Projekt "Pamięć dla Przyszłości" w grójeckim gimnazjum
11 maja 2016; 12:23
Grojec24.net
2 komentarze
Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia w Grójcu od 15.03.16 do 2.05.16 realizowali projekt „Miejsca pamięci Zagłady blisko nas”, będący częścią programu edukacyjnego „Pamięć dla Przyszłości”.
W projekcie uczestniczyło 10 uczniów klas drugich pod opieką nauczycieli Małgorzaty Andrychowicz i Wiesławy Świąder.
Ideą konkursu było upowszechnienie wiedzy o Holokauście a szczególnie poszukiwanie i upamiętnianie lokalnych miejsc pamięci. Jego celem było zrozumienie złożoności faktów historycznych i budowanie w uczniach postaw otwartości na inność.
Program „Pamięć dla Przyszłości” współorganizowany jest przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny i Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce.
Projekt bierze udział w ogólnopolskim konkursie, którego wyniki poznamy 31.05.2016.
Zdecydowaliśmy się upamiętnić getto w Grójcu. Nasze działania dokumentowaliśmy na stronie na FB „Pamięć dla Przyszłości Grójec”.
Na fanpagu zamieszczaliśmy wpisy dotyczące historii grójeckiego getta i żydowskiej społeczności w czasach wojny.
W ramach naszych działań zrealizowaliśmy film poświęcony żydowskiej dziewczynce Belli Kopacz. Urodziła się ona w Grójcu i mieszkała tutaj do 9.roku życia. Udało jej się przeżyć Holokaust. Nie mogliśmy upamiętnić wszystkich dzieci z grójeckiego getta, więc symbolicznie upamiętniliśmy Bellę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że los jednostki bardziej przemawia do wyobraźni ludzi niż losy zbiorowości. Pomysł nakręcenia filmu narodził się spontanicznie, gdy poznaliśmy losy Belli z wywiadu zamieszczonego po angielsku na portalu Wirtualny sztetl. Jej dramatyczna historia i niezwykła siła wydała nam się warta szczególnego podkreślenia oraz upamiętnienia.
Przeprowadziliśmy konkurs plastyczny poświęcony Belli pod tytułem „Opowiedz mi o Belli” i zaprezentowaliśmy najciekawsze prace na wystawie. Dzięki tym działaniom postać Belli ożyła w pamięci gimnazjalistów i odbiorców na FB.
Zorganizowaliśmy spotkanie ze świadkiem historii Panem Marianem Kołomańskim, żołnierzem Armii Krajowej i zamieściliśmy kilka relacji z tego wydarzenia na FB. Opowiedział on wiele o grójeckich Żydach i getcie, a kontakt z osobą pamiętającą czasy wojny był dla nas żywą lekcją historii.
Kilka razy wyruszyliśmy do dawnego grójeckiego getta, aby zebrać dokumentację do projektu, a także przekonać się, jak teraz wyglądają te miejsca i co stało się z pamięcią o czasach okupacji.
Przeprowadziliśmy sondę uliczną oraz ankietę dla gimnazjalistów na temat żydowskiej przeszłości miasta. Jej wyniki opublikowaliśmy na stronie na FB.
Przeprowadziliśmy w szkole akcję Żonkile we współpracy z Muzeum Polin.
Upamiętnieniem grójeckiego getta był prowadzony przez nas fanpage, film o Belli Kopacz oraz konkurs plastyczny.
Dzięki temu projektowi wiele się nauczyliśmy. Dowiedzieliśmy się, że przed wojną w Grójcu mieszkali nie tylko Polacy, ale też i Żydzi. Było to miasto wielokulturowe. Poznawanie historii było dla nas pasjonującą przygodą.
Mamy nadzieję, że praca nad tym projektem pozostawi ślad w świadomości mieszkańców Grójca. Trwałym efektem przedsięwzięcia pozostanie zrealizowany przez nas film „Bella. Z pamiętnika Ocalonej”.
Szczegółowe relacje z naszych działań na stronie Pamięć dla Przyszłości Grójec https://www.facebook.com/Pami%C4%99%C4%87-dla-Przysz%C5%82o%C5%9Bci-Gr%C3%B3jec-1107682579282072/
Fanpage nadal działa. Zapraszamy na naszą stronę!
Małgorzata Andrychowicz
Film można obejrzeć na stronie Pamięć dla Przyszłości Grójec https://www.facebook.com/Pami%C4%99%C4%87-dla-Przysz%C5%82o%C5%9Bci-Gr%C3%B3jec-1107682579282072/
lub na stronie gimnazjum http://www.gimnazjum.gminagrojec.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1020:bella&catid=111:w-szkole-2015-16&Itemid=65
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (2):
tomciu; 11 maja 2016, 14:54
Super, że takie projekty powstają, a młodzież angażuje się w wartościowe działania i czegoś fajnego uczy. Brawo :-)
nietoperz; 15 maja 2016, 22:31
Projekt zrealizowany na wysokim poziomie. Bogactwo treści i form. Gratulacje dla opiekunów i młodzieży. Wykonaliście wielką pracę. Pokazaliście wielokulturową historię Grójca. Powinien się z nią zapoznać każdy lokalny patriota, każdy miłośnik małej ojczyzny. Bo przecież takich nie brak.