Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Dobrzyński rezygnuje. Wiele gorzkich słów na koniec

12 maja 2015; 16:36

Grojec24.net

11 komentarzy

Po lewej: Maciej Dobrzyński, po prawej: Stanisław Sitarek. (fot. dg)

Maciej Dobrzyński nie jest już wicestarostą grójeckim. Po ostrej dyskusji rada powiatu wczoraj przyjęła jego rezygnację.

News will be here

Polecamy

Dobrzyński w swoim wystąpieniu, w którym uzasadniał decyzję o rezygnacji z funkcji wicestarosty, nie szczędził gorzkich słów dla trzech z czterech pozostałych członków zarządu powiatu: starosty Marka Ścisłowskiego oraz Wojciecha Wojtczaka i Ireneusza Szymczaka. Zarzucił im m. in. zakulisowe działanie, które – jego zdaniem – doprowadziło do trzymiesięcznej zwłoki z wyborem nowego prezesa Powiatowego Centrum Medycznego (PCM).

Przypomnijmy, że Dobrzyński chciał, aby szpitalowi tymczasowo szefował Artur Woźniakowski, jeden z członków rady nadzorczej PCM.

Były wicestarosta podał również, że spółka w tej chwili posiada 13 mln zł zobowiązań, z czego 4,8 mln to zobowiązania wymagalne, czyli takie, których termin płatności minął, a które nie zostało przedawnione lub umorzone. Co więcej, walne zgromadzenie akcjonariuszy PCM wydało zgodę na zaciąganie kolejnych kredytów w kwocie 2,5 mln zł. Taką decyzję nazwał „dolewaniem wody do dziurawej beczki bez zadania sobie trudu zlokalizowania nieszczelności”. – Pomimo wyboru nowego zarządu spółki do dziś nie znamy przyczyn niebilansowania się finansów szpitala – mówił i stwierdził, że w jego oczach zarząd powiatu dąży do prywatyzacji szpitala.

Innym powodem, dla którego Dobrzyński zrezygnował ze stanowiska, było dotychczasowe funkcjonowanie Powiatowego Zarządu Dróg (PZD). – Dalsze funkcjonowanie tej jednostki w obecnym stanie z ekonomiczno-technicznego punktu widzenia należy uznać za bezcelowe – stwierdził. Jak podkreślił, przeprowadził analizę działania PZD, po której uznał, że konieczna jest modernizacja budynku Obwodu Drogowego w Odrzywołku, a także „dosprzętowienie” jednostki w urządzenia, które umożliwiałyby samodzielne przeprowadzanie prac drogowych.

Zdaniem Macieja Dobrzyńskiego na pytanie: na ile PZD jest w stanie samodzielnie remontować drogi, miał odpowiedzieć pilotowany przez niego pewien eksperyment drogowy. Polegał on na tym, iż znana amerykańska firma Caterpillar, zajmująca się produkcją sprzętu do prac budowlanych, zgodziła się nieodpłatnie udostępnić powiatowi rozściełacz do asfaltu oraz walec. Natomiast za materiał (masę bitumiczną) do remontu miało zapłacić starostwo. Zaplanowano, że sprzęt zostanie wykorzystany do położenia nawierzchni na drodze Błędów – Bielany. Na eksperyment nie zgodzili się jednak pozostali członkowie zarządu. – To tak, jakby ktoś za darmo chciał położyć nam kostkę brukową na podwórzu, a my pytalibyśmy o gwarancje – uznał Dobrzyński.

Kością niezgody pomiędzy Dobrzyńskim a pozostałymi członkami zarządu stał się także konkurs na stanowisko nowego dyrektora PZD. Do konkursu stanęło 4 kandydatów, spośród których tylko jeden, Jan Kazała, spełnił wszystkie warunki. Dobrzyński zarekomendował tę kandydaturę reszcie zarządu, lecz nikt poza nim jej nie poparł.

Na zakończenie swojej wypowiedzi warecki samorządowiec stwierdził: – Zaproponowałem szereg rozwiązań, które w mojej ocenie były efektywne. Niestety, wszystkie zostały w sposób bezrefleksyjny odrzucone. Sposób, w jaki pozostali członkowie zarządu dekonstruowali moje inicjatywy, budzą we mnie niepokój. Poczynania członków zarządu nazwał „bezkoncepcyjnymi” i „bez perspektywy sukcesu”.

Byli już koalicjanci nie pozostali dłużni Dobrzyńskiemu. – Pan Dobrzyński nie znalazł od 24 kwietnia czasu, by ze mną porozmawiać. Tak się spraw nie załatwia. Chciałem przypomnieć, że zarząd to ciało kolegialne – powiedział starosta Marek Ścisłowski.

– Lekarstwem na ratowanie szpitala miał być pan Woźniakowski. Nie wiedziałem o nim nic poza tym, że jest ekonomistą. Żadnego doświadczenia, żadnej działalności, żadnych dokumentów potwierdzających jego kwalifikacje nie otrzymałem, więc mogłem mieć wątpliwości co do autentyczności jego talentów. Otrzymaliśmy tylko informację, że szpital potrzebuje dokapitalizowania. My wiedzieliśmy to już wcześniej, ale pan wicestarosta nam nie powiedział, skąd wziąć te pieniądze – odpowiedział Dobrzyńskiemu Ścisłowski.

Członkowie zarządu wyjaśniali także, dlaczego nie zgodzili się na budowę drogi testowej. Według starosty Dobrzyński przedstawił zarządowi umowę z firmą Caterpillar w ostatniej chwili, choć rozmowy w tej sprawie były prowadzone od 3 miesięcy. Wcześniej nie została ona przedstawiona do analizy Marianowi Sewerynowi, radcy prawnemu starostwa. W dodatku – zdaniem Ireneusza Szymczaka – kontrakt był pełen wad prawnych. Natomiast Wojciech Wojtczak zaznaczał, że pojawiły się wątpliwości odnośnie tego, czy osoba, która ze strony firmy Caterpillar miała podpisać umowę, była do tego upoważniona. Dobrzyński odrzucił te zarzuty i uznał, że decyzja pozostałych członków zarządu to blokowanie jego inicjatyw.

Ireneusz Szymczak odniósł się do zarzutów skierowanych przez Dobrzyńskiego w stronę zarządu odnośnie konkursu na szefa Powiatowego Zarządu Dróg. Podkreślił on, że to były wicestarosta ustalał kryteria wyboru kandydata. – Domniemywam, że napisał te kryteria pod swojego kandydata – powiedział na sesji Szymczak. Zarzucił również Dobrzyńskiemu, że wymagał od kandydatów tylko wykształcenia średniego. – Wystosowałem pismo do pana starosty, że dyrektor jednostki podległej starostwu musi mieć wykształcenie wyższe. Jak się później okazało, taki jest wymóg – dodał.  

WYNIK GŁOSOWANIA NAD ODWOŁANIEM WICESTAROSTY: 11 za, 2 przeciw, 6 głosów wstrzymujących.

Od autora:
Jako naoczny obserwator tych wydarzeń zaznaczam, iż w powyższym tekście zawarłem tylko wybrane wypowiedzi obu stron konfliktu. Dotyczą one, jak Państwo widzą, w zasadzie trzech spraw: Powiatowego Centrum Medycznego, tzw. drogi testowej oraz konkursu na nowego dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg. Podczas tej ożywionej dyskusji, w której niejednokrotnie padały oskarżenia o kłamstwa, poruszano również inne sprawy. Ze względu zarówno na chaotyczność całej debaty, jak i częste odbieganie od głównych tematów, postanowiłem jednak je pominąć. Niemożliwym jest bowiem w tak krótkim tekście opisać, nawet pobieżnie, tylu przeróżnych tematów dotyczących chyba niemal każdej dziedziny działalności starostwa.

dg

TAGI:

Komentarze (11):

mieszkaniec; 12 maja 2015, 17:19

Zenada co wyrabiaja w tym powiecie! Panie Suski skoncz wasc, wstydu oszczedz!

gosc; 12 maja 2015, 18:14

Pytania do autora. Czy można udzielić informacji kogo nie było na radzie, skoro skład jest 21-osobowy, czy są to informacje niedostępne dla osób nie uczestniczących w obradach? Czy spotkanie było prowadzone zgodnie z porządkiem obrad? Czy przebieg spotkania był rejestrowany na nośnikach AV?

Sprzątacz; 12 maja 2015, 18:28

A czy Pan Kazał nie został odwołany ze stanowiska kierownika GDDIK w Grójcu? :)

Autor; 12 maja 2015, 18:33

Do \"goscia\": 1) Na sesji nie było radnych Andrzeja Zaręby i Piotra Bączka; 2) Dobre pytanie o porządek obrad. Ja mam co do tego wątpliwości. Na początku wprawdzie wprowadzono kilka zmian, ale potem panował ogromny chaos i przebieg sesji różnił się od harmonogramu uchwalonego na początku; 3) Przebieg spotkania był rejestrowany przez dyktafon. Protokół z posiedzenia, jak tylko zostanie sporządzony, będzie do wglądu. Nie jest to informacja tajna.

I to już; 12 maja 2015, 18:37

Pajacyki ze starostwa ! Brać się natychmiast za robotę dla Społeczeństwa, które Was wybrało i które Wam płaci. Takie gierki to po pracy. Na radach ma być konstruktywna praca !

marmar; 12 maja 2015, 19:11

Pan Kazał musiał odejść z GDDKiA za swój stosunek do podległych pracowników

lokalny patriota ; 12 maja 2015, 20:09

Pan Dobrzyński wspomina o oszczędnościach hahaha .Wynagrodzenie miesięczne kandydata pana Dobrzyńskiegona na szefa grójeckiego szpitala miało wynosić 35 tys zł hahaha .

Wyborca; 12 maja 2015, 20:37

Do mieszkańca odniosę się w sposób brutalny. Panie to pan wstydu oszczędź. Czepia się pan człowieka, który nie ma nic wspólnego z zagrywkami w powiecie. Jak pan nie wie to napiszę czarno na białym, to pan Dobrzyński wprowadzał i wprowadza chaos od początku. Odpowiedzialny człowiek nie pchałby się na tak odpowiedzialne stanowisko wiedząc, że będzie musiał z niego zrezygnować ze względów osobistych.

do wyborca; 13 maja 2015, 11:46

nie bądź Pan śmieszny, a kto steruje radnymi pis?

wyborca; 13 maja 2015, 14:36

Znów insynuacje i oskarżenia. Ja pytam na jakiej podstawie pan oskarża człowieka, który nie ma nic wspólnego z powiatem? Na początku to było słuszne z jego strony, że sprzeciwiał się poparciu pana na wice starostę z wiadomych przyczyn. Teraz skoro radni wybrali jego osobę niech próbują naprawić swój błąd. Tyle w tym temacie.

gosc; 13 maja 2015, 17:56

Śmieszna sytuacja. Ktoś składa rezygnację, a radni głosują nad odwołaniem. Rozumiem, że tak stanowi
status powiatu?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...
Będzie transmisja meczów EURO 2024 w grójeckim kinie! Wspólne kibicowanie i mecz na dużym ekranie, czyli...
Opinie o kuchniach z Agaty: przewodnik po najnowszych trendach i funkcjonalnościach Kojarzące się ze stylem retro ryflowane fronty i niebanalne...
Dzień Dziecka na Osiedlu Ilona w Grójcu Osiedlowy Dzień Dziecka to świetna okazja do wspólnej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.