą skończyć się złamaniem prawa, popadaniem w uzależnienia i w rezultacie realną groźbą długoletniego więzienia. Film zwraca uwagę na zjawisko przemocy rówieśniczej i skalę przestępczości nieletnich oraz innych zachowań z obszaru patologii społecznych. W trakcie dwugodzinnego spotkania z uczniami szczególny nacisk został położony na współczesny problem zażywania narkotyków i spożywania alkoholu, powodujące degradację społeczną, zaburzenia relacji, konsekwencje zdrowotne, prawne, społeczne. Była to okazja do omówienia skutków negatywnych zachowań zarówno dla sprawców przestępstw jak i ofiar.

Opracowany film to trzy historie, trzech bardzo młodych bohaterów. I trzy wyroki...

1. Dwóch młodych ludzi pije w pubie piwo. W pewnym momencie jeden z nich sięga – przez pomyłkę – po butelkę kolegi... W pubie nie dochodzi do bójki. Ktoś zdążył tych młodzieńców rozdzielić. Ale na zewnątrz dochodzi do rozboju z użyciem noża i pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Za niedopite piwo za kilka złotych młody chłopak będzie płacił przez wiele lat izolacji. Drugi młody chłopak przypłacił to spotkanie śmiercią. Krąg poszkodowanych jest jednak dużo szerszy, bo są jeszcze przecież rodziny, przyjaciele i dziewczyny obu chłopaków... Rodziny stają się rodzinami przestępców i zostają napiętnowane społecznie.

2. Kibole szykowali się na „ustawkę” po meczu, doszło do bójki. Ich prowodyr, został początkowo tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. W trakcie postępowania karnego wyszło jednak na jaw, że chłopak ma też na swoim koncie inne czyny przestępcze. Był m.in. uczestnikiem wspomnianej bójki pod pubem, zakończonej śmiercią jednego z jej uczestników.

3. Bohater trzeciej historii siadł za kierownicą samochodu po wypiciu alkoholu. Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, będąc pod wpływem alkoholu i środków odurzających, zostanie skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności.

Wszyscy trzej młodzieńcy trafili za kraty przez własną głupotę, nieodpowiedzialność, brawurę, lekkomyślność. Czy taki plan mieli na swoje życie?

Zasadniczym tematem spotkania z młodzieżą było przedstawienie więzienia jako wynik najgorszego z możliwych wyborów życiowych: więzienie jako strata czasu, „przerwa w życiorysie”, więzienie jako miejsce osłabienia więzi i relacji rodzinnych, więzienie jako brak swobody i wolności, więzienie jako stan ciągłej deprywacji (te same, powtarzalne bodźce, brak zróżnicowania, kolorytu, radości życia), izolacja jako wszechobecna tęsknota za wolnością i wszystkim, co z nią związane. Uczniowie w trakcie spotkania poznali takie zjawiska jak przemoc, kradzieże, narkomania, alkohol oraz związane z nimi zjawiska społeczne, przedstawione jako równia pochyła, po której można stoczyć się prosto do więzienia.

Zajęcia poprowadzone przez ppor. Marka Pikulskiego w ograniczonej formule on-line, z uwagi na obostrzenia epidemiczne, były też okazją do zaprezentowania zadań realizowanych przez Służbę Więzienną. Młodzież miała okazję poznać specyfikę Aresztu Śledczego w Grójcu, strukturę Służby Więziennej a przede wszystkim cele wykonywania kary pozbawienia wolności oraz sposoby i formy prowadzonych oddziaływań penitencjarnych. Podsumowaniem lekcji było stwierdzenie, że w życiu warto kierować się rozwagą, podejmować właściwe decyzje i przewidywać konsekwencje swojego postępowania. Bo więzienie to nie tylko stracony czas dla sprawcy przestępstwa ale i dla całego naszego otoczenia.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom CKZiU w Nowej Wsi za zaproszenie na zajęcia.

Opracowanie: mł. chor. Bartosz Muszyński  

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

ZUS wypłaca już świadczenia 500 plus. Podano dane z powiatu grójeckiego Dzisiaj ruszyły pierwsze przelewy świadczenia 500 plus od...
Ania Dąbrowska gwiazdą Święta Kwitnących Jabłoni 2022 Grójecki Ośrodek Kultury poinformował w środę, że podczas...
Włamał się do domu i ukradł dwa telefony Grójeccy kryminalni zatrzymali 41-latka w związku z wł...
Uwierzył w fałszywą historię i stracił 130 tys. zł Grójeccy policjanci prowadzą sprawę oszustwa metodą „...
PILNE! Poważny wypadek na DK50 pod Grójcem W miejscowości Bikówek na drodze krajowej nr 50 doszło do...

Najnowsze ogłoszenia

Praca w hotelach w Irlandii Cekal jest polską agencją pośrednictwa pracy powstałą w 2013 roku która...
Magazynier - praca w Berlinie W związku z rozpoczęciem nowego projektu poszukujemy osób do pracy w...
... Salon Endorfiny w Warce zatrudni fryzjerkę, jeżeli
posiadasz...
... Instalacje Serwis Utrzymanie
Praca w Niemczech/ Operator wozka... Pracuj w Niemczech jako operator wózka widłowego

Miejscowość:...

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
Klinika Medycyny Estetycznej FabMed Klinika Medycyny Estetycznej FabMed działająca w Warszawie specjalizuje...
Wynajem koparki - 1Rent 1RENT to wypożyczalnia maszyn budowlanych z wieloletnim doświadczeniem...
Serwis laptopów RatujLaptopa Masz problem ze swoim laptopem i szukasz specjalistów, którzy zadbają...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.