Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Wypadek przy maszynie rolniczej to nie przypadek

4 lutego 2019; 14:27

Informacja prasowa

0 komentarzy

Do PT KRUS w Grójcu w roku 2018 zgłoszono 77 wypadków przy pracy rolniczej co w porównaniu do roku 2017 – 81 wypadków nastąpił spadek o 4 zgłoszenia. Większość wypadków to upadki osób. Następną najczęstszą przyczyną wypadków jest pochwycenie przez maszyny rolnicze oraz uderzenia.

News will be here

Podstawowe przyczyny wypadków w grupie pochwycenia przez maszyny i urządzenia rolnicze to niewłaściwy stan osłon i zabezpieczeń elementów tnących lub napędowych, brak lub niewłaściwe posługiwanie się maszynami, urządzeniami i narzędziami, niewłaściwe operowanie kończynami w strefie zagrożenia czy też brak ochron osobistych rolnika. Do najbardziej niebezpiecznych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym należą nadal  pilarki tarczowe wykonane sposobem gospodarskim. Niestety posiadane w gospodarstwach pilarki tarczowe nie spełniają podstawowych norm BHP. Prawie wszystkie nie mają osłon piły od dołu, a także u góry  kaptura ochronnego umieszczonego za zębami piły. Zasadniczą przyczyną wypadków z udziałem pilarek tarczowych jest fakt ręcznego dopychania materiału w kierunku piły przy cięciu poprzecznym. Posiadane w gospodarstwach pilarki w większości nie są wyposażone w osłony elementów napędowych (paski klinowe, pasy transmisyjne). Osoby obsługujące pilarkę nie posiadają odpowiedniej odzieży roboczej i ochron osobistych w postaci: kasku z ochroną twarzy, ochronniki słuchu zabezpieczające przed nadmiernym hałasem i maskę przeciwpyłową chroniącą przed zapyleniem. Wypadki z udziałem pił spalinowych są spowodowane niewłaściwym korzystaniem z nich przez użytkowników. Wynika to często z pośpiechu i braku czasu na zapoznanie się z przepisami zawartymi w instrukcji obsługi danego typu pilarki. Należy także pamiętać o tym, że naprawy i regulacje wszystkich maszyn i ciągników rolniczych wolno wykonywać jedynie wtedy, gdy jest wyłączony napęd i unieruchomiony silnik. Takie postępowanie daje gwarancję, że nie dojdzie do wypadku. Niestety są przypadki, że rolnicy lekceważą przepisy BHP co często kończy się nawet wypadkiem śmiertelnym.

Struktura wypadków w grupie pochwycenia przez części ruchome maszyn i urządzeń na terenie powiatu grójeckiego przedstawia się następująco : najwięcej w Jasieńcu, następnie Belsk Duży, Błędów i Mogielnica.

Zgodnie z przeprowadzoną analizą wypadków z udziałem maszyn i urządzeń w 2018 roku ustalono, iż najwięcej zgłoszeń odnotowano z udziałem pilarek tarczowych.

W prowadzonych przez PT KRUS w Grójcu zaplanowanych na rok 2019  działaniach szkoleniowych dla rolników, uczniów szkól średnich rolniczych w Nowej Wsi i Jasieńcu, a także podczas pogadanek dla dzieci w szkołach podstawowym tematem spotkań będzie omówienie zasad bezpiecznej pracy  przy użytkowaniu maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym. Od wielu lat przekazywana jest słuchaczom wiedza na temat sposoby montażu osłon i zabezpieczeń, które powinna posiadać każda pilarka znajdująca się w gospodarstwie. Przekazywana jest także słuchaczom informacja o konieczności zapoznawania się z instrukcją obsługi pił spalinowych  oraz innych  maszyn i ciągników rolniczych w celu ich prawidłowej obsługi. W spotkaniach z dziećmi w szkołach podstawowych poruszany jest temat ,,bezpiecznej pracy przy użytkowaniu maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym”. W pogadankach podkreśla się, że maszyny rolnicze mogą być obsługiwane jedynie przez osoby dorosłe. Rok rocznie organizowany jest konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznych zachowań w pracy i w  zabawie w gospodarstwie rolnym. Taka akcja edukacyjna przynosi założony skutek, gdyż brak jest  informacji o wypadkach z udziałem  dzieci przy obsłudze  maszynach rolniczych.

Jak wynika z prowadzonych od wielu lat analiz liczba wypadów w grupie pochwycenia przez części ruchome maszyn i urządzeń na terenie działania PT KRUS w Grójcu waha się w przedziale od 15 ( 2017 roku) do 5 (2018 roku).

Prowadzona przez PT KRUS w Grójcu akcja szkoleniowa przynosi wymierne efekty. Liczba zgłaszanych wypadków przy pracy rolniczej co roku zmniejsza się. W roku 2019 prowadzona będzie akcja informacyjna pt. "Nie daj się wkręcić" uświadamiająca rolników o zagrożeniach dotyczących obsługi maszyn i urządzeń. 

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Niebezpieczna noc na S7 pod Grójcem. Doszło do dwóch zdarzeń W nocy z czwartku na piątek na drodze ekspresowej S7 w...
Będzie zmiana warty na parafii w Zbroszy Dużej Dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w...
Rowerem przez Mazowsze Jak zapewnić sobie czas pełen wrażeń? Odpowiedź jest prosta...
Fałszywi kominiarze grasują po Grójcu. Jest ostrzeżenie Spółdzielnia Mieszkaniowa Samopomoc w Grójcu ostrzega...
Już w sobotę 63. edycja Święta Kwitnących Jabłoni. Kto wystąpi w Grójcu Kubańczyk, Mesajah oraz Bajm to gwiazdy, które wystąpią...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.