Grojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki

Tadeusz Pękacki – odpowiedzalny świadek historii

20 grudnia 2022; 20:37

Informacja prasowa

0 komentarzy

7 grudnia 2022 roku w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec doszło do podsumowania projektu Akademii Pileckiego.

Akademia to program dla młodzieży zainteresowanej historią XX wieku, która w czteroosobowych zespołach przygotowywała projekty w swoim miejscu zamieszkania we współpracy ze swoim opiekunem lokalnym i tutorami z Instytutu Pileckiego.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji projektu była „odpowiedzialność”.

W czwartej edycji projektu edukacyjnego Akademia Witolda Pileckiego 2022 wzięła udział czteroosobowa grupa uczniów z grójeckich szkół: Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec, Liceum Ogólnokształacącego im. Piotra Skargi oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych TWP, reprezentowanych przez Piotra Bielenia, Filipa Kamińskiego, Natalę Mościcką i Karolinę Liszewską.

Uczestnicy projektu wykazywali szczególne zainteresowanie historią, w tym historią lokalną, potrafili ze sobą współpracować w realizacji różnych celów, prowadzili różnorodne działania na rzecz własnego rozwoju, rozwoju szkoły i społeczności lokalnej oraz angażowali w nie inne osoby, byli aktywnymi członkami szkolnych wolontariatów. Jeden z uczniów był uczestnikiem AD VOCEM - 5 edycji oksfordzkiego sparingu debatanckiego on-line pod patronatem Instytutu Pileckiego.

Tegoroczny projekt został poświęcony Tadeuszowi Pękackiemu, wielkiemu i mało znanemu patriocie i świadkowi historii XX wieku. Temat projektu brzmiał: Tadeusz Pękacki – odpowiedzalny świadek historii.

Nasz bohater urodził się 18 listopada 1926 roku w Grójcu. W czerwcu 1939 roku ukończył szkołę podstawową i zdał egzaminy do gimnazjum, ale nie podjął nauki, gdyż 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. W kwietniu 1941 roku, wstąpił do Szarych Szeregów, których dowódcą w Grójcu był pan Michalski. Przysięgę złożył przed swoim drużynowym Eugeniuszem Jabłońskim pseudonim “Zbyszek”. Pan Tadeusz Pękacki przyjął pseudonim “Sławek”. W Szarych Szeregach zajmował się małym sabotażem. We wrześniu 1942 roku został żołnierzem Armii Krajowej.

W maju 1956 roku ożenił się z Alicją z domu Pietrzak i razem wychowali dwójkę dzieci. Pan Tadeusz Pekacki miał trzy pasje: uprawiał ogródek, który dzięki jego pracy zawsze stanowił bajecznie kolorową oazę przy ulicy Stokowej, kultywował pamięć o AK i ROAK oraz o zmarłych kolegach, z którymi wspólnie walczył i wreszcie w swoim domu stworzył swoistą Izbę Pamięci Polski Podziemnej. Przez wiele lat przechowywał w swoim mieszkaniu sztandar Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec, który przekazał do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych Pani Ziemi Grójeckiej w Lewiczynie. Kultywował pamięć o bohaterskich żołnierzach Armii Krajowej. Spotykał się z młodzieżą, harcerzami. Wszystkich, którzy zapukali do jego domu zapraszał do środka, pokazywał swoje pamiątki. Do ostatnich dni był świadkiem historii i wielkim patriotą. Nigdy nie wyrzekł się najwyższych ideałów: „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Pozostał im wierny do końca swoich dni. Zmarł w 2013 roku.

Projekt edukacyjny w ramach Akademii Witolda Pileckiego został wykonany pod opieką pana Krzysztofa Wójcika - nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie oraz pana Maximiliana Steinhoffa z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

Szczególne podziękowania uczestnicy projektu kierują do:
- pana Dariusza Gwiazdy - Burmistrza Gminy i Miasta Grójec,
- pani Alicji Pękackiej - żony pana Tadeusza Pekackiego,
- pani Marii Maciuszczak - nauczycielki historii w LO im. Piotra Skargi w Grójcu, córki bohatera projektu,
- pani dr Justyny Stępień - Kierownika Biblioteki w Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego,
- pani Iwony Kwapisz - Dyrektora LO Piotra Skargi w Grójcu,
- pana Andrzeja Kosatki - Dyrektora Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu.

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

10 lat Grojec24.net! Zapraszamy na Amatorski Turniej Piłkarski Grójec Cup 7 października na boisku przy Hali Sportowej Spartakus w Gr...
Rząd rozdał pieniądze na zabytki. 15 mln zł trafi do powiatu grójeckiego Premier Mateusz Morawiecki ogłosił we wtorek wyniki drugiej...
Od(b)jazdowe warsztaty W ramach projektu "Od(b)jazdowe warsztaty" Fundacji Stacja...
Dobre materace piankowe – wyśpij się na zdrowie! Sen to nieodłączny element każdego człowieka. Problemy w...
Młodzi chcą rządzić Młodzi, ambitni, pełni energii i pomysłów. Radni Młodzież...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.