Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Cenne monety, złoto, kosztowne ozdoby. Ziemia Grójecka kryje skarby

31 sierpnia 2021; 17:08

2 komentarze

Ukryte skarby istnieją, odkrywcom pozwalają się wzbogacić, a naukowcom zrekonstruować życie społeczne i gospodarcze w dawnych czasach. Na terenie Grójca i Grójecczyzny znaleziono wiele cennych skarbów. Wiele jednak czeka na szczęśliwych odkrywców.

Ze znalezionych na terenie Grójca zbiorów monet, warto wspomnieć o trzech znaleziskach. W 1846 r. w okolicy miasta znaleziono niezwykle cenny zbiór 350 denarów krzyżowych, pochodzących z drugiej połowy XI w. Na początku XX stulecia odkryto w Grójcu zbiór monet rzymskich, prawdopodobnie był wśród nich „denar Hadriana”. W 1960 r. na terenie miasta znaleziono denar rzymski, nie dało się jednak stwierdzić daty pochodzenia monety.

Denar Hermana


Lata sześćdziesiąte XX w. były okresem, w którym znaleziono kilka interesujących zbiorów starych monet na terenie Grójecczyzny. Odkrywano je przy okazji prac archeologicznych, budowlanych, bądź drogowych. Podczas prac wykopaliskowych w Czersku na zamku i w jego najbliższych okolicach, trwających w latach 1959-1969 znaleziono wiele średniowiecznych monet.


Najstarszą z nich była denar krakowski króla Władysława Hermana (panował w latach 1079-1102), na podstawie którego określono początek średniowiecznego osadnictwa na Górze Zamkowej w Czersku. Wśród innych, znalezionych tam interesujących monet należy wymienić kwartnik krzyżacki Winricha von Kniprode, grosz praski Wacława II (1300-1305), półgrosz krakowski Władysława Jagiełły (1386-1434). Oprócz cennych monet znajdywano broń, naczynia, ozdoby.

Dzbany pełne cennych monet


W 1966 r. w Falęcicach (gm. Promna) na lewobrzeżnej skarpie Pilicy, w pobliżu dawnej przeprawy przez rzekę, znaleziono gliniane naczynie, w którym znajdowało się kilkaset monet z XV i XVI wieku. „Największy i najwcześniejszy depozyt tego rodzaju monet” – jak pisał Janusz Kisielewski – znaleziono w maju 1967 r. podczas robót budowlanych na rynku w Warce. Wykopano naczynie gliniane zawierające monety srebrne z początku XIV wieku. Nie wiadomo dokładnie ile zawierał monet, na pewno było ich tam kilkaset. Część z nich „rozeszła” się wśród znalazców i świadków zdarzenia. Udało się odzyskać 214 groszy praskich Wacława II (1278-1305) bitych w latach 1300-1305 i jeden kwartnik śląski z przełomu XIII i XIV stulecia. W październiku 1968 r. podczas naprawy drogi w miejscowości Pnie (gm. Promna) kierowca spychacza natrafił na białe gliniane naczynie zawierające kilkaset srebrnych monet (polskich i obcych) z XVII i XVIII wieku. Ze skarbu udało się odzyskać zaledwie 25 proc., 240 monet.

Złoto z grójeckiego magistratu


Podobno, kiedy podczas I wojny światowej Rosjanie opuszczali Grójec, polscy urzędnicy gminy, korzystając z zamieszania związanego z wycofywaniem wojsk, ukryli i zakopali w polu, przy nieistniejącej już „starej drodze” we wsi Lesznowola, miejską kasę. Kasa miała zawierać sto kilogramów złotych rubli! Czy to prawda, trudno stwierdzić. Kiedy urzędnicy przyjechali odkopać skarb, nie odnaleźli go. Opowieść o ukrytym złocie, była przekazywana w jednej z rodzin, która zleciła odnalezienie skarbu Międzynarodowej Agencji Poszukiwawczej (MAP).

Poszukiwania przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu prowadzono w  1997 r., sprawdzono kilkaset metrów wokół „starej drogi” oraz przylegający do niej pięciohektarowy teren. Złota nie odnaleziono. Poszukiwacze stwierdzili, że nie było go tam, ani nie został odnaleziony, ponieważ nie natrafiono na ślady wykopów. Nie da się jednak wykluczyć, że kasę zakopano w Lesznowoli, tylko w innym miejscu.

Ozdoby z epoki brązu


W „Księdze Ziemi Czerskiej” wydanej w Warszawie w 1879 r. czytamy, że podczas orania pola w miejscowości Ginetówka (gm. Pniewy) przypadkowo znaleziono starożytne ozdoby. Był to brązowy skarb halsztacki pochodzący z lat 500-4000 r. p.n.e. Składał się z piętnastu przedmiotów, ozdób i fragmentów ozdób: trzech bransolet, dwóch nagolenników, dwóch zausznic z drutu brązowego z nawiniętą spiralnie taśmą z nanizanymi paciorkami, dwóch zawieszek tarczowych, fragmentu ozdoby w kształcie trójkąta z guzkami, zausznicy z drutu brązowego z nawiniętą spiralnie taśmą oraz dwóch fragmentów analogicznej zausznicy, zausznica z okrągłą główką gwoździowaną, szpili wiosłowatej ozdobionej kółeczkami z punktami w środku.

Pogańskie sanktuarium, groby starożytnych wojowników


W Otalążce, nad rzeką Mogielanką odkryto pogańskie sanktuarium z IV/V w. n.e., gdzie sprawowano kult wody. Znaleziono tam również interesującą ozdobę - zapinkę brązową w kształcie płynącej kaczki, pochodzącą z III/IV w. n.e. z Połabia lub Nadrenii. W pobliskim Dziarnowie odkryto fragmenty brązowej bransolety, pochodzącej z Pomorza, której zdo­bienia były inspirowane kultury celtycką oraz przęśliki używane w warsztatach tkackich. Ciężarki tkackie odkryto w Świdnie. Otalążka, Dziarnów, Świdno, Tomczyce, Łęgonice Duże i Małe, Gostomia, Biejków, Brzeźce (gmina Promna) były osadami zamieszkałymi przez plemię Wandalów. W Gostomii odnaleziono bogato wyposażony grób wojownika wandalskiego, w Łęgonicach Dużych i Małych dwa, a w Brzeźcach trzy cmentarzyska.

Skarb z Gośniewic i Mogielnicy


W czerwcu 1970 r. w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Krobowie, podczas prac ziemnych przy powstającym budynku, znaleziono gliniane naczynie, w którym znajdował się tzw. skarb brązowy. Składał się z dwóch bransolet zamkniętych, bransolety zwojowej z trójgraniastego drutu, trzech par naramienników z tarczkami spiralnymi i czekana. Pochodzenie tego niezwykle cennego znaleziska oceniono na okres kultury łużyckiej, z trzeciej epoki brązu (1200-1000 rok p.n.e.). Przedmioty wskazywały, że miejscowa ludność prowadziła kontakty handlowe z Pomorzem. Naramienniki i nagolenniki, pochodzące z okresu kultury łużyckiej, znaleziono również w skarbach znalezionych w Gośniewicach Nowych (gm. Jasieniec) i Mogielnicy. Nagolenniki znalezione w Mogielnicy były ozdobione ornamentem rytym i pochodziły z Kujaw. Większość z wymienionych skarbów z epoki brązu można oglądać w Państwowym Muzeum Archeologicznym przy ul. Długiej 52 w Warszawie. W sobotę i niedzielę wstęp bezpłatny. Część wystaw, np. zatytułowaną „Pradzieje ziem polskich”, można oglądać wirtualnie na stronie placówki: http://www.pma.pl/.

Tomasz Plaskota

TAGI:

Komentarze (2):

Artur; 31 sierpnia 2021, 20:24

Ja tylko formalinie... Herman nie posiadał tytułu królewskiego, był księciem :)

som3one; 31 sierpnia 2021, 21:25

Bardzo ciekawy artykuł!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Nauka Pływania | instruktor Emil Siedlarz | Chełmiec - Nowy Sącz - Korzenna
Księgowość w stolicy. Jakie są realia pracy księgowych w Warszawie? Praca w księgowości należy do zawodów cieszących się dużym...
Podpisano umowę! Wkrótce rusza przebudowa stadionu przy Laskowej W czwartek burmistrz Dariusz Gwiazda podpisał umowę na...
Ostatnie pożegnanie podinspektora Pawła Korczaka W środę w Tarczynie obyła się uroczystość pogrzebowa...
ZWiK w Grójcu wydał komunikat ws. bakterii coli w wodzie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu poinformował, iż...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.