Advertisement

Ubezpieczenie samochodu - ile kosztuje?

12 lipca 2021; 13:17

Materiał promocyjny

Zakup samochodu, nowego czy używanego wiążę się ze sporym wydatkiem finansowym. Jednak na samej transakcji kupna nasze wydatki się nie kończą. Dlatego sprawdzamy jak dobrze ubezpieczyć samochód?

Według obowiązujących przepisów, każdy właściciel zarejestrowanego samochodu zobowiązany jest do posiadania ważnego ubezpieczenia. Koszt ubezpieczenia będzie składową ubezpieczenia obowiązkowego OC, oraz pakietu ubezpieczeń dobrowolnych, dostosowanych indywidualnie pod klienta, takich jak AC, NNW czy assistance. Zobacz jakie czynniki wpływają na cenę ubezpieczenia samochodu?

Obowiązkowe ubezpieczenie samochoduJedyne obowiązkowe ubezpieczenie, które  powinien posiadać każdy zarejestrowany pojazd w Polsce to polisa OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Za brak wykupionej polisy OC grożą wysokie kary, nakładane przez przeznaczony do tego organ jakim jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku samochodów osobowych kara może sięgnąć nawet 4 200zł, a samochodów ciężarowych aż 6 300zł. Zakres ubezpieczenia OC obejmuje pokrycie kosztów szkód spowodowanych przez kierującego pojazdem. Ubezpieczenie to gwarantuje opłacenie szkód wobec osób trzecich do kwoty 5mln euro w przypadku spowodowania śmierci, spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu, oraz do 1mln euro w przypadku szkód na mieniu takich jak uszkodzenie innego samochodu, uszkodzenie ogrodzenia czy domu. Polisa na obowiązkowe ubezpieczenie OC zawierana jest na okres 12 miesięcy.

Dobrowolne ubezpieczenie samochoduW skład opcjonalnych ubezpieczeń wchodzi cały pakiet różnego rodzaju polis ubezpieczeniowych, elastycznie dostosowanych do potrzeb kierowców. Jednym z nich i zarazem najczęściej wybieranym jest ubezpieczenie AC – autocasco. Ubezpieczenie to obejmuje ochroną właściciela pojazdu w przypadku spowodowanych przez niego kolizji czy wypadków drogowych, działania sił przyrody lub działania osób trzecich. Ubezpieczenie autocasco zawierane jest podobnie jak OC na okres 12 miesięcy.

Formą dodatkowego ubezpieczenia jest również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Ubezpieczenie NNW jako jedyne zapewnie rekompensatę finansową w przypadku zdarzeń drogowych dla kierowcy i pasażerów ubezpieczonego pojazdu, nawet w sytuacji kiedy to kierujący był sprawcą. Polisa na ubezpieczeniowa NNW zawierana jest na 12 miesięcy.

Właściciele samochodów mogą skorzystać również z innych form dobrowolnego ubezpieczenia, takich jak assistance, ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie opon.

Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia samochodu?Trudno jest jednoznacznie określić jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu, gdyż wpływa na niego bardzo wiele czynników i może oscylować od kilkuset złotych w przypadku samego ubezpieczenia OC, do nawet kilkunastu tysięcy złotych, gdy skorzystamy z pakietu dodatkowych ubezpieczeń. Przyjrzyjmy się zatem, co w największym stopniu determinuje cenę najważniejszych form ubezpieczenia samochodu, OC i AC.

Szczegóły zasad ubezpieczenia OC określa ustawa, jednak metody obliczania jego wysokości pozostaje już w gestii Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Cena takiego ubezpieczenia zależeć będzie od:

- wysokości zniżek i zwyżek przyznawanych za bezszkodową jazdę,
- wieku właściciela samochodu oraz osób, które będą z niego korzystać – im młodsza osoba, tym wyższa cena polisy,
- czasu posiadania prawa jazdy – im krócej posiadamy prawo jazdy, tym cena będzie wyższa;
- miejsca rejestracji pojazdu – im większe miasto, tym wyższa cena OC;
- pojemność silnika pojazdu – im większa pojemność silnika, tym wyższa cena;
- rok produkcji – im starszy pojazd, tym wyższa składka;
- sposób użytkowania pojazdu – samochód firmowy, wyścigowy, kaskaderski będzie miał wyższą cenę OC.

Ubezpieczenie AC w największym stopniu wpływa na końcową cenę ubezpieczenia samochodu, a przy jego wyliczaniu Towarzystwa Ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak:

- marka i model pojazdu oraz wiek i wartość samochodu,
- wybrany zakres ochrony, na przykład dodatkowe ubezpieczenie od kradzieży pojazdu, pożaru, zniszczenia bagażu, ochrona zniżek, wariant naprawy, obszar działania polisy –  Polska, Europa,
- wiek właściciela samochodu i staż posiadania przez niego prawa jazdy,
- miejsce zamieszkania właściciela samochodu,
- zniżki i zwyżki za bezszkodową jazdę,
- inne wykupione ubezpieczenia w tym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym,
- kontynuacja polisy w tym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym.

Jak sfinansować zakup ubezpieczenia samochodu?Jednym ze sposobów pozyskania środków finansowych na pokrycie składki na ubezpieczenie samochodu jest kredyt gotówkowy. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza forma pożyczki udzielanej przez bank. Kredytobiorca na podstawie podpisanej umowy otrzymuje pewną sumę pieniędzy, którą spłaca w ściśle określonych ratach. Bank nie ingeruje w przeznaczenie kredytu, co w praktyce oznacza, iż pożyczkobiorca może przeznaczyć go na dowolny cel. Kwota udzielonego kredytu jest uzależniona nie tylko od zapotrzebowania kredytobiorcy, ale także od jego zdolności kredytowej, która każdorazowo jest sprawdzana i weryfikowana przez instytucję bankową. Niewątpliwą zaletą kredytów gotówkowych jest dowolność w jego dysponowaniu oraz środki dostępne niemal od ręki. Obecnie sporo banków stara się skracać formalności do niezbędnego minimum. Na szybkie otrzymanie potrzebnej gotówki pozwalają: możliwość złożenia wniosku on-line, szybka decyzja kredytowa oraz minimum formalności. Inną opcją są także kredyty pozabankowe. Więcej informacji o nich można przeczytać tutaj: https://latwykredyt.pl/blog/kredyt-pozabankowy-jakie-odsetki-i-inne-oplaty-sa-z-nim-zwiazane/.

 
Black Friday

Najnowsze artykuły

Wyzwania dla branży sadowniczej – jakość odpowiedzią na kłopoty na rynku? Niskie ceny jabłek nie leżą w interesie żadnego...
PILNE! Zderzenie na DK7 w Woli Mrokowskiej Na trasie Grójec - Warszawie występują duże utrudnienia po...
Koncert Mikołajkowy w Grójeckim Ośrodku Kultury W najbliższą niedzielę, 5 grudnia w sali widowiskowej Gró...
SP ZOZ Nowe Miasto nad Pilicą ponownie szpitalem covidowym SP ZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą poinformował, że zgodnie...
Jak ocenić kompetencje kandydatów do pracy? Właściwa ocena kompetencji pracowniczych jest dla rekrutera...

Najnowsze ogłoszenia

Alarmy Kamery Napędy do Bram Napędy do Bram Nice
Systemy Alarmowe Satel
Domofony i...
Komisjoner odzieży (k/m) - Niemcy... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje dla swojego...
Praca dla studentów / uczniów na... Studencie!

Chcesz sobie dorobić podczas przerwy od nauki?...
Pracownik produkcji (k/m) - Pakowanie... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje dla swojego...
Pracownik (k/m) magazynu z wyposażeniem... Agencja Pracy Concept Plus Sp. z o.o. (nr 11738) poszukuje dla swojego...

Firmy z Grójca i okolic

Serwis laptopów RatujLaptopa Masz problem ze swoim laptopem i szukasz specjalistów, którzy zadbają...
Ucando Wszystkich firmy i osoby prywatne z Grójca okolic zapraszamy do odwiedzenia...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...
Wynajem koparki - 1Rent 1RENT to wypożyczalnia maszyn budowlanych z wieloletnim doświadczeniem...

2013-2021 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.