Zakaz mentoli – tak, ale tylko dla papierosów
14 sierpnia 2020; 12:56
Materiał promocyjny
Jak zapewne wiesz, od 20 maja 2020 roku wprowadzony został zakaz mentoli – oznacza to, że nie kupisz papierosów klikanych w żadnym sklepie. Jest to decyzja Parlamentu Europejskiego, która zapadła już w 2014 roku i której celem jest ograniczenie liczby osób uzależnionych od tytoniu. To jednak tylko jeden z powodów. Sprawdźmy, jakie są pozostałe i czym możesz zastąpić papierosy z klikiem.
Zakaz mentoli – z czego wynika?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, wycofanie papierosów mentolowych w 2020 roku ma jeden podstawowy cel – zmniejszenie liczby osób uzależnionych. Ma przy tym zniechęcać przed paleniem tych, którzy preferowali aromatyzowany tytoń, skutecznie maskujący prawdziwy smak i zapach papierosa – mowa tu przede wszystkim o kobietach i nastolatkach. Brak dostępności mentoli ma doprowadzić też do tego, że w mniejszym stopniu uzależniać się będą młode osoby, których nie będą kusiły zwykłe papierosy.
Do wprowadzenia w życie zakazu mentoli przyczyniły się statystyki, które możemy znaleźć chociażby w raporcie „Tobacco Or health in the European Union”, dotyczącym całej Unii Europejskiej. Dowiemy się z niego, że rokrocznie z powodu palenia umiera w UE 650 tysięcy osób, a 13 milionów zmaga się z rozmaitymi dolegliwościami. W samej Polsce osób palących jest 9 milionów, co jest sporym problemem społecznym.
Jakie wyroby tytoniowe nie zostały objęte zakazem?
Nie oznacza to jednak, że zakaz mentoli obejmuje również inne wyroby tytoniowe. Ze sklepów zniknęły jedynie papierosy mentolowe i klikane, jednak wciąż możemy korzystać z alternatyw. Należą do nich przede wszystkim:
- cygara i cygaretki o smaku mentolowym, który są równie szkodliwe co tradycyjne papierosy (zawierają bardzo duże ilości toksycznych, rakotwórczych substancji);
- elektroniczne papierosy, które są o wiele mniej szkodliwe od tych tradycyjnych, jednak wciąż zawierają szkodliwe substancje, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych;
- podgrzewacze tytoniu, będące według wielu najzdrowszą alternatywą – zawierają o 90-95% mniej toksycznych substancji, a do tego nie wytwarzają dymu, który mógłby być szkodliwy dla otoczenia.
Wybór należy do każdego z nas – najzdrowszą alternatywą jest oczywiście całkowite porzucenie nałogu. Niestety, wycofanie mentoli ma też ciemną stronę – okazuje się, że nawet 20 procent palaczy byłoby w stanie sięgnąć po papierosy o ulubionym smaku z nielegalnych źródeł. To z kolei może doprowadzić do rozwoju tzw. szarej strefy.
Najnowsze komentarze