Zgubiłeś tablicę rejestracyjną? Oto, co powinieneś teraz zrobić

24 stycznia 2023; 09:19

Materiał promocyjny

Zgubienie tablicy rejestracyjnej zdarza się niestety dość często. Warunkiem sprzyjającym takiej sytuacji jest zła pogoda lub jazda po nieznanym terenie. Według polskiego prawa, pojazd który nie posiada tablic rejestracyjnych powinien zostać wyłączony z ruchu. Oznacza to, że po zgubieniu tablicy rejestracyjnej, samochód nie powinien opuszczać garażu. Co zatem zrobić, by legalnie wrócić na drogi?

Czy zgłaszać zgubienie tablicy rejestracyjnej na policji? 


Oczywiście, że tak. O zgubieniu tablicy rejestracyjnej należy natychmiast poinformować komendę policji. Najlepiej tę jednostkę, w obrębie której mogło dojść do zaginięcia. Być może uczciwy znalazła odniósł tam tablicę rejestracyjną. W takim przypadku nie będzie istniała konieczność ponownego jej wyrabiania. Takie zgłoszenie nie obciąża w żaden sposób portfela. Wręcz przeciwnie. Może uratować kierowcę przed dodatkowymi kosztami. Warto jednak zainwestować w porządną ramkę na tablicę rejestracyjną, by zapobiec następnym, przykrym sytuacjom. 

Zaginięcie tablic rejestracyjnych trzeba złość na policję również wtedy, gdy zachodzi prawdopodobieństwo kradzieży. Jeżeli z pojazdu zginęły obie tablicę, mogły one wpaść w niepowołane ręce. Są one bowiem cennym łupem dla złodziei samochodów. Wykorzystują oni tablice rejestracyjne innych samochodów, do transportu skradzionych pojazdów. Jeśli tablica rejestracyjna i ramka zginęły w nocy, prawdopodobnie zostały skradzione. 

Jak wyrobić nową tablicę rejestracyjną?


Jeżeli tablicę rejestracyjne nie zostały odnalezione, konieczne jest ich ponowne wyrobienie. O duplikat tablic rejestracyjnych musi wystąpić właściciel pojazdu. Aby otrzymać duplikat tablic rejestracyjnych konieczne jest udanie się do wydziału komunikacji. Musi być to wydział, w którym nastąpiła rejestracja pojazdu. Jakie dokumenty będą konieczne do uzyskania zagubionej tablicy rejestracyjnej? 

- tablica rejestracyjna (jeżeli zagubieniu uległa tylko jedna)
- dowód rejestracyjny pojazdu
- dowód tożsamości właściciela pojazdu
- aktualna polisa OC

Ciekawostką jest, że w niektórych przypadkach, mimo zagubienia tylko jednej tablicy, będzie zachodziła konieczność wyrobienia duplikatu obu. Dotyczy to starych tablic, na których widoczna była flaga Polski. Obecnie zastąpił ją symbol Unii Europejskiej. Dlatego nie ma możliwości wyrobienia duplikatu tablicy rejestracyjnej, która wyszła już z obiegu. Montaż tablic rejestracyjnych w ramkach powinien nastąpić natychmiast po ich otrzymaniu. 

Gdzie zamówić nowe ramki na rejestrację, aby trzymały ją na lata?


Aby uniknąć sytuacji ze zgubieniem tablic, warto zainwestować. Najlepiej zamówić ramkę na tablicę rejestracyjną ze sprawdzonego źródła. Długoletnia obecność producenta na rynku jest sama w sobie niepodważalną opinią. Zamawiając ramkę na tablice rejestracyjną warto więc kierować się doświadczeniem firmy i dobrymi opiniami klientów. Trwała ramka wykonana powinna być z polistyrenu lub polipropylenu. Tego typu wytrzymałe ramki można znaleźć w sklepie Unital. Odznaczają się one bowiem wyjątkową wytrzymałością. Przy tym zakupie warto również zastanowić się nad ramką personalizowaną. Samochód będzie wyglądał z nią niepowtarzalnie i stanie się bardziej rozpoznawalny. 

 

Najnowsze artykuły

Planowane wyłączenia prądu Publikujemy listę miejscowości w powiecie grójeckim, w któ...
Gloria Victis. Powstanie Styczniowe - 160. ocznica zrywu – wystawa plenerowa Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystaw...
Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Jabłoni Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W. S. Laskowskiego...
Mecz towarzyski: Mazowsze Grójec – LKS Osuchów 4:1 Od przekonującego zwycięstwa 4:1 (1:1) nad LKS Osuchów seri...
Policja: "szeryf" na krajowej siódemce w Tarczynie (VIDEO!) 43-letni kierowca osobowej skody wyprzedził ciężarówkę z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.