Jak nie stracić kontaktu z Polską po wyjeździe za granicę

16 maja 2022; 14:29

-

Pomimo poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce poza granicami kraju w dalszym ciągu przebywa wielu rodaków. W dzisiejszym artykule podpowiemy, co robić, aby nie stracić kontaktu z Polską.

Pomysłem do napisania artykuły była prosta obserwacja faktu, że wiele dzieci, które wyjechały wraz z rodzicami za granicę, powoli traci kontakt z krajem i bardzo słabo mówi po polsku.

Zapomnienie języka raczej nie grozi rodzicom, ale aby dzieci miały dobry kontakt z Polską, potrzebne jest podjęcie pewnych kroków. W przeciwnym razie młode pokolenie w pełni zasymiluje się z nową kulturą i utraci związek z Polską.

Oto kilka pomysłów, co możemy zrobić, aby dzieci świetnie mówiły po polsku i choć w części czuły się Polakami.

Rozmawiaj w domu po polsku

Ten punkt jest zdecydowanie najważniejszy z całej listy. Po przyjeździe do nowego kraju wiele osób zaczyna intensywnie uczyć się języka kraju, w którym przebywają. To zupełnie naturalne i nie ma w tym nic złego. Jeżeli jednak zaczniemy mówić we własnym domu w obcym języku, mówić w tym języku do dzieci, to szanse na opanowanie przez dzieci języka polskiego są znikome.

Wielu rodziców obawia się, że dzieci będą zdezorientowane w sytuacji, w której w jednym języku mówi się w domu a innym w szkole. Nic podobnego, miliony dzieci na całym świecie były dokładnie w takiej sytuacji i w konsekwencji są dwujęzyczne i mówią biegle w obu językach.

Rodzicie powinni również zachęcać dzieci, do rozmów po polsku między sobą. Po prostu ustanawiamy regułę, że w domu mówi się wyłącznie po polsku.

Jeżeli ktoś popełnił ten błąd i dzieci zaczęły w domu mówić w obcym języku, to postarajmy się zacząć mówić po polsku. Możemy również zachęcić dzieci do różnych kursów językowych, czytania opowiadań po polsku, etc. W sieci jest cała masa różnych materiałów do nauki polskiego. Osobiście polecam kursy języka polskiego Repeto, na których nauka odbywa się poprzez czytanie prostych opowiadań.

Wyślij dzieci do polskiej szkoły

W wielu krajach za granicą, w tym w Wielkiej Brytanii, istnieją małe, weekendowe polskie szkoły, do których możemy wysłać swoje dzieci. Z tego co się orientuję, zajęcia są prowadzone przez wolontariuszy, jednak polskie ministerstwo nauki sprawuje pieczę nad programem nauczania. Nauka w takich sobotnich i niedzielnych szkółkach jest odpłatna, ale opłaty są bardzo umiarkowane.

Uczęszczanie do takiej polskiej szkoły jest nie tylko świetną okazją do poznania historii Polski i polskiego języka, ale również do kontaktów z innymi Polakami za granicą i budowania tam polskiej społeczności. Zdecydowanie polecam wszystkim skorzystanie z tej formy edukacji.

Oglądaj polską telewizję

Oglądanie polskiej telewizji może być odrobinę irytujące na dużą liczbę reklam jednak to świetny sposób na kontakt z krajem i językiem. Wiele osób korzysta za granicą z pakietów telewizji satelitarnej, ale nie ma takiej potrzeby, ponieważ możemy również oglądać telewizję online. Na stronie polska telewizja online odnajdziemy kilka stron internetowych, na których można oglądać bezpłatnie telewizję.

Oglądanie telewizji jest przyjemnością, oglądamy przecież najczęściej filmy i interesujące nas programy, ale jest też świetnym sposobem na naukę języka obcego. Nauka odbywa się zupełnie naturalnie i bez żadnego wysiłku.

Jeżeli nasze dzieci są małe, to oczywiście warto oglądać bajki, filmy i programy dla dzieci.

Wyślij dzieci na kolonie do Polski

Moi znajomi mieszkający w Anglii co roku wysyłali swoje dzieci na kolonie do Polski. Jeżeli nasze dzieci do nastolatki, to sądzę, że może to być dobry sposób na utrzymanie związków z Polską.

Kolonie organizowane były przez firmy w Polsce, ale, co ciekawe, niektóre biura turystycznie za granicą mają je w swojej ofercie. Przed wysłaniem dzieci, warto zapoznać się szczegółowo z ofertą i zadbać o dobre ubezpieczenie podróży.

Taki wyjazd wakacyjny jest świetną okazją dla dzieci do zwiedzania ciekawych zakątków, podszlifowania języka i poznania przyjaciół w Polsce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po wakacjach spędzić jeszcze urlop z dziećmi w Polsce i wspólnie odwiedzić rodzinę i znajomych.

 

Najnowsze artykuły

Wykaz punktów kontroli autobusów w wakacje 2022 Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało...
Policjanci złożyli ślubowanie. Czterech rozpocznie służbę w Grójcu Na placu przed Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu...
Sprzątanie pobudowlane i poremontowe Sprzątanie po budowie - to skomplikowana procedura, której...
Kino GOK zagra ostatni raz przed wakacyjną przerwą Publikujemy repertuar grójeckiego kina na ostatni weekend...
Terytorialsi z powiatu grójeckiego mają nową jednostkę! 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przenosi 61...

Najnowsze ogłoszenia

Profesjonalne usługi informatyczne... Profesjonalne usługi informatyczne Grójec i okolice. Konkurencyjne ceny,...
Zatrudnimy opiekunki i opiekunów... PRM STOWARZYSZENIE od ponad 15 lat świadczące usługi opiekuńcze we współpracy...
... Pracuj jako Mechanik samochodowy w Niemczech ‼️🇩🇪
uczciwej osoby do pisania szukam uczciwej osoby do pisania prostych tekstów. W razie zainteresowania...
Kierownik Elektromarketu - Grójec Jesteśmy Expertem. Media Expertem.
Rządzimy na rynku elektro...

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.