Tym żyliśmy w 2016 roku

30 grudnia 2016; 14:30

2 komentarze

Przegląd najważniejszych wydarzeń z powiatu grójeckiego w ostatnich 12 miesiącach.

GRUDZIEŃ/STYCZEŃ

Wraz z końcem 2015 roku nominację generalską otrzymał 95-letni Jan Podhorski, ps. „Zygzak”, żołnierz Armii Krajowej obwodu Głuszec, powstaniec warszawski.

W 2016 rok powiat grójecki wszedł z nowym wicestarostą. Został nim Dariusz Piątkowski, który mandat w wyborach samorządowych uzyskał, startując z list klubu Aktywni dla Powiatu.

Na mocy zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym 1 stycznia strażnicy miejscy m. in. z Grójca, Tarczyna, Pniew i Mogielnicy stracili możliwość używania fotoradarów do robienia zdjęć kierowcom przekraczającym prędkość. 

5 stycznia w hali sportowej jasienieckiego gimnazjum odbył się uroczysty koncert kolęd.

6 stycznia ulicami Grójca po raz pierwszy przeszedł Orszak Trzech Króli. W to historyczne przedsięwzięcie zaangażowały się m. in. grójeckie parafie, Urząd Miasta i Gminy Grójec, Grójecki Ośrodek Kultury, Komenda Powiatowa Policji w Grójcu, I Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny czy też grójecka straż miejska.

Podczas sesji rady miejskiej w Grójcu odbyła się dyskusja na temat utworzenia w Grójcu kasyna (przybytek miałby się mieścić w Hotelu Wiktoriańskim). Wówczas radni wydali pozytywną opinię dla lokalizacji jaskini hazardu.

16 stycznia Antoni Macierewicz (Prawo i Sprawiedliwość) odwiedził Nowe Miasto nad Pilicą. Wizyta była ściśle związana z ponownym uruchomieniem nowomiejskiej jednostki wojskowej.

Uprawomocnił się wyrok skazujący dla posła PSL Mirosława Maliszewskiego. Przypomnijmy, że poseł został oskarżony o sfałszowanie podpisu żony na wniosku o płatności obszarowe. Sąd skazał Maliszewskiego na 20 tys. zł grzywny.

Nowym szefem grójeckiej policji został nadkomisarz Robert Faryna. Wcześniej grójecką komendą przez nieco ponad miesiąc kierował Paweł Kalinowski, który z kolei zastąpił na tym stanowisku Wojciecha Brandta.

22 stycznia spłonęła leśniczówka w Wilczorudzie. Ogień strawił dom i niemal całe wyposażenie; cztery osoby mieszkające w budynku zostały ewakuowane.

23 stycznia na grójeckiej pływalni „Wodnik” odbyły się pływackie zawody Grand Prix Grójec.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Jasieńcu był gospodarzem Konferencji Truskawkowej. Impreza odbyła się 23 stycznia.

Radnym powiatu grójeckiego przestał być Piotr Bączek (Prawo i Sprawiedliwość). Samorządowiec zrezygnował z mandatu, ponieważ objął funkcję szefa Kontrwywiadu Wojskowego.

LUTY

7 lutego do Błędowa przyjechała słynna wokalistka Halina Frąckowiak. Koncert piosenkarki odbył się w budynku błędowskiej OSP.

Poznaliśmy Sportowca i Trenera Roku 2015 w gminie Grójec. Sportowcem Roku został piłkarz KS Lesznowola Sebastian Grzegorzek, natomiast Trenerem Roku – Konrad Główka (szkoleniowiec Mazowsza Grójec). Organizatorem plebiscytu jest portal grojec24.net.

Dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądać rzeźba jabłka, którą zamierzano umieścić na pl. Wolności w Grójcu. Wygrała koncepcja „Flying Apple” autorstwa Marka Maślańca, artysty z Krakowa.

Miejsce Piotra Bączka w radzie powiatu grójeckiego zajął Wiesław Czerwiński (miał kolejny wynik na wareckiej liście wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych w 2014 roku). Czerwiński złożył ślubowanie 12 lutego. Nie obyło się jednak bez kontrowersji – opozycyjni radni sądzili, że ślubowanie było nieważne (ich zdaniem na sali obrad nie było kworum). Złożyli skargę do wojewody, który jednak uznał, że Czerwiński został radnym zgodnie z prawem.

Justyna Kozdryk z Jasieńca wygrała zawody Pucharu Świata w podnoszeniu ciężarów osób niepełnosprawnych. Zawody odbyły się w Dubaju.

W Urzędzie Miasta i Gminy Grójec odbyła się powiatowa debata o bezpieczeństwie. Podczas spotkania policjanci ogłosili, że powstanie tzw. mapa zagrożeń powiatu grójeckiego.

22 lutego sejmik województwa mazowieckiego podjął decyzję o utworzeniu w Grójcu filii Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Tym samym władze województwa postanowiły, że w Grójcu będą odbywały się egzaminy na prawo jazdy.

W ostatnim dniu lutego na drodze krajowej nr 7 w Zaborowie doszło do tragicznego wypadku. Zginęło w nim dwóch mężczyzn wykonujących prace porządkowe na pasie zieleni rozdzielającym jezdnie.

28 lutego w Grójcu odbył się bieg „Wilczym Tropem” upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

MARZEC

1 marca w Grójcu uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. Tablicę upamiętniającą polskich bohaterów odsłonili płk Andrzej Kozera, dowódca I Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego oraz burmistrz Grójca Jacek Stolarski.

4 marca w Błędowie odbyła się coroczna konferencja sadownicza. Spotkanie zorganizowali: wójt gminy Błędów, Spółdzielnia Ogrodnicza z Zofiówki oraz Związek Sadowników RP.

4 marca Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce uczciło 271. rocznicę urodzin swego patrona.

7 marca artyści krakowskiej sceny teatralnej z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet wystąpili na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mogielnicy.

8 marca funkcjonariusze służby celnej i straży granicznej przechwycili na terenie powiatu grójeckiego 34 tony nielegalnego tytoniu. Najpierw na trasie krajowej nr 7 między Grójcem a Białobrzegami zatrzymali ciężarówkę wyładowaną tytoniem bez akcyzy. Następnie dokonali przeszukania magazynu w Warce, gdzie również znaleźli nielegalny tytoń.

12 marca Bohdan Czacharowski z Grójca zdobył trzy złote medale na Halowych Mistrzostwach Polski Weteranów Lekkiej Atletyki.

13 marca w sali OSP Błędów odbył się wieczorek poetycki, będący jednocześnie promocją tomiku poezji „Życia poemat” autorstwa Izabeli Marii Frasz, wieloletniej nauczycielki Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum w Błędowie.

15 marca radni gminy Mogielnica podjęli uchwałę o likwidacji straży miejskiej. Rajcy uznali, że straż jest niepotrzebna, skoro od początku roku nie może używać fotoradaru.

Grójecki radny Dariusz Gwiazda wystosował apel do burmistrza i pozostałych radnych o uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych. Gwiazda proponował, by imieniem Żołnierzy Wyklętych nazwać rondo lub jedną z miejskich ulic.

18 marca w Mszczonowie odbył się protest przeciwko budowie linii 400 kV. Wzięli w nim udział m. in. mieszkańcy gminy Pniewy, którzy obawiają się, że potężne słupy energetyczne staną pod ich domami.

Tadeusz Zakrzewski, wójt gminy Chynów, został nominowany do tytułu Wójta Roku w plebiscycie TVP.

27 marca Grójec świętował 72. rocznicę „akcji na Caritas”, słynnej akcji żołnierzy grójeckiego AK, mającą na celu uwolnienie więźniów przetrzymywanych w więzieniu Gestapo przy ul. Mogielnickiej.

KWIECIEŃ

4 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach odbył się konkurs historyczny „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”. Inicjatorem konkursu jest Stanisław Karczewski, marszałek senatu RP.

4 kwietnia spod Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu ruszył marsz „Na niebiesko dla autyzmu”.

10 kwietnia w Grójcu w kościele Miłosierdzia Bożego odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz Katastrofy Smoleńskiej.

13 kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę rady powiatu pozbawiającą Macieja Dobrzyńskiego, mandatu radnego powiatowego. Przypomnijmy, że uchwałę uchylającą mandat wareckiego samorządowcowi podjęła rada powiatu, argumentując decyzję tym, że – ich zdaniem – Dobrzyński, sprawując funkcję radnego, „wykorzystał mienie powiatu.”

17 kwietnia w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

18 kwietnia mieszkańcy gminy Pniewy zablokowali trasę krajową nr 50. Był to protest przeciwko planowanej budowie linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew na terenie gminy Pniewy.

56-letni wareckiego Zakładu Usług Komunalnych został śmiertelnie porażony prądem. Do zdarzenia doszło 18 kwietnia.

23 kwietnia z inicjatywy Grójeckiego Ośrodka Kultury w grójeckim parku miejskim świętowano Dzień Ziemi.

Rozpoczął się dalszy etap modernizacji ul. Zbyszewskiej w Grójcu. Koszt inwestycji to prawie 800 tys. zł.

MAJ

3 maja w Błędowie odbyły się coroczne biegi dla upamiętnienia uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Także w Grójcu, Mogielnicy i Nowym Mieście nad Pilicą uroczyście świętowano 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Oburzeni mieszkańcy hotelu dla pielęgniarek przy ul. Mogielnickiej 28C spotkali się z władzami powiatu. Spotkanie to było pokłosiem decyzji samorządu o sprzedaży budynku.

11 maja w budynku Urzędu Gminy i Miasta Grójec doszło do rozprawy administracyjnej, której przedmiotem była ewentualna budowa biogazowni w Głuchowie.

21 maja uroczyście otwarto grójecką filię Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Utworzono ją w budynku hali „Spartakus” przy ul. Sportowej. Tego dnia odbyły się pierwsze egzaminy teoretyczne, zaś dwa dni później – praktyczne.

105 lat skończyła Ochotnicza Straż Pożarna w Błędowie.

Zamknięto grójecką pływalnię „Wodnik”. Rozpoczęła się bowiem gruntowna modernizacja basenu.

Zburzono stary budynek Urzędu Gminy w Belsku Dużym.

20 maja oficjalnie otwarto zakład rehabilitacji działający przy grójeckim szpitalu. Lwią część inwestycji sfinansowano z tzw. Funduszy Norweskich.

Akcent, Powerplay, Kamil Bednarek – m. in. ci artyści wystąpili 22 maja podczas Święta Kwitnącej Jabłoni w Grójcu.

25 maja był dniem kolejnej blokady drogi zorganizowanej przez mieszkańców gmin sprzeciwiających się budowie linii 400 kV. Tym razem pikieta odbyła się w podwareckim Piasecznie.

80 lat skończyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Grójcu. Rocznicowe uroczystości odbyły się 20 maja.

28 maja mieszkańcy Mogielnicy i okolic bawili się podczas Wiosny Mogielnickiej. Na scenie wystąpili: Diadem, 2 plus 1 oraz Stachursky Dance Project.

CZERWIEC

Władze powiatu podjęły uchwałę o sprzedaży budynku mieszkalnego przy ul. Mogielnickiej 28C. Mieszkańcy obiektu nie byli zadowoleni z tej decyzji.

5 czerwca 50 lat skończyła Ochotnicza Straż Pożarna w Kośminie.

10 czerwca w ośrodku „Sielanka” w Warce rozpoczęło się zgrupowanie niemieckiego klubu piłkarskiego VfL Wolfsburg.

11 czerwca społeczność Bądkowa świętowała 50. rocznicę utworzenia tamtejszej Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego.

17 czerwca był czarnym dniem dla sadowników z gmin Błędów i Pniewy. Na ich sady spadł bowiem potężny grad wzmagany bardzo silnym wiatrem. Tego dnia w Załuskach (gm. Błędów) zginął mężczyzna przygnieciony ścianą przewróconą przez wichurę. 

Władze powiatu grójeckiego podjęły uchwałę o sprzedaży 28 ha ziemi przy CKZiU w Nowej Wsi (gm. Warka).

19 czerwca 135 lat skończyła Ochotnicza Straż Pożarna w Grójcu.

Pniewski samorząd zorganizował kolejną już Noc Świętojańską w Osieczku (gm. Pniewy). Impreza odbyła się 25 czerwca.

20 czerwca rada miejska w Grójcu podjęła decyzję o nazwaniu ronda przy kościele św. Mikołaja „rondem Żołnierzy Wyklętych”.

26 czerwca w Chynowie odbył się XVII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych Powiatu Grójeckiego.

26 czerwca kolejny raz spadł grad na sady w gminie Błędów.

30 czerwca odszedł ze służby Marek Szewczyk, I zastępca komendanta powiatowego policji w Grójcu.

LIPIEC

1 lipca na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Błędowie wystąpili soliści oraz artyści Warszawskiej Opery Kameralnej.

W dniach 2-3 lipca odbył się jubileuszowy XV Piknik w Błędowskich Sadach. Na scenie wystąpili m. in. zespół Boys, kapela Staśka Wielanka oraz Loka.

W dniach 11-13 lipca przez powiat grójecki przeszła potężna nawałnica. Najwięcej zniszczeń poczyniła w gminach Nowe Miasto nad Pilicą i Mogielnica.

12 lipca rada powiatu przyjęła kontrowersyjną uchwałę. Według nowego przepisu radny może stracić 20% swojej diety, jeśli będzie mówił nie na temat lub jego wypowiedź będzie zakłócała porządek obrad.

16 lipca do Gostomi (gm. Nowe Miasto nad Pilicą) przyjechali harmoniści z całej ziemi radomskiej. Impreza nosiła tytuł „Młyn harmonistów”.

SIERPIEŃ

3 sierpnia ogłoszono zmianę przebiegu linii 400 kV. Według nowych ustaleń nie przejdzie ona przez gminy m. in. Warka, Chynów, Grójec i Pniewy, lecz przez gminy Jasieniec i Grójec.

6 sierpnia rozpoczęły się obchody 350 rocznicy zawarcia ugody łęgonickiej zawartej pomiędzy królem Janem Kazimierzem a hetmanem Jerzym Sebastianem Lubomirskim.

21 sierpnia odbył się piknik rodzinny w Jasieńcu. Zagrali m. in. Hubert Dzikołowski oraz Norbi.

27 sierpnia Mogielnica świętowała zakończenie lata. Gwiazdą wieczoru był zespół Loka.

27-28 sierpnia odbyły się Dni Nowego Miasta nad Pilicą. Gwiazdą dwudniowej imprezy był zespół BayerFull.

29 sierpnia Zdzisława Kopyść, dotychczasowa dyrektor gimnazjum w Jasieńcu, przeszła na emeryturę.

Z końcem sierpnia Krzysztof Kaźmierczak zrezygnował z funkcji dyrektora błędowskiego gimnazjum.

WRZESIEŃ

4 września w Lewiczynie odbyły się coroczne tradycyjne Dożynki Powiatu Grójeckiego.

Mig i After Party – te zespoły wystąpiły podczas Święta Warki (10 września).

8 września parafianie z błędowskiej parafii wzięli udział w pierwszej historycznej pielgrzymce do kościoła pw. św. Józefa w Błędowie.

10 września oficjalnie otwarto kompleks lekkoatletyczny w Warce.

10 września podczas Grójeckiego Festiwalu Jabłka odsłonięto Flying Apple, rzeźbę jabłka, która stanęła na pl. Wolności.

12 września w Warszawie protestowali sadownicy z powiatu grójeckiego. Powodem pikiety była bardzo zła sytuacja na rynku owoców i warzyw.

15 września oficjalnie otwarto zmodernizowany tor samochodowy w Słomczynie.

W dniach 16-18 września w Warce odbył się towarzyski turniej koszykarski. Wzięły w nim udział zespoły z Tauron Basket Ligi.

17 września 70 lat skończyło Mazowsze Grójec.

19 września rada miejska w Grójcu podjęła uchwałę o wprowadzeniu na grójeckim rynku płatnej strefy parkowania.

20 września w Nowym Mieście nad Pilicą otwarto żłobek samorządowy.

22 września ulicami Warszawy przeszedł „Czarny Marsz Milczenia”, czyli marsz mieszkańców, którzy nie zgadzają się wariantem budowy linii 400 kV.

Policja uruchomiła Powiatową Mapę Zagrożeń – interaktywną mapę z zaznaczonymi najniebezpieczniejszymi miejscami na terenie naszego powiatu.

28 września starostwo ogłosiło przetarg, w którym wyłonieni zostaną nabywcy lokali w tzw. hotelu dla pielęgniarek znajdującym się przy ul. Mogielnickiej 28C.

PAŹDZIERNIK

1 października w wareckim muzeum uczczono 237. rocznicę śmierci patrona placówki generała Kazimierza Pułaskiego.

2 października ulicami Grójca przebiegła „Grójecka Dycha”.

Zakończyły się prace przy odnowieniu miejsc pamięci w Słomczynie i Głuchowie.

14 października szef MON Antoni Macierewicz ogłosił ponowne otwarcie jednostki wojskowej w Nowym Mieście nad Pilicą.

15 października Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy świętowało 70. rocznicę powstania szkoły.

LISTOPAD

11 listopada na terenie całego powiatu odbyły się obchody z okazji Święta Niepodległości. W Grójcu uroczystości patriotyczne połączono z corocznym festynem rodzinnym. Tego dnia rozegrano też pierwsze powojenne piłkarskie derby Grójca, w których Mazowsze pokonało 4:0 TKKF.

13 listopada parafia św. Prokopa Opata w Błędowie świętowała „Owocobranie”, uroczystość dziękczynną za zbiory.

W dniach 13-19 listopada grójeckie LO im. Piotra Skargi było gospodarzem międzynarodowego spotkania pod hasłem „Wszyscy jesteśmy migrantami tego świata”.

15 listopada wmurowano akt erekcyjny pod budowę hali sportowej przy gimnazjum w Belsku Dużym.

16 listopada w wyremontowanym pałacu w Małej Wsi odbyła się konferencja prasowa z otwarcia obiektu.

20 listopada we wsi Bełek pod Nowym Miastem nad Pilicą w wypadku samochodowym zginęły 4 osoby.

24 listopada w Grójeckim Ośrodku Kultury odbyła się kolejna debata na temat bezpieczeństwa w powiecie grójeckim.

25 listopada Szkoła Podstawowa nr 1 w Grójcu świętowała 80. rocznicę powstania.

29 listopada swój benefis obchodził poeta Kazimierz Kochański.

30 listopada Komisarz Wyborczy stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego powiatowego Macieja Dobrzyńskiego.

GRUDZIEŃ

3 grudnia uroczyście otwarto po remoncie pływalnię „Wodnik” w Grójcu.

9 grudnia przecięto wstęgę na wyremontowanej drodze powiatowej Błędów – Huta Błędowska.

12 grudnia odbyły się obchody 50 rocznicy Szkoły Specjalnej w Grójcu.

12 grudnia rada miejska w Grójcu przyjęła budżet gminy na 2017 rok. Wśród najważniejszych inwestycji znalazła się modernizacja boiska i bieżni przy ul. Sportowej.

22 grudnia na pl. Wolności w Grójcu odbyła się tradycyjna wigilia miejska. Wziął w niej udział m. in. burmistrz miasta Jacek Stolarski.

28 grudnia uchwalono budżet powiatu grójeckiego na 2017 rok.

TAGI:

Komentarze (2):

ala; 30 grudnia 2016, 22:01

A ktoś zapomniał o kwietniowej wizycie pani minister Anny Zalewskiej w LO Grójec, to raczej ważne wydarzenie nie tylko dla najlepszej szkoły w powiecie, dla samego Grójca to promocja, wszak liczne władze przybyły na to spotkanie chcąc przyćmić prawdziwych bohaterów dnia- abiturientów szkoły, wówczas przyszłych maturzystów.

Marceli; 31 grudnia 2016, 18:30

Odbyła się również X edycja Grójeckich Biegów Papieskich przypominająca o Papieżu Polaku Janie Pawle II.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Planowane wyłączenia prądu Publikujemy listę miejscowości w powiecie grójeckim, w któ...
Gloria Victis. Powstanie Styczniowe - 160. ocznica zrywu – wystawa plenerowa Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na wystaw...
Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Jabłoni Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W. S. Laskowskiego...
Mecz towarzyski: Mazowsze Grójec – LKS Osuchów 4:1 Od przekonującego zwycięstwa 4:1 (1:1) nad LKS Osuchów seri...
Policja: "szeryf" na krajowej siódemce w Tarczynie (VIDEO!) 43-letni kierowca osobowej skody wyprzedził ciężarówkę z...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Wędlina Mięso Garmażerka Grójec Kościelna... Sprzedaż zdrowej mało przetworzonej żywności, a nawet bez konserwantów...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.