Więzienie – stracony czas

23 marca 2021; 15:54

Informacja prasowa

0 komentarzy

Areszt Śledczy w Grójcu (fot. materiały prasowe) Areszt Śledczy w Grójcu (fot. materiały prasowe)

Służba Więzienna od wielu lat realizuje program profilaktyczno – edukacyjny „Więzienie – stracony czas”. Projekt powstał we współpracy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie i Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Skierowany jest głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz rodziców dzieci odbywających naukę na każdym etapie edukacyjnym. Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Grójcu w ramach tego projektu spotkali się na lekcji on-line z uczniami Technikum z CKZiU w Nowej Wsi.

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi po raz kolejny mieli okazję spotkać się z przedstawicielami grójeckiej Służby Więziennej. Tym razem okazją do spotkania były zajęcia profilaktyczne z wykorzystaniem filmu Więzienie – stracony czas. Głównym celem projektu są działania prewencyjne: ograniczenie przestępczości nieletnich poprzez wskazanie młodym ludziom konsekwencji wyborów życiowych, które niekiedy mogą skończyć się złamaniem prawa, popadaniem w uzależnienia i w rezultacie realną groźbą długoletniego więzienia. Film zwraca uwagę na zjawisko przemocy rówieśniczej i skalę przestępczości nieletnich oraz innych zachowań z obszaru patologii społecznych. W trakcie dwugodzinnego spotkania z uczniami szczególny nacisk został położony na współczesny problem zażywania narkotyków i spożywania alkoholu, powodujące degradację społeczną, zaburzenia relacji, konsekwencje zdrowotne, prawne, społeczne. Była to okazja do omówienia skutków negatywnych zachowań zarówno dla sprawców przestępstw jak i ofiar.

Opracowany film to trzy historie, trzech bardzo młodych bohaterów. I trzy wyroki...

1. Dwóch młodych ludzi pije w pubie piwo. W pewnym momencie jeden z nich sięga – przez pomyłkę – po butelkę kolegi... W pubie nie dochodzi do bójki. Ktoś zdążył tych młodzieńców rozdzielić. Ale na zewnątrz dochodzi do rozboju z użyciem noża i pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Za niedopite piwo za kilka złotych młody chłopak będzie płacił przez wiele lat izolacji. Drugi młody chłopak przypłacił to spotkanie śmiercią. Krąg poszkodowanych jest jednak dużo szerszy, bo są jeszcze przecież rodziny, przyjaciele i dziewczyny obu chłopaków... Rodziny stają się rodzinami przestępców i zostają napiętnowane społecznie.

2. Kibole szykowali się na „ustawkę” po meczu, doszło do bójki. Ich prowodyr, został początkowo tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. W trakcie postępowania karnego wyszło jednak na jaw, że chłopak ma też na swoim koncie inne czyny przestępcze. Był m.in. uczestnikiem wspomnianej bójki pod pubem, zakończonej śmiercią jednego z jej uczestników.

3. Bohater trzeciej historii siadł za kierownicą samochodu po wypiciu alkoholu. Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, będąc pod wpływem alkoholu i środków odurzających, zostanie skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności.

Wszyscy trzej młodzieńcy trafili za kraty przez własną głupotę, nieodpowiedzialność, brawurę, lekkomyślność. Czy taki plan mieli na swoje życie?

Zasadniczym tematem spotkania z młodzieżą było przedstawienie więzienia jako wynik najgorszego z możliwych wyborów życiowych: więzienie jako strata czasu, „przerwa w życiorysie”, więzienie jako miejsce osłabienia więzi i relacji rodzinnych, więzienie jako brak swobody i wolności, więzienie jako stan ciągłej deprywacji (te same, powtarzalne bodźce, brak zróżnicowania, kolorytu, radości życia), izolacja jako wszechobecna tęsknota za wolnością i wszystkim, co z nią związane. Uczniowie w trakcie spotkania poznali takie zjawiska jak przemoc, kradzieże, narkomania, alkohol oraz związane z nimi zjawiska społeczne, przedstawione jako równia pochyła, po której można stoczyć się prosto do więzienia.

Zajęcia poprowadzone przez ppor. Marka Pikulskiego w ograniczonej formule on-line, z uwagi na obostrzenia epidemiczne, były też okazją do zaprezentowania zadań realizowanych przez Służbę Więzienną. Młodzież miała okazję poznać specyfikę Aresztu Śledczego w Grójcu, strukturę Służby Więziennej a przede wszystkim cele wykonywania kary pozbawienia wolności oraz sposoby i formy prowadzonych oddziaływań penitencjarnych. Podsumowaniem lekcji było stwierdzenie, że w życiu warto kierować się rozwagą, podejmować właściwe decyzje i przewidywać konsekwencje swojego postępowania. Bo więzienie to nie tylko stracony czas dla sprawcy przestępstwa ale i dla całego naszego otoczenia.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom CKZiU w Nowej Wsi za zaproszenie na zajęcia.

Opracowanie: mł. chor. Bartosz Muszyński  

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Puchar Polski: KS Wysokin – Mazowsze Grójec 2:5 W niedzielne popołudnie grójczanie pokonali KS Wysokin 5:2...
Filmowcy kręcą serial w Grójcu. Znamy szczegóły produkcji Od soboty na terenie Grójca realizowane są zdjęcia do...
Mazowsze zdało egzamin To był trudny rok – pandemia, rosnąca inflacja i duży...
Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą Były szef wojsk inżynieryjnych 25 Brygady Kawalerii...
Tragiczny wypadek w gminie Błędów. Mężczyzna zginął pod kosiarką Mieszkaniec miejscowości Bielany w gminie Błędów zginął w...

Najnowsze ogłoszenia

... Alarmy Kamery Napędy do Bram Domofony
części do silników Deutz, hurtownia... KT Service - posiadamy największy magazyn części do silników Deutz...
Szukasz pracowników z Ukrainy ? Szanowni Państwo,

Firma Gerbaupol sp. z o. o. z siedzibą...
Kasjer/Sprzedawca Stokrotka Stokrotka Sp. z o. o. – jesteśmy siecią handlową obecną na...
Sprzedam dobrze prosperującą firmę... Do sprzedania firma produkująca stoły betonowe do tenisa, pojedyncze...

Firmy z Grójca i okolic

Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.