11 największych firm produkujących stal na świecie

23 czerwca 2021; 21:54

Materiał promocyjny

Produkcję stali na świecie zdecydowanie zdominowała Azja, w której są wszystkie 3 kraje z pierwszej trójki największych wytwórców (Chiny, Japonia i Indie). Również, jeżeli spojrzymy na pierwszą dziesiątkę firm zajmujących się stalą, okaże się, że aż 9 z 10 firm ma główną siedzibę w którymś z krajów azjatyckich (aż 6 w Chinach). Poniżej, przedstawiamy dziesięć firm, które w 2019 dominowały na tym rynku pod względem wielkości produkcji. Te firmy to:

1. Metinvest Holding

Metinvest Holding Poland jest grupą górniczo-hutniczą, obejmującą firmy na Ukrainie (siedziba główna), w Europie oraz w USA. Firma zajmuje się zarówno wydobyciem surowców, produkcją stali, ale także dystrybucją i sprzedażą gotowych wyrobów. Jej zdolności produkcyjne w zakresie wytwarzania stali surowej wynoszą 15 milionów ton rocznie, a w 2019 roku firma mogła się poszczycić 7,6 milionami ton wyprodukowanej stali.

2. ArcelorMittal

Liderem na liście jest firma ArcelorMittal, która główną siedzibę ma w Luksemburgu i działa również w ponad 60 innych krajach. Produkcja tej firmy stanowi około 10% całego wytwórstwa światowego, co przyniosło im w 2019 zawrotną sumę przychodu ponad 70 miliardów dolarów wyrabiając 97 milionów ton stali. ArcelorMittal dostarcza stal branżom związanym ze sprzętem AGD, opakowaniami, motoryzacją i budownictwem.

3. China Baowu Steel Group

Na drugim miejscu jest działająca od ponad czterdziestu lat na rynku chińska firma, która stawia na produkty stalowe, takie jak stal specjalna, stal nierdzewna, stal węglowa eksportowane do ponad 40 krajów. W 2019 roku wyprodukowała ona 95,5 mln ton stali. China Baowu Steel Group zaopatruje przemysł samochodowy, petrochemiczny, transportowy, energetykę jądrową, producentów AGD, metaloplastykę, energetykę, wytwórnie maszyn, instrumentów elektronicznych i astronautykę.

4. Nippon Steel

Na trzecim miejscu znajduje się firma z Japonii, w której łączna produkcja stali w 2019 wyniosła 51,7 mln ton. Budownictwo, motoryzacja, inżynieria lądowa, energetyka, zasoby naturalne i kolejnictwo, to branże korzystające z jej produktów.

5. Hesteel Group

Hesteel Group (Chiny) wyprodukowała w 2019 roku 46,6 mln ton stali, w tym głównie walcówkę stalową, blachę walcowaną na zimno, stal walcowaną na gorąco, pręty, blachę walcowaną na gorąco, blachę ocynkowaną, rury spawane itd.

6. Posco (Pohang Iron and Steel Company)

To działająca od 1968 roku południowokoreańska firma, która w 2019 mogła poszczycić się ponad 43 milionami ton wyprodukowanej stali. Wykorzystywana była ona głównie do wytwarzania wyrobów płaskich, wyrobów długich, blachy i drutów.

7. Jiangsu Shagang

Jest to kolejna chińska fabryka stali, gdzie w 2019 udało się wytworzyć aż 41,1 mln ton. Ich głównymi produktami były: kręgi stali walcowanej na gorąco, walcówka stalowa, pręty zbrojeniowe i płyty.

8. Ansteel Group

Ta, założona w 1916 roku, państwowa firma z Chin może pochwalić się ponad 39 milionami wytworzonych ton. Ich stal wykorzystywana jest przy budowie mostów i statków oraz rurociągów, produkcji samochodów, a także na kolei i w artykułach gospodarstwa domowego.

9. Jianlong Steel

Jest to prywatna firma założona w 2000 roku, gdzie w 2019 wyprodukowano nieco ponad 31 milionów ton stali.  Ich produkty to przede wszystkim: belki stalowe, pręty zbrojeniowe, kątowniki stalowe, blacha walcowana na gorąco, cewki stalowa ocynkowana ogniowo, itd.

10. Tata Steel Group

Tata Steel Group to koncern z Indii obecny na rynku od 1868 roku, zatrudniający na całym świecie blisko 600.000 pracowników w różnych gałęziach przemysłu w tym 32.000 w branży stalowej. Produkcja stali w Tata wyniosła w 2019 roku ponad 30 milionów ton (w 26 krajach). Ich produkty wykorzystuje się w głównej mierze w budownictwie, ale i w motoryzacji, inżynierii a także pakowaniu.

11. Shougang

Ostatni na liście jest kolejny chiński holding działający już sto lat, który w 2019 wytworzył 29,3 mln ton stali. Ich produkcja to głównie: kręgi stali walcowanej na gorąco, kręgi stali walcowanej na zimno, stal elektryczna, blachy grube i długie wyroby stalowe.

11. Metinvest Holding

Metinvest Holding jest grupą górniczo-hutniczą, obejmującą firmy na Ukrainie (siedziba główna), w Europie oraz w USA. Firma zajmuje się zarówno wydobyciem surowców, produkcją stali, ale także dystrybucją i sprzedażą gotowych wyrobów. Jej zdolności produkcyjne w zakresie wytwarzania stali surowej wynoszą 15 milionów ton rocznie, a w 2019 roku firma mogła się poszczycić 7,6 milionami ton wyprodukowanej stali.

 

Najnowsze artykuły

Puchar Polski: KS Wysokin – Mazowsze Grójec 2:5 W niedzielne popołudnie grójczanie pokonali KS Wysokin 5:2...
Filmowcy kręcą serial w Grójcu. Znamy szczegóły produkcji Od soboty na terenie Grójca realizowane są zdjęcia do...
Mazowsze zdało egzamin To był trudny rok – pandemia, rosnąca inflacja i duży...
Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą Były szef wojsk inżynieryjnych 25 Brygady Kawalerii...
Tragiczny wypadek w gminie Błędów. Mężczyzna zginął pod kosiarką Mieszkaniec miejscowości Bielany w gminie Błędów zginął w...

Najnowsze ogłoszenia

... Alarmy Kamery Napędy do Bram Domofony
części do silników Deutz, hurtownia... KT Service - posiadamy największy magazyn części do silników Deutz...
Szukasz pracowników z Ukrainy ? Szanowni Państwo,

Firma Gerbaupol sp. z o. o. z siedzibą...
Kasjer/Sprzedawca Stokrotka Stokrotka Sp. z o. o. – jesteśmy siecią handlową obecną na...
Sprzedam dobrze prosperującą firmę... Do sprzedania firma produkująca stoły betonowe do tenisa, pojedyncze...

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.