Wypadek przy maszynie rolniczej to nie przypadek
4 lutego 2019; 14:27
Informacja prasowa
0 komentarzy
Do PT KRUS w Grójcu w roku 2018 zgłoszono 77 wypadków przy pracy rolniczej co w porównaniu do roku 2017 – 81 wypadków nastąpił spadek o 4 zgłoszenia. Większość wypadków to upadki osób. Następną najczęstszą przyczyną wypadków jest pochwycenie przez maszyny rolnicze oraz uderzenia.
Podstawowe przyczyny wypadków w grupie pochwycenia przez maszyny i urządzenia rolnicze to niewłaściwy stan osłon i zabezpieczeń elementów tnących lub napędowych, brak lub niewłaściwe posługiwanie się maszynami, urządzeniami i narzędziami, niewłaściwe operowanie kończynami w strefie zagrożenia czy też brak ochron osobistych rolnika. Do najbardziej niebezpiecznych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym należą nadal pilarki tarczowe wykonane sposobem gospodarskim. Niestety posiadane w gospodarstwach pilarki tarczowe nie spełniają podstawowych norm BHP. Prawie wszystkie nie mają osłon piły od dołu, a także u góry kaptura ochronnego umieszczonego za zębami piły. Zasadniczą przyczyną wypadków z udziałem pilarek tarczowych jest fakt ręcznego dopychania materiału w kierunku piły przy cięciu poprzecznym. Posiadane w gospodarstwach pilarki w większości nie są wyposażone w osłony elementów napędowych (paski klinowe, pasy transmisyjne). Osoby obsługujące pilarkę nie posiadają odpowiedniej odzieży roboczej i ochron osobistych w postaci: kasku z ochroną twarzy, ochronniki słuchu zabezpieczające przed nadmiernym hałasem i maskę przeciwpyłową chroniącą przed zapyleniem. Wypadki z udziałem pił spalinowych są spowodowane niewłaściwym korzystaniem z nich przez użytkowników. Wynika to często z pośpiechu i braku czasu na zapoznanie się z przepisami zawartymi w instrukcji obsługi danego typu pilarki. Należy także pamiętać o tym, że naprawy i regulacje wszystkich maszyn i ciągników rolniczych wolno wykonywać jedynie wtedy, gdy jest wyłączony napęd i unieruchomiony silnik. Takie postępowanie daje gwarancję, że nie dojdzie do wypadku. Niestety są przypadki, że rolnicy lekceważą przepisy BHP co często kończy się nawet wypadkiem śmiertelnym.
Struktura wypadków w grupie pochwycenia przez części ruchome maszyn i urządzeń na terenie powiatu grójeckiego przedstawia się następująco : najwięcej w Jasieńcu, następnie Belsk Duży, Błędów i Mogielnica.
Zgodnie z przeprowadzoną analizą wypadków z udziałem maszyn i urządzeń w 2018 roku ustalono, iż najwięcej zgłoszeń odnotowano z udziałem pilarek tarczowych.
W prowadzonych przez PT KRUS w Grójcu zaplanowanych na rok 2019 działaniach szkoleniowych dla rolników, uczniów szkól średnich rolniczych w Nowej Wsi i Jasieńcu, a także podczas pogadanek dla dzieci w szkołach podstawowym tematem spotkań będzie omówienie zasad bezpiecznej pracy przy użytkowaniu maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym. Od wielu lat przekazywana jest słuchaczom wiedza na temat sposoby montażu osłon i zabezpieczeń, które powinna posiadać każda pilarka znajdująca się w gospodarstwie. Przekazywana jest także słuchaczom informacja o konieczności zapoznawania się z instrukcją obsługi pił spalinowych oraz innych maszyn i ciągników rolniczych w celu ich prawidłowej obsługi. W spotkaniach z dziećmi w szkołach podstawowych poruszany jest temat ,,bezpiecznej pracy przy użytkowaniu maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym”. W pogadankach podkreśla się, że maszyny rolnicze mogą być obsługiwane jedynie przez osoby dorosłe. Rok rocznie organizowany jest konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznych zachowań w pracy i w zabawie w gospodarstwie rolnym. Taka akcja edukacyjna przynosi założony skutek, gdyż brak jest informacji o wypadkach z udziałem dzieci przy obsłudze maszynach rolniczych.
Jak wynika z prowadzonych od wielu lat analiz liczba wypadów w grupie pochwycenia przez części ruchome maszyn i urządzeń na terenie działania PT KRUS w Grójcu waha się w przedziale od 15 ( 2017 roku) do 5 (2018 roku).
Prowadzona przez PT KRUS w Grójcu akcja szkoleniowa przynosi wymierne efekty. Liczba zgłaszanych wypadków przy pracy rolniczej co roku zmniejsza się. W roku 2019 prowadzona będzie akcja informacyjna pt. "Nie daj się wkręcić" uświadamiająca rolników o zagrożeniach dotyczących obsługi maszyn i urządzeń.
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (0):
Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!