Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Mieszkanka: Dojazdy z Goszczyna do Radomia to dramat. PKS Grójec odpowiada

21 marca 2023; 18:18

Grojec24.net

4 komentarze

Na prośbę jednej z Czytelniczek postanowiliśmy poruszyć problem mieszkańców Goszczyna i połączenia autobusowego Radom - Białobrzegi - Grójec obsługiwanej przez PKS Grójec.

News will be here

Oto treść wiadomości, jaką otrzymaliśmy na skrzynkę redakcji od jednej z naszych Czytelniczek:

Szanowni Państwo!

Bardzo proszę o pomoc w opisanej sprawie. Problem dotyczy mieszkańców Goszczyna i połączenia autobusowego Radom - Białobrzegi - Grójec obsługiwanej przez PKS Grójec. Goszczyn jest siedzibą Gminy oraz nie małą miejscowością zamieszkałą przez ponad 1000 osób.

W dni powszednie trasą Radom - Białobrzegi - Grójec jeździ jeden autobus: wyjeżdża z Radomia do Grójca 09:45, a wraca z Grójca do Radomia 12:15. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie to, że gdy autobus jedzie z Grójca do Radomia to przejeżdża przez Długowolę i Goszczyn, ale jedzie z Radomia do Grójca, to omija Goszczyn i Długowolę. Wiele osób podróżuje z Goszczyna do Radomia i na odwrót, a taka sytuacja jest bardzo dużą uciążliwością, bo o ile możemy dojechać z Długowoli i Goszczyna do Radomia bez przesiadki, o tyle dojazd z Radomia do Goszczyna i Długowoli wymaga przesiadki w Białobrzegach. Przez tak nielogicznie ułożoną trasę przejazdu wszyscy tracą, a poza tym wiele osób zniechęca to do jeżdżenia autobusami PKS Grójec, jednak nie każdy ma samochód. Wielokrotnie mieszkańcy i pasażerowie pisali do prezesa PKS Grójec, jednak nawet nigdy nie odpowiedziano na emaile. Problem teoretycznie jest łatwy do rozwiązania: autobus z Radomia do Grójca powinien jeździć przez Goszczyn i Długowolę, tak jak autobus z Grójca do Radomia 12:15.

Poza tym w soboty i niedziele przez Goszczyn przejeżdżają tylko dwa autobusy: jeden z Białobrzegów do Grójca (odjeżdża z Białobrzegów 05:45), a drugi z Grójca do Białobrzegów (odjeżdża z Grójca 14:15). Również w soboty i niedziele jadą autobusy z Grójca do Białobrzegów (odjeżdża z Grójca o 07:00) i z Białobrzegów do Grójca (odjeżdża z Białobrzegów 10:30), ale te autobusy (07:00 z Grójca i 10:30 z Białobrzegów) nie jadą przez Goszczyn. Z tego powodu mieszkańcy Goszczyna mają gorszy dostęp do połączeń autobusowych i w większości przypadków są zmuszeni do jeżdżenia samochodami, a ceny paliw oraz koszty życia bardzo szybko rosną. Absurdalne jest też to, że autobusy Radom - Białobrzegi - Grójec (odjazd 09:45), Grójec - Białobrzegi (odjazd 07:00) oraz Białobrzegi - Grójec (odjazd 10:30) wjeżdżają do Lewiczyna, a nie wjeżdżają do Goszczyna.

Dojazdy z Radomia do Goszczyna i z Goszczyna do Radomia to dramat. W piątek i sobotę (17-18 marca 2023) w Radomiu będą Wojskowe Targi Służby i Pracy. O ile w piątek z Goszczyna będzie jeden bezpośredni autobus do Radomia (odjedzie o 12:49) i ewentualnie można dojechać z przesiadką w Białobrzegach (uciążliwe i nieopłacalne, dlatego potrzebne są bezpośrednie autobusy), o tyle w sobotę bez samochodu nie ma dojazdu do Radomia ani z Goszczyna, ani z Grójca, ani nawet z Białobrzegów, bo pks Grójec między Radomiem a Białobrzegami nie jeździ w soboty i niedziele. Aby dojechać do Radomia zbiorkomem w sobotę na Wojskowe Targi Służby i Pracy, najpierw trzeba dojechać do przystanku kolejowego na linii Radom-Warszawa, jednak ani z Grójca nie ma dojazdu do PKP Chynów, ani z Goszczyna nie ma dojazdu do PKP Warka, ani z Białobrzegów nie ma dojazdu do PKP Dobieszyn. Młodzi ludzie bez samochodów są uwięzieni przez pks Grójec i radnych Powiatów Białobrzeskiego i Grójeckiego, bo tak zrobili transport, że autobusy jeżdżą tylko w dni powszednie, a w weekenedy z Białobrzegów nie ma dojazdu ani do kolei, ani nawet bezpośrednio do dawnej stolicy województwa radomskiego.

Oprócz tego młodzież z Goszczyna nie może też swobodnie wybrać edukacji w wymarzonej szkole, bo Goszczyn nie ma połączenia ani z Jasieńcem (sąsiednia Gmina), ani z Mogielnicą (też sąsiednia Gmina), nie ma tez połączenia z Nowym Miastem nad Pilicą.

Jasieniec ma Zespół Szkół z ciekawymi kierunkami (Technik Agrobiznesu, Technik Handlowiec, Technik Informatyk, Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotechniki, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych).

Blisko Jasieńca (w Gminie Warka) jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (Technik Architekt Krajobrazu, Technik Ekonomista, Technik Eksploatacji Portów i Terminali, Technik Geodeta, Technik Ogrodnik, Technik Organizacji Turystyki, Technik Rachunkowości, Technik Reklamy, Technik Spedytor, Technik Usług Fryzjerskich). Gmina Mogielnica ma bardzo dobry Zespół Szkół Ogólnokształcących.

Nowe Miasto nad Pilicą ma u siebie Zakład Doskonalenia Zawodowego z wieloma ciekawymi kierunkami (Technik Agrobiznesu, Technik Architekt Krajobrazu, Technik Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Technik Ekonomista, Technik Fotografii i Multimediów, Technik Handlowiec, Technik Hotelarstwa, Technik Informatyk, Technik Leśnik, Technik Logistyk, Technik Mechanik, Technik Ochrony Środowiska, Technik Ogrodnik, Technik Pojazdów Samochodowych, Technik Przemysłu Mody, Technik Reklamy, Technik Usług Fryzjerskich, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych).

Niestety, autobusami młodzież może dojechać albo do Białobrzegów, albo do Grójca, a i to jest utrudnione, gdyż wiele autobusów PKS Grójec omija Goszczyn. Prezes PKS ordynarnie lekceważy mieszkańców, w tym szkolną młodzież, a radni powiatu (powiat jest udziałowcem w PKS) corocznie w nagrodę wpierają PKS wielomilionowymi dotacjami.

Wjazdy do Goszczyna autobusu Radom - Białobrzegi - Grójec (odjazd 09:45) bardzo ułatwią podróżowanie między Goszczynem a Radomiem.

Wjazdy do Goszczyna autobusu Grójec - Białobrzegi (odjazd 07:00) oraz Białobrzegi - Grójec (odjazd 10:30) bardzo ułatwią dojazdy z Goszczyna do Białobrzegów (do kościoła, na cmentarz, po zakupy).

Nawet Koło Gospodyń Wiejskich Goszczyn co jakiś czas organizuje weekendowe kiermasze z bardzo smacznym jedzeniem i tym bardziej w takie dni więcej połączeń PKS z Goszczyna do Białobrzegów i Grójca będzie wielkim ułatwieniem.

Prezes PKS Grójec lekceważy zgłoszenia od mieszkańców, dlatego tutaj piszę z prośba o interwencję. Z góry dziękuję za pomoc.

O komentarz do tej sytuacji zwróciliśmy się do PKS Grójec. Oto odpowiedź:

W odpowiedzi na pismo pragniemy wyjaśnić, że Organizatorem Przewozów Użyteczności Publicznej – Publicznego Transportu Zbiorowego w powiatach grójeckim i białobrzeskim są Władze Samorządowe – na szczeblu gminnym Wójtowie i Burmistrzowie, natomiast na szczeblu powiatowym rolę organizatorów pełnią, dla powiatu Grójeckiego i Białobrzeskiego właściwi terytorialnie Starostowie. Od miesiąca września 2019 roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej sp. z o.o. występuje jedynie w roli Operatora wykonującego przewozy na podstawie zawartych z Organizatorami umów o świadczenie usług przewozowych.

Przewozy Powiatowe przy ciągle rosnących kosztach utrzymania siatki połączeń – koszty stałe Spółki, koszt zakupu paliwa, płace kierowców, oraz coraz wyższych wymogach odnośnie taboru, stają się nierentowne – to znaczy, że wpływy z biletów nie pokrywają kosztów działalności operacyjnej Spółki. Dalsze funkcjonowanie komunikacji o charakterze użyteczności publicznej możliwe jest dzięki współpracy z wyżej wspomnianymi Samorządami, które to występują o dofinansowanie komunikacji deficytowej z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA). Nabory wniosków do FRPA organizowane są w zależności od wysokości dostępnych środków raz, bądź dwa razy w danym roku kalendarzowym.

Wnioski oceniane są wedle ściśle określonych kryteriów. Podstawowym kryterium jest „szczebel” jednostek Samorządowych – na chwilę obecną w myśl przepisów ustawy o Publicznym Transporcie Zbiorowym najwyższy priorytet mają wnioski składane przez Wójtów i Burmistrzów Gmin, w dalszej kolejności rozpatrywane są wnioski składane za pośrednictwem Związków Powiatowo – Gminnych (tj. porozumień zawartych pomiędzy Wójtami/Burmistrzami Gmin, a Starostwami Powiatowymi), natomiast jako ostatnie rozpatrywane są wnioski składane przez Samorządy na szczeblu Powiatowym samodzielnie. Przez wzgląd na powyższe zarówno podczas naboru na rok 2022, oraz rok bieżący 2023 powiaty Grójecki i Białobrzeski nie otrzymały akceptacji wniosków w pierwszym naborze – środki zostały wyczerpane już na szczeblu Gminnym i Związków Powiatowo - Gminnych. Dopiero drugi nabór pozwolił na pozytywne zakończenie procedury i umożliwił utrzymanie funkcjonowania przewozów na szczeblu powiatowym na dotychczasowym poziomie.

Nadmieniam, iż właśnie PKS Grójec dbając o dobro pasażerów w roku 2022 (styczeń – maj) bez przyznanych dofinansowania kontynuował komunikację, która powinna być zawieszona, ponieważ narażała przedsiębiorstwo na straty, analogicznie sytuacja miała w styczniu 2023 r.

Aby uniknąć sytuacji jaka spotkała nas w roku minionym, jak i obecnym (odrzucenie wniosków w pierwszym naborze), a także zyskać pewność pozytywnych rozstrzygnięć na przyszłość w rolę Organizatora przewozów powinny włączyć się także Samorządy Gminne, tworząc Związek Powiatowo-Gminny. Wójtowie i Burmistrzowie zyskają wtedy relatywny wpływ na przebieg tras oraz częstotliwość kursowania nie tylko linii typowo Gminnych – kursujących w obrębie danej Gminy, ale także linii, które łączą Gminy sąsiadujące ze sobą, oraz tras typowo Powiatowych – zapewniających dojazd do większych miast na terenie danego powiatu, a także powiatów ościennych. Jak wiadomo najbliżej Mieszkańców są zawsze jednostki samorządowe najniższego szczebla – dlatego serdecznie zachęcamy Mieszkańców do przekazywania wszelkich uwag odnośnie siatki połączeń zarówno tych lokalnych – Gminnych, jak i Powiatowych do właściwych dla siebie Urzędów Gmin, oraz do rozmów ze swoimi włodarzami lokalnymi o możliwościach, które niesie za sobą zawiązanie Związków Powiatowo – Gminnych. My, jako Spółka od zawsze związana z organizacją komunikacji lokalnej na terenie powiatów Grójeckiego oraz Białobrzeskiego dokładamy wszelkich starań aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie, jak najbardziej dostosowane do potrzeb Mieszkańców, jednakże w perspektywie kilku lat przy obecnej sytuacji związanej z kryteriami oceny wniosków o dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych może okazać się, że bez podjęcia zdecydowanych działań funkcjonowanie przewozów powiatowych, nawet w obecnym kształcie może być zagrożone.

W wyniku przeprowadzonych analiz kursów relacji Grójec-Białobrzegi przez Goszczyn oraz kursów relacji Białobrzegi-Goszczyn w miesiącu lutym 2023r.  z przystanku Goszczyn skorzystało 156 osób czyli średnio każdego dnia dziennie przejechało około 6 osób, a w weekendy przez cały miesiąc skorzystało 2 osoby. Podobnie przeanalizowaliśmy linię Białobrzegi-Radom, gdzie miasto Białobrzegi ma ok. 6749 mieszkańców i średnio w dni robocze korzysta 15 osób. Wieś Goszczyn ma ok 923 mieszkańców, więc jest 7-krotnie mniejsza od Białobrzegów z czego wynika, że z relacji Goszczyn-Radom skorzystałoby średnio 2 osoby dziennie.

Wszelkie zmiany w kursowaniu autobusów na poszczególnych liniach, są możliwe tylko i wyłącznie w czasie składania wniosków do FRPA na kolejny nabór. Czyli jeśli organizator - samorząd Powiatowy i Gminny uwzględnią powyższe uwagi mogą aplikować o zmiany najwcześniej na rok 2024. Zarząd PKS Grójec jest otwarty na wszelkie propozycje jakie zostaną mu przedstawione w celu lepszego funkcjonowania komunikacji. Zapraszamy do współpracy, niestety przepisy zabraniają zmiany relacji w dowolnym czasie.

Na dzień dzisiejszy nikt z mieszkańców nie zwrócił się do nas osobiście.               

Pamiętajmy – Komunikacja Publiczna to Nasza wspólna sprawa, każdy z nas może mieć wpływ na jej jakość.

Prezes PKS Grójec, Grzegorz Zalewski

TAGI:

Komentarze (4):

Ha ha ha ; 21 marca 2023, 20:29

PKS Grójec nie jest od wożenia pasażerów. On jest od dojenia kasy od miasta i państwa

Ygdsdvnjuyfsscvnnkjhgccdxxssvn; 21 marca 2023, 22:36

Oni mają ludzi w ... tak samo jak lekarze i wymiar sprawiedliwości.Zresztą ciężko teraz naprawić co zostało zepsute do szpiku kości.Tym bardziej że im tak jest dobrze.

XD; 21 marca 2023, 23:47

a w gluchowie i podolu 100 odjazdów dziennie gdzie mieszka dużo mniej ludzi, a autobusy do warszawy jadą 2 godziny przez wszystkie objazdy co się da

Hgtfbhydfbj; 23 marca 2023, 15:45

Tak to jest jak kiedyś się wsiadało do PKSu,a kierowca mówił siadaj Pan, kasę brał ,a biletu nie.Jak kursy miały być opłacalne? Po trochu z czasem skutki odczuwamy.Druga sprawa jest taka że powstało wiele firm w okolicach, ludzie potrzebowali dostać się do pracy,na noce ,z drugiej zmiany,czasem święto,a PKSu nie bylo np.po 22 ej.Wszyscy do pracy,z pracy ,a kierowca PKS musiał mieć wolne.To teraz ma.Czym mieli jeździć do pracy,zaczęli kupować auta i poszło.A teraz to już jest pozamiatane.Ci co teraz narzekają niech sobie przypomną czy brali bilet jak dali pieniądze .

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Akcja łowców pedofili pod Grójcem! Miał nakłaniać do seksu 13-latkę Pierwsza w Polsce grupa Łowców Pedofili Elusive Child...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Dariusz Gwiazda Na pytania redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w...
Kierowca BMW trafił do aresztu. Spowodował wypadek mając 1,7 promila 35-letni mieszkaniec powiatu grójeckiego, który w minioną...
Zwiększ swoje zyski dzięki wskaźnikowi MRR W zmieniającym się świecie biznesu, gdzie przewidywalność i...
Wybory na burmistrza Grójca 2024. Na pytania odpowiada Karol Biedrzycki Na pytania Redakcji Grojec24.net i mieszkańców Grójca w...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.