Tadeusz Pękacki – odpowiedzalny świadek historii

20 grudnia 2022; 20:37

Informacja prasowa

0 komentarzy

7 grudnia 2022 roku w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec doszło do podsumowania projektu Akademii Pileckiego.

Akademia to program dla młodzieży zainteresowanej historią XX wieku, która w czteroosobowych zespołach przygotowywała projekty w swoim miejscu zamieszkania we współpracy ze swoim opiekunem lokalnym i tutorami z Instytutu Pileckiego.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji projektu była „odpowiedzialność”.

W czwartej edycji projektu edukacyjnego Akademia Witolda Pileckiego 2022 wzięła udział czteroosobowa grupa uczniów z grójeckich szkół: Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec, Liceum Ogólnokształacącego im. Piotra Skargi oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych TWP, reprezentowanych przez Piotra Bielenia, Filipa Kamińskiego, Natalę Mościcką i Karolinę Liszewską.

Uczestnicy projektu wykazywali szczególne zainteresowanie historią, w tym historią lokalną, potrafili ze sobą współpracować w realizacji różnych celów, prowadzili różnorodne działania na rzecz własnego rozwoju, rozwoju szkoły i społeczności lokalnej oraz angażowali w nie inne osoby, byli aktywnymi członkami szkolnych wolontariatów. Jeden z uczniów był uczestnikiem AD VOCEM - 5 edycji oksfordzkiego sparingu debatanckiego on-line pod patronatem Instytutu Pileckiego.

Tegoroczny projekt został poświęcony Tadeuszowi Pękackiemu, wielkiemu i mało znanemu patriocie i świadkowi historii XX wieku. Temat projektu brzmiał: Tadeusz Pękacki – odpowiedzalny świadek historii.

Nasz bohater urodził się 18 listopada 1926 roku w Grójcu. W czerwcu 1939 roku ukończył szkołę podstawową i zdał egzaminy do gimnazjum, ale nie podjął nauki, gdyż 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. W kwietniu 1941 roku, wstąpił do Szarych Szeregów, których dowódcą w Grójcu był pan Michalski. Przysięgę złożył przed swoim drużynowym Eugeniuszem Jabłońskim pseudonim “Zbyszek”. Pan Tadeusz Pękacki przyjął pseudonim “Sławek”. W Szarych Szeregach zajmował się małym sabotażem. We wrześniu 1942 roku został żołnierzem Armii Krajowej.

W maju 1956 roku ożenił się z Alicją z domu Pietrzak i razem wychowali dwójkę dzieci. Pan Tadeusz Pekacki miał trzy pasje: uprawiał ogródek, który dzięki jego pracy zawsze stanowił bajecznie kolorową oazę przy ulicy Stokowej, kultywował pamięć o AK i ROAK oraz o zmarłych kolegach, z którymi wspólnie walczył i wreszcie w swoim domu stworzył swoistą Izbę Pamięci Polski Podziemnej. Przez wiele lat przechowywał w swoim mieszkaniu sztandar Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec, który przekazał do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych Pani Ziemi Grójeckiej w Lewiczynie. Kultywował pamięć o bohaterskich żołnierzach Armii Krajowej. Spotykał się z młodzieżą, harcerzami. Wszystkich, którzy zapukali do jego domu zapraszał do środka, pokazywał swoje pamiątki. Do ostatnich dni był świadkiem historii i wielkim patriotą. Nigdy nie wyrzekł się najwyższych ideałów: „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Pozostał im wierny do końca swoich dni. Zmarł w 2013 roku.

Projekt edukacyjny w ramach Akademii Witolda Pileckiego został wykonany pod opieką pana Krzysztofa Wójcika - nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie oraz pana Maximiliana Steinhoffa z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

Szczególne podziękowania uczestnicy projektu kierują do:
- pana Dariusza Gwiazdy - Burmistrza Gminy i Miasta Grójec,
- pani Alicji Pękackiej - żony pana Tadeusza Pekackiego,
- pani Marii Maciuszczak - nauczycielki historii w LO im. Piotra Skargi w Grójcu, córki bohatera projektu,
- pani dr Justyny Stępień - Kierownika Biblioteki w Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego,
- pani Iwony Kwapisz - Dyrektora LO Piotra Skargi w Grójcu,
- pana Andrzeja Kosatki - Dyrektora Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu.

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Planowane wyłączenia prądu Publikujemy listę miejscowości w powiecie grójeckim, w któ...
Gloria Victis. Powstanie Styczniowe - 160. ocznica zrywu – wystawa plenerowa Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystaw...
Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Jabłoni Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W. S. Laskowskiego...
Mecz towarzyski: Mazowsze Grójec – LKS Osuchów 4:1 Od przekonującego zwycięstwa 4:1 (1:1) nad LKS Osuchów seri...
Policja: "szeryf" na krajowej siódemce w Tarczynie (VIDEO!) 43-letni kierowca osobowej skody wyprzedził ciężarówkę z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.