Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

„Kazania sejmowe” ks. Piotra Skargi – dzieło wciąż aktualne

23 lutego 2015; 10:50

Grojec24.net

0 komentarzy

Rocznica urodzin ks. Piotra Skargi, którą obchodziliśmy 2 lutego oraz rozpoczęcie przez kardynała Stefana Dziwisza jego procesu beatyfikacyjnego to doskonała okazja, aby przypomnieć jego najbardziej znane dzieło, „Kazania sejmowe”.

News will be here

Wybitna książka, ukazująca powiązanie miłości do Boga z miłością do Ojczyzny. „Kazania sejmowe” ks. Piotra Skargi zadziwiają trafnością diagnoz, precyzją określenia problemów, jasnością wskazań drogi naprawy Rzeczypospolitej. Przede wszystkich zaś uderza ich niewiarygodna wręcz aktualność w obecnej sytuacji Ojczyzny.

Dr Robert Kościelny uwspółcześnił formę Kazań, sprawiając, że ich treść dostępna jest dzisiejszemu czytelnikowi, i opatrzył je komentarzami, ukazującymi kontekst historyczny poruszanych przez ks. Skargę kwestii, zaś prof. Krzysztof Szczerski, w klarowny sposób odniósł przesłanie Jezuity do problemów współczesnej Polski. Trudno o czytelniejszy i spójniejszy zbiór wskazówek mówiących, czego obywatele mogą i powinni wymagać od tych, którym powierzyli rządy w swojej Ojczyźnie.

„Kazania sejmowe” (…) powinny trafić na wszystkie biurka w rozlicznych gabinetach obozu władzy, parlamentu i władz lokalnych. Powinny trafić tam po to, by wstrząsnąć osobami sprawującymi na wszystkich poziomach rządy – poprzez odniesienie ich życia, ich działań do norm dobra wspólnego i prawdziwej miłości Ojczyzny oraz służby dla niej – pisze we wstępie prof. K. Szczerski i dodaje – W „Kazaniach sejmowych” znajdziemy w tym względzie, być może dla niektórych nawet szokujące, bardzo mocne rozróżnienie między „polityką bydlęcą” albo „diabelską”, która kieruje się tylko pożytkami doczesnymi, a polityką mającą na względzie także dobra wieczne. Ta pierwsza – „bydlęca” – wypełnia dziś życie polityczne prawie w całości, mało tego, wydaje się nam, że tak właśnie było od zawsze: polityk jest od tego, by skutecznie zadbać o podatki, ciepłą wodę w kranie i boiska sportowe. Ale nie o duszę człowieka. Ks. Skarga nawołuje do zupełnie innego podejścia, do podniesienia poprzeczki polityce, do spojrzenia w górę, a nie tylko w ziemię.

Opr. TP

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rozpoczyna się remont DK7 od Sękocina Starego do Rembertowa Rozpoczyna się ostatni etap realizacji S7 Lesznowola –...
Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.