Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Święto Kwitnących Jabłoni jednodniowe, ale z Akcentem

31 stycznia 2016; 13:34

Grojec24.net

28 komentarzy

Dyrektor GOK Grzegorz Rejer (fot. Mateusz Adamski)

Z Grzegorzem Rejerem, dyrektorem Grójeckiego Ośrodka Kultury rozmawiał Mateusz Adamski.

News will be here

W lokalnej prasie pojawiły się informacje, iż w tym roku zajdą duże zmiany w formule Święta Kwitnących Jabłoni.

Grzegorz Rejer (dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury): Tak, to prawda. Formuła Święta Kwitnących Jabłoni ulegnie zmianie. Były głosy, że Święto jest już schematyczne, i wiele elementów się powtarza.

Ja jestem człowiekiem, który pochodzi do tego w sposób bardzo szeroki, i wcale się nie upieram. Choć robiliśmy wszystko, aby Święto trwało trzy dni i grali na nim najlepsi wykonawcy w Polsce. Często trudno było wybrać repertuar, ponieważ młodzi ludzie mają inne gusta niż starsi. Tymczasem moim zdaniem, musimy grać muzykę środka, która łączy pokolenia. Pamiętajmy, iż jest to festyn, i ma on takie prawa, że jego uczestnicy muszą się czuć swobodnie. Zawsze tak do tego podchodziłem.

W tym roku burmistrz Karol Biedrzycki i niektórzy radni, m.in. pan Dariusz Gwiazda, zasugerowali, żeby Święto wyglądało inaczej. Powołaliśmy grupę, w której doszliśmy do wniosku, że osobom, które przyjdą na festyn trzeba dać dużą ilość muzyki i rozrywki, ale też pokazać szkoły, organizacje i to wszystko, co jest w Grójcu. Po dyskusjach zdecydowaliśmy, że Święto Kwitnących Jabłoni będzie jednodniowe, odbędzie się w niedzielę 22 maja.

Rozpocznie się od godz. 10 na Placu Wolności, gdzie swój program zaprezentują się szkoły podstawowe i gimnazjum. Następnie odbędą się wybory króla lub królowej szarlotki połączone z próbą pobicia rekordu długości tego ciasta. Na rynku będą się prezentowały organizacje społeczne i fundacje, działające w Grójcu, a całość tego bloku zwieńczy koncert byłej wokalisty Various Manx, Moniki Kuszyńskiej. 

Po dwugodzinnej przerwie na Placu Targowym rozpocznie się część już czysto rozrywkowa. Zacznie go zespół Akcent, który da pełny koncert. Następnie planujemy zaprosić zespół rockowo-folkowy z naszego partnerskiego miasta – macedońskiej Strumicy – który zagra muzykę w klimatach Gorana Bregovića. Po zespole z Strumicy zagra disco-polowy zespół Power Play, a finale wystąpi Kamil Bednarek.  Między koncertami rozrywkę mieszkańcom będzie zapewniać znany z serialu "Ranczo" Kabaret Kałamasz, który swój występ podzieli na trzy dwudziestominutowe bloki. 

W ramach tegorocznego Święta planujemy też zorganizować Dni Kultury Macedońskiej w Grójcu. W tym m.in. wystawa zdjęć z karnawału w Strumicy i spotkanie z poezją tego kraju.

Tak się przedstawia tegoroczne Święto. Dodam także, iż w związku z poprzednim Świętem postanowiłem, że gastronomią zajmie się firma z Grójca. Były bowiem narzekania na jedzenie. Natomiast lokalna firma zagwarantuje odpowiedni poziom cateringu.

Jesteśmy dzień po premierowym koncercie Chóru Miasta Grójec. Czy mógłby Pan przybliżyć tę inicjatywę?

Projekt powstał około dwóch lat temu. Jest to pomysł pana Jana Zakrzewskiego, tenora, mieszkającego w Grójcu. Do realizacji projektu przystąpiliśmy w październiku ubiegłego roku. Zajęcia prowadzą Jan Zakrzewski i dyrygent Filharmonii Narodowej, pan Jarosław Praszczałek. Efektem tej kilkumiesięcznej pracy był właśnie wczorajszy koncert.

Jestem zachwycony tym, co ta grupa w tak krótkim czasie zrobiła. Widać, że ten chór ma w sobie dużą energię i duże możliwości. To było widać zwłaszcza po wykonawcach, którzy śpiewali indywidualnie.

Na razie chór liczy dwadzieścia osób, ale docelowo chcemy, aby w jego skład wchodziło nawet dwa razy tyle osób. Wtedy będzie można powiedzieć o poważnym zespole. Zależy nam też, żeby był to chór wielopokoleniowy: zaczynał się od uczniów szkół podstawowych a kończył na 70-latkach, tak aby pokazywał cały przekrój naszego społeczeństwa, a zarazem, żebyśmy wyłapywali osoby z pięknym głosem.

Zawsze marzyłem też, aby przy GOK powstała orkiestra, ale nie orkiestra dęta, ale taka w której grać będą mieszkańcy Grójca na instrumentach, na których potrafią grać. Chcemy zebrać taką grupę ludzi, i stworzyć orkiestrę, która będzie akompaniowała chórowi.  Na początku stycznia GOK był współorganizatorem pierwszego w historii Grójca Orszaku Trzech Króli.

Pomysł organizacji Orszaku chodził za mną od kilku lat. Przyglądałem się, jak to wygląda w Warce, i wreszcie się zdecydowałem, aby zorganizować go również w Grójcu.

Z tego pierwszego Orszaku jestem zadowolony, ale na pewno w przyszłym roku poprawimy niektóre elementy. Mam tu na myśli m.in. małe scenki. Chcę, aby były one swoistymi etiudami teatralnymi.   
 
Czy oprócz poważnych zmian w formule Święta Kwitnących Jabłoni czekają nas w tym roku inne nowości kulturalne?

Przygotowujemy dużą imprezę z obiema grójeckimi parafiami. Zawsze na Święto Bożego Ciała brakowało mi takiego spotkania bardziej intymnego, głębszego. Dlatego po tradycyjnej procesji na rynku chcemy zorganizować kilkugodzinny koncert dziękczynno-uwielbieniowy, na który przyjadą różne chóry, a  gwiazdą będzie prawdopodobnie zespół Trzecia Godzina Dnia. Ma być to taki nasz wspólny koncert dla Najwyższego.

Dwa lata temu budynek Ośrodka przeszedł dość gruntowny remont, a co planami rozbudowy?

Mamy już opracowaną małą koncepcję rozbudowy budynku w stronę dworca PKS. Planujemy tam stworzenie m.in. boksów akustycznych, w których mogłyby ćwiczyć lokalne zespoły muzyczne, a przy nich miałoby powstać studio nagrań.

Zdajemy sobie sprawę z wysokich kosztów takiej inwestycji, dlatego na pewno składać będziemy wniosek o dotację z środków unijnych.

Rozmawiał Mateusz Adamski

TAGI:

Komentarze (28):

michał; 31 stycznia 2016, 14:15

W końcu jakieś zmiany ! W Warce możemy sobie tylko pomarzyć o tak zorganizowanym święcie miasta.. To co tu sie wyprawia to kpiny .. Sam przestałem tam chodzić ze względu na bardzo kiepską oprawę muzyczną.. Dobrze , że jest takie Miasto jak Grójec które dba o mieszkańców

jrek; 31 stycznia 2016, 16:14

A co się w Grójcu wyprawia to nikt nie Wie???????????????.

tragedia; 31 stycznia 2016, 16:54

jak zawsze disco dla mas.
Szkoda, że tak duże pieniądze wydaje się na naprawdę słabe "gwiazdy".
Nie promuje się zespołów lokalnych lub nawet młodzieży która robi coś w kierunku muzyki.
Proponuje przy następnym wywiadzie zapytać się o rozwój młodzieży w Grójcu, jakie są plany na to aby coś tu powstało.
Szkoda słów. Potrzeba jakiejś inicjatywy, która naprawdę wspomoże te miasto.

luz; 31 stycznia 2016, 17:13

Zgadzam się z irek dopiszę tylko, że właśnie kosztem mieszkańców mam wrażenie, że nie chodzi o jakość a o oszczędności. Do oszczędności władz przyzwyczaimy się. Przykład: Sylwester.

Spoko; 31 stycznia 2016, 19:51

Akcent okej, Kuszyńska może być... ale do cholery tylko nie BEDNAREK kicający po scenie jak króliczek wielkanocny...

do spoko; 31 stycznia 2016, 20:25

A właśnie bardzo dobrze ze Bednarek! Jak Tobie pasuje Zenek, to i dla mnie niech coś będzie. Nie musisz cały dzień świętować, a i włodarze nie tylko Ciebie chcą bawić. Bądź tolerancyjny, albo zostań w domu:)

Andy; 1 lutego 2016, 06:26

Ale czemu w niedziele?? Większość w poniedziałek rano wstaje do pracy. A to pyszne jedzenie zapewne zapewni jadlodajnia Jankowskiego? Po którym nie jeden krótkie słyszy się tu i tam ludzie mają sraczkę bo jedzenie stare podaje.

gos; 1 lutego 2016, 09:46

ale lipa-super-koncert w niedziele a w poniedzialek do pracy-poprostu rewelacja-TOTALNA BEZNADZIEJA, jak juz jeden dzien robic to w sobote mogli to wymyslic , a nie barany niedzielne imprezy wymyslaja :((((((((((((((

D; 1 lutego 2016, 09:48

bo tylko w niedzielę może Bednarek.... a Jadłodajnia robi super jedzenie tylko kwestia pieniędzy jaką chce się przeznaczyć na jedzonko. Za kilka zł nie będzie sznycla z Dzika. A Jabłonka to czas grillowania wiec i tak wszystko z rusztu - jedyny problem to właśnie brak konkurencji może spowodować niską jakość ale miejmy nadzieję że rodzima firma nie zrobi sobie wstydu

pani; 1 lutego 2016, 18:25

jeszcze się taki nie urodził żeby wszystkim dogodził

ja; 4 lutego 2016, 19:23

faktycznie co do tego że powinno się to odbywać w sobotę to się zgadzam , i że wszystkim nie dogodzi to też bo ja bym wolała Czerwone Gitary np , pozdrawiam

D; 4 lutego 2016, 21:39

w następnych latach mają to być soboty i miejmy nadzieje, że dzieki aktywnemu Wice Staroście już na stadionie przy ZSZ

jery; 19 lutego 2016, 21:27

TO JEST ŚWIĘTO KWITNĄCYCH JABŁONI JUŻ ORGANIZOWANE OD LAT. POCZĄTEK ZOCZOŁ SIĘ W MOGIELNICY, POTYCZY, WARCE... WRÓCIŁ DO MOGIELNICY. A NA SAMYM KOŃCU JEST ORGANIZOWANY W GRÓJCU. "DNI KWITNĄCYCH JABŁONI" POWTARZAM NA BOGA TO NIE JEST FESTYN. POZDRAWIAM.

jery; 19 lutego 2016, 21:34

TO PORAŻKA DLA GRÓJCA. TO NIE FESTY LECZ "DNI KWITNĄCYCH JABŁONI" Może podać historię "DNI KWITNĄCYCH JABŁONI"- JESZCZE RAZ POWTARZAM WSZYSTKIM. ZE TO NIE FESTYN ANI ZABAWA TANECZNA. LECZ "DNI KWITNĄCYCH JABŁONI"

lolek; 21 lutego 2016, 12:42

Święto Kwitnącej Jabłoni miało swój początek w Potyczy. Później w Mogielnicy, Warce. W 1966 roku uporządkowano teren po dawnym targowisku miejskim na dołku przy Technikum Ekonomicznym i w ciągu trzech miesięcy został zbudowany stadion. Od tego czasu "jabłonka" była na dołku. Było to Impreza promująca nasz region. Tu występowali uczniowie miejscowych szkół. Tu pierwsze swoje pierwsze koncerty przy tak dużej publiczności mieli twórcy grójeckiego big-betu, szkolny zespól TM z Warki "Szafrani". "Ekonomiści" z TE, czy tez "Wieśniacy" z Prac Małych.

jery; 1 marca 2016, 22:08

Panie. Lolku. Może Podać panu Historię "DNI KWITNĄCYCH JABŁONI"??????? Ale to nie o to chodzi. Leczy tradycję tych dni, po prostu ktoś chce zniszczyć a robić festyn. A co do dołka - tzn. Technikum Ekonomicznego to marzenie każdego mieszkańca Grójca i Okolic by te imprezy się odbywały. Ale jeszcze dużo wody upłynie by powróciły "DNI KWITNĄCYCH JABŁONI powróciły na dołek. Jeżeli jest nie stać na Święto lecz robić łatwym kosztem FESYYNNNNNNNNNNNN. To tyle na ten temat. A czy pytał lub zapyta Pan czyja to wina ze tak się dzieje -

Jablonka; 2 marca 2016, 10:38

Od czasów transformacji ustrojowej a więc od 1989r, każdy festyn jest autorstwa Dyrektora odpowiedzialnego za KULTURĘ w mieście. Kiedyś były duze przychody z giełdy do kasy gminy i sie sypało groszem na zespoły z górnej półki - zespoły się cieszyły a grójecki dom kultury jest taki jaki jest... architektonicznie przypomina dołek przy ZSZ. Gmina robiła święto dla powiatu a dziś ten powiat nie chce przekazać boiska przy ZSZ dla Gminy chociaz sam nie jest w stanie finansowo nic dobrego tam zrobić. Co jakiś czas program święta ulega pod naporem krytyki mieszkańców lekkim zmianom ale cały czas GOK to instytucja, która działa jak impresariat artystyczny a nie organizator imprezy dla mieszkańców i na życzenie mieszkańców. Często o kształcie decydowała wąska grupa ludzi. Powoli to się zmienia. W tym roku jest juz próba by święto było dla mieszkańców i wynagrodziło im w jakiś sposób to, ze wpłacają podatki do kasy Gminy. Chociaż wiele decyzji nadal zapada w głowie Dyrektora.

jery; 7 marca 2016, 20:11

Witam Jabłonkę.... Myślę ze Dużo a zarazem mało wie ta Osoba co pisze j/w ten post. Transformacja ta przechodzi cały czas nie od czasów Komuny lecz Od organizatorów tej ze imprezy. A co robi GOK Grójec Lub Starostwo Powiatowe - to wszyscy mieszkańcy Miasta i Gm. Wiemy...... PO PROSTU NIE ZASŁANIAJMY SIĘ GIEŁDĄ I NIE BROŃMY GOK. A od czego jest Centrum Kultury Regionalnej - od puszczania filmików bo moda nastała na Kino w kinie? Lub jakieś szmiry podawane od czasu do czasu. Lub trzech tenorów co robią biznes. To są pieniądze. A co z naszą młodzieżą pytam- gdzie mają chodzić? Po prostu chodzą z na tyły Hali Spartakus i tam sobie robią sami (DNI KWITNĄCYCH JABŁONI). W soboty i niedziele. Bo nie ma imprez by znależli się w Kulturze. Może podam malutki przykładzik: Gm. Mogielnica robi sobie WIOSNĘ MOGIELNICKĄ, ZAKOŃCZENIE LATA I WIELE WIELE INNYCH IMPREZ stać Gm. na Imprezy. Pytam jeszcze raz Co robi Gm. I Starostwo Powiatowe ze nie ma nic i długo nie będzie. To tyle jak na dzień dzisiejszy. POZDRAWIAM JABŁONKĘ ZE TAK DUŻO WIE NA TEN TEMAT.

Lolek; 8 marca 2016, 11:41

W kwestii przekazania stadionu na dołku przez Powiat dla Gminy to nie jest tak, ze Powiat nie chce, są problemy własnościowe terenu. Dziwnie to wszystko wygląda, bo na tym terenie już przed wojną było targowisko miejskie, które dotrwało w tym miejscu do lat 60.
Jery nie każdy lubi muzykę disco polo, są ludzie którzy lubią tez kino, tu nie ma problemu. Jest problem w tym, że w GOK-u nic się nie tworzy, a się zaprasza i płaci.Ta instytucja jest powołana do tworzenia i kultywowania miejscowej kultury, a tak nie jest.

jery; 8 marca 2016, 17:18

Witam. Lolek. Ja już pisałem o tym co kol. pisał.... Przecież ten teren jest własnością prywatną i długo i namiętnie poczekamy by odbywały się jam jakieś imprezy. A nie tłumaczy się ludziom ze Gm. nie chce udostępniać terenu i ze nie mają kasy. To bzdury. Nie ma zarządcy by o wogóle odbywały się jakieś imprezy Kulturalne. Młodzież nasza po prostu idzie na Dyskoteką do Przęsławic lub gdzie indziej..... Bo co ma robić? Iść na Baseny i BĘDĄ SIĘ SYPAĆ MANDATY- To idą w zacisza omijając Grójec. To jest przyszłość NASZEJ MŁODZIEŻY. A co do dysco-polo. To ja nic nie wiem/? Lecz każda muzyka musi być grana dla Ludzi a i wybierają komercyjne zespoły a w rezultacie płaczą ze nie ma kasy. Przecież mamy tyle zespołów muz. lokalnych i z terenu Gm. ze taką Imprezę by grali swobodnie. Dziękuję j/w kol. napisał i Ja to popieram. POZDRAWIAM Z SZACUNKIEM.

Jablonka; 8 marca 2016, 18:19

niech wreszcie Powiat wyremontuje swoją własność zgodnie z przeznaczeniem obiektu a więc na cele oświatowe, a przy okazji zatańczymy tam na Dniach Kwitnącej Jabłoni

mm; 10 marca 2016, 12:16

I jedzonko od sto procent od Jackowskiego. Nim się powinien poważnie sanepid zainteresować, bo to co podają dzieciom w przedszkolach woła o pomstę do nieba! Dzieci wymiotują, mają bóle brzucha i inne perturbacje żołądkowe. Że o wiecznie brakujących porcjach nie wspomnę. Makaron niekiedy świeci na różowo jak przywożą. Ale jak się ma wtyki u włodarzy i rodzinkę upchaną gdzie się da to jest nie do ruszenia. Tylko dzieciaków szkoda.

Paweł; 20 kwietnia 2016, 22:38

od kiedy impreza jest na klepisku nie przyjezdzam...nic nie zastapi imprezy przy liceum,można było cały dzien przesiedzieć na ławkach i super widoczność

pawel; 1 maja 2016, 15:02

Kiszka ze w niedziele powinno byc w sobote

katarina; 6 maja 2016, 14:22

kto robi impreze w niedziele, to soboty nie ma?

maciek ; 20 maja 2016, 00:34

a jak z turniejem w pilke jakie sa druzyny i ile ich jest

Ania123; 21 maja 2016, 13:16

Super Mateusz Nowakowski mmmm

Myha; 23 maja 2016, 08:52

Dramat, dramat i jeszcze raz dramat....kto był to wie a kto nie był zaoszczędził sobie trochę nerwow

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Włamał się i ukradł zaparkowany na podwórku samochód Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 40-...
Czy przechowywanie żywności w lodówce jest bezpieczne? Przechowywanie żywności w lodówce jest praktyką powszechnie...
Remonty czterech dróg w gminie Grójec zakończone! Wiosna jeszcze trwa, a my już zakończyliśmy remonty...
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyjedzie do Grójca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...
Łączność w Twoim kasku motocyklowym: jak znaleźć idealnego towarzysza drogi? Łączność jest bardzo istotna dla motocyklisty. Dzięki niej...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.