Wspomnienie profesora Zdzisława Szeląga

1 listopada 2015; 16:10

Grojec24.net

1 komentarz

Dyrektor i młodzież Liceum Piotra Skargi przy grobie Profesora w stulecie szkoły

W dniach zadumy i pamięci o tych co odeszli chciałbym przywołać postać Zdzisława Piotra Szeląga.

Pana Profesora po raz pierwszy spotkałem w 2004 r. w bibliotece Liceum Piotra Skargi w Grójcu. Miałem w ręku I tom powieści Sienkiewicza Quo vadis i chyba właśnie dlatego Pan Profesor zapytał mnie:

- Pan jest nauczycielem polskiego?

Później wielokrotnie spotykałem Pana Profesora w szkole. Przychodził przeglądać dokumentację niezbędną do przygotowywanego opracowania o grójeckim liceum. Gdy podjąłem pracę w Grójeckim Ośrodku Kultury okazało się, że Pan Profesor też był tam częstym gościem. Odwiedzał m.in. grójecką bibliotekę, która wówczas mieściła się nad Galerią GOKu.

Pan Profesor żywo interesował się przygotowanymi przeze mnie tekstami, zawsze mogłem liczyć na jego wskazówki. Przychodził także z prośbą o sprawdzenie w Internecie informacji, co do których nie był pewien. To była szczególna cecha, zawsze dbał o to, żeby to co publikuje było sprawdzone i potwierdzone. Pamiętam jak kiedyś w czasie jednaj rozmowy wspomniałem postać generała Jana Jagmin-Sadowskiego, który jak podaje wiele źródeł urodził się w Grójcu, Pan profesor z miejsca zareagował i powiedział, że są w tym zakresie wątpliwości.

Bliżej Pana Profesora poznałem, gdy pojechaliśmy razem do drukarni w Radomiu gdzie ustalał szczegóły dotyczące edycji jego opracowania o Liceum Piotra Skargi w Grójcu. Opowiadał mi wówczas o swoich studiach, działalności naukowej i pracy zawodowej.

Zdzisław Piotr Szeląg urodził się 4 listopada 1932 w Ochmanowie k. Wieliczki. Dzięki stypendium Towarzystwa Burs i Stypendiów oraz pomocy ks. Józefa Kalemby ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Wieliczce. Filologię polską ukończył w PWSP w Katowicach. Dyplom magisterski uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim w 1961 r. Pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Mogielnicy (1954-1962), w Grójcu (1962-1976). Zaocznie studiował filologię rosyjską w PWSP w Warszawie (1955-1956). Ukończył Studium Bibliotekarskie Ministerstwa Kultury i Sztuki (1959). Był członkiem i prelegentem Powiatowego Zarządu Towarzystwa Wiedzy Powszechnej (1962-1975), przewodniczącym Klubu Literackiego Nauczycieli przy Zarządzie Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie (1968-1975), współredaktorem Zeszytów Literackich (1970-1971), wiceprezesem, potem prezesem Podmiejskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza (1969-1974), członkiem Komisji Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Polskiego w Warszawie (1974-1976).

W 1975 zorganizował w Grójcu oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, którego prezesem pozostał do śmierci. Jako nauczyciel grójeckiego liceum opublikował 43 artykuły naukowe oraz inedita.

W 1976 podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach - dziś jest to Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy. Od 1987 pracował w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu. Doktoryzował się w na Uniwersytecie w Poznaniu (1978), gdzie również habilitował się (1991). W 1993 został profesorem tejże uczelni. W 1995 przeszedł na emeryturę. Zainteresowania jego koncentrowały się na historii literatury romantyzmu, literatury zabronionej i jej rozpowszechnianiu. Opublikował około 800 artykułów, studiów, szkiców, recenzji, oraz książek. Był stypendystą Towarzystwa Historyczno - Literackiego w Paryżu (1990), Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce (1991). Został wyróżniony: Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1989) i medalami: Zasłużony dla Powiatu Grójeckiego (2005) i Za Zasługi dla Gminy Grójec (2008).

Zmarł 26 października 2011 r. Spoczął na starym cmentarzu przy ulicy Mszczonowskiej w Grójcu.

Marcin Grzędowski

TAGI:

Komentarze (1):

Janusz LO 27; 1 listopada 2015, 21:32

To nasz Pan Profesor w LO 27 w Mogielnicy na początku lat sześćdziesiątych - PAMIĘTAMY !

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Złote Gody w Grójcu W środę 27 listopada 2019 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gró...
Mamy reprezentantkę w Młodzieżowym Sejmiku Mieszkanka gminy Błędów - Julia Senator - będzie...
Najtańsze zakupy online Zakupy wielu różnych produktów, z użyciem wyłącznie...
Regeneracja skóry - jak o nią zadbać? Zabiegi medycyny estetycznej zyskują coraz więcej...
Wigilia Miejska na grójeckim Rynku Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Dariusz Gwiazda oraz Gró...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

ZAPROJEKTUJ SWOJĄ PIENIĘŻNOŚĆ TUTAJ... Oferujemy wszelkiego rodzaju inwestycje, aby każdy klient, który chce...
Metformina XR 750mg cukrzyca leki... Metformina XR 750mg cukrzyca hirsutyzm leki sprzedam

Opakowania...
Kredyty dla Firm z niskim dochodem... Witam, jestem doradcą kredytowym.
Zajmuję się pomaganiem przedsiębiorcom...
Murarz/Cieśla szalunkowy-praca w... Niemiecka firma BSI IngenieurBau GmbH zatrudni pracowników na stanowiska:...
Praca w Holandii! Zadzwoń już dziś! Praca w branży spożywczej czeka na Was! Agencja pracy LiderJob (cert.16198)...

Firmy z Grójca i okolic

ProPrzeprowadzki - przeprowadzki... Jesteśmy firmą przeprowadzkową zajmującą się przeprowadzkami domów,...
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
CityBus - przejazd busem do Modlina Profesjonalna firma transportowa, o ugruntowanej pozycji na rynku, CityBus,...
AXELBAZ Maciej Zabelski Transport niskodpowoziowy, ponadgabarytowy, specjalistyczny maszyn budowlanych,...
Twój Dzień - organizacja imprez okolicznościowych... Szukasz wodzireja na swoje wesela? Skontaktuj się z agencją Twój Event,...

2013-2019 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.