Wspomnienie profesora Zdzisława Szeląga

1 listopada 2015; 16:10

Grojec24.net

1 komentarz

Dyrektor i młodzież Liceum Piotra Skargi przy grobie Profesora w stulecie szkoły

W dniach zadumy i pamięci o tych co odeszli chciałbym przywołać postać Zdzisława Piotra Szeląga.Pana Profesora po raz pierwszy spotkałem w 2004 r. w bibliotece Liceum Piotra Skargi w Grójcu. Miałem w ręku I tom powieści Sienkiewicza Quo vadis i chyba właśnie dlatego Pan Profesor zapytał mnie:

- Pan jest nauczycielem polskiego?

Później wielokrotnie spotykałem Pana Profesora w szkole. Przychodził przeglądać dokumentację niezbędną do przygotowywanego opracowania o grójeckim liceum. Gdy podjąłem pracę w Grójeckim Ośrodku Kultury okazało się, że Pan Profesor też był tam częstym gościem. Odwiedzał m.in. grójecką bibliotekę, która wówczas mieściła się nad Galerią GOKu.

Pan Profesor żywo interesował się przygotowanymi przeze mnie tekstami, zawsze mogłem liczyć na jego wskazówki. Przychodził także z prośbą o sprawdzenie w Internecie informacji, co do których nie był pewien. To była szczególna cecha, zawsze dbał o to, żeby to co publikuje było sprawdzone i potwierdzone. Pamiętam jak kiedyś w czasie jednaj rozmowy wspomniałem postać generała Jana Jagmin-Sadowskiego, który jak podaje wiele źródeł urodził się w Grójcu, Pan profesor z miejsca zareagował i powiedział, że są w tym zakresie wątpliwości.

Bliżej Pana Profesora poznałem, gdy pojechaliśmy razem do drukarni w Radomiu gdzie ustalał szczegóły dotyczące edycji jego opracowania o Liceum Piotra Skargi w Grójcu. Opowiadał mi wówczas o swoich studiach, działalności naukowej i pracy zawodowej.

Zdzisław Piotr Szeląg urodził się 4 listopada 1932 w Ochmanowie k. Wieliczki. Dzięki stypendium Towarzystwa Burs i Stypendiów oraz pomocy ks. Józefa Kalemby ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce. Filologię polską ukończył w PWSP w Katowicach. Dyplom magisterski uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim w 1961 r. Pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Mogielnicy (1954-1962), w Grójcu (1962-1976). Zaocznie studiował filologię rosyjską w PWSP w Warszawie (1955-1956). Ukończył Studium Bibliotekarskie Ministerstwa Kultury i Sztuki (1959). Był członkiem i prelegentem Powiatowego Zarządu Towarzystwa Wiedzy Powszechnej (1962-1975), przewodniczącym Klubu Literackiego Nauczycieli przy Zarządzie Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie (1968-1975), współredaktorem Zeszytów Literackich (1970-1971), wiceprezesem, potem prezesem Podmiejskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza (1969-1974), członkiem Komisji Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego w Warszawie (1974-1976).

W 1975 zorganizował w Grójcu oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, którego prezesem pozostał do śmierci. Jako nauczyciel grójeckiego liceum opublikował 43 artykuły naukowe oraz inedita.

W 1976 podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach - dziś jest to Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy. Od 1987 pracował w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu. Doktoryzował się w na Uniwersytecie w Poznaniu (1978), gdzie również habilitował się (1991). W 1993 został profesorem tejże uczelni. W 1995 przeszedł na emeryturę. Zainteresowania jego koncentrowały się na historii literatury romantyzmu, literatury zabronionej i jej rozpowszechnianiu. Opublikował około 800 artykułów, studiów, szkiców, recenzji, oraz książek. Był stypendystą Towarzystwa Historyczno - Literackiego w Paryżu (1990), Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce (1991). Został wyróżniony: Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1989) i medalami: Zasłużony dla Powiatu Grójeckiego (2005) i Za Zasługi dla Gminy Grójec (2008).

Zmarł 26 października 2011 r. Spoczął na starym cmentarzu przy ulicy Mszczonowskiej w Grójcu.

Marcin Grzędowski

TAGI:

Komentarze (1):

Janusz LO 27; 1 listopada 2015, 21:32

To nasz Pan Profesor w LO 27 w Mogielnicy na początku lat sześćdziesiątych - PAMIĘTAMY !

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

W grójeckim Zespole Szkół wykryto koronawirusa W Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu "Głuszec" - Gró...
Grójecka Dycha zbliża się wielkimi krokami! W niedzielę 4 października o 9:30 startuje kolejna edycja...
Koszmar na DK7. Trzy wypadki w kierunku Warszawy Padający w niedzielę deszcz daje się we znaki kierowcom na...
Derby dla Lesznowoli. Głuchów kończył w dziesiątkę Pewnym zwycięstwem zawodników trenera Mariusza Jaskólskiego...
Trzeci remis Mazowsza. Bez goli w starciu z rezerwami II-ligowca W sobotnie popołudnie kibice zgromadzeni na stadionie przy...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

Poszukujemy zleceń outsourcing pracowników... Firma outsourcingowa CONQURO sp. z o.o. zajmuje się dostarczaniem pracowników...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... "Opiekunka osoby starszej w Niemczech, 76307 Karlsbad
Wypożyczalnia samochodów 50% taniej “Z pasji do samochodów i zamiłowania do luksusu zbudowaliśmy...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... Opiekunka osoby starszej w Niemczech, Meerbusch

...
Pilarki łańcuchowe Shindaiwa, Echo,... Sklep internetowy Agropoldynow.pl posiada w ofercie pilarki łańcuchowe...

Firmy z Grójca i okolic

Twój Dzień - organizacja imprez okolicznościowych... Szukasz wodzireja na swoje wesela? Skontaktuj się z agencją Twój Event,...
Alerta - kursy i szkolenia BHP Prowadzisz firmę i potrzebujesz kompleksowej obsługi BHP i przeciwpożarowej?...
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
Firma przeprowadzkowa Lider - Przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową z Krakowa, jednak wykonujemy także przeprowadzki...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.