Ludwik Michalski – wychowawca młodzieży, założyciel harcerstwa w Grójcu, żołnierz AK

2 sierpnia 2022; 20:21

Grojec24.net

0 komentarzy

Ludwik Michalski (ps. Fil) Ludwik Michalski (ps. Fil)

Burmistrz Gminy i Miasta Grójec oraz Tadeusz Michalski zapraszają na uroczystości z okazji 110. urodzin Ludwika Michalskiego "Fila".

W niedzielę 14 sierpnia o godz. 14.00 na skwerze w parku przy ul. Piotra Skargi 6 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. O godz. 18.00 w kościele parafialnym św. Mikołaja odbędzie się msza święta w intencji Ludwika Michalskiego oraz koncert muzyki symfonicznej.

Sylwetkę Ludwika Michalskiego przybliża opracowanie przygotowane przez jego syna Tadeusza oraz burmistrza Grójca Dariusza Gwiazdę:

Michalski Ludwik - ur. 14 sierpnia 1912 roku we wsi Wojny, zmarł 1985 r. W ramach swojej działalności przyjął pseudonim „Fil”.

Był nauczycielem związanym z Grójeckim, zamieszkaniem, pracą zawodową oraz działalnością harcerską, a także konspira. Twórca Hufca ZHP w Grójcu w 1936 r., a później twórca Szarych Szeregów, członek Związku Walki Zbrojnej, por. Armii Krajowej w pow. grójeckim, współpracownik Komendy Głównej Szarych Szeregów, kwatermistrz batalionu „Zośka”. Od początku kariery zawodowej jako nauczyciel, tworzył oraz umacniał szeregi ZHP.

W 1936r. władze oświatowe przeniosły go Publicznej Szkoły Powszechnej nr 3 im Ks. Piotra Skargi w Grójcu, gdzie dzięki jego zapobiegliwości i wysiłkom harcerstwo w grójeckim rozwinęło się. W 1937 rozpoczął studia, które przerwała wojna. Powróciwszy z kampanii wrześniowej, zorganizował w październiku 1939 spotkanie zaufanych harcerzy starszych. Powołał w kwietniu 1940 Szare Szeregi Hufiec Grójec „Wolni” i przyjął ps. „Fil”.

Ludwik Michalski, będąc w Grójcu, podczas wojny prowadził tajne komplety, współredagował konspiracyjną gazetkę SzSz pt. „Na Posterunku”, przez pewien czas, w jego mieszkaniu przy ul. Laskowej, pracowała tajna radiostacja AK.

W styczniu 1944, w związku z grożącym mu aresztowaniem, opuścił Grójec i nawiązał kontakt z hm. Stanisławem Broniewskim, ps „Orsza” i stał się współpracownikiem Kwatery Głównej, przyjmując ps. „Szer”. Będąc w Warszawie brał udział w akcjach dywersyjnych z ramienia batalionu „Zośka”.

Podczas Powstania Warszawskiego włożył dużo wysiłku w umundurowanie i wyżywienie powstańców. Z uwolnionych na warszawskiej Gęsiówce Żydów zorganizował kolumnę gospodarczą. Prowadził atak na niemiecką piekarnię w celu zdobycia żywności za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. Przeprowadzał kanałami członków Delegatury Rządu RP na Kraj. Dbał, aby do zwłok poległych dołączyć butelkę z danymi personalnymi. Dzięki niemu znamy nazwiska wielu poległych z Batalionu „Zośka”. Po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego Bergen-Belsen, następnie w Lubece. Po wyzwoleniu przez Anglików prowadził na tamtejszych ziemiach polskie gimnazjum.

Po zakończeniu wojny, ze względu na panującą ówcześnie władzę, został zmuszony do ukrywania się, aby zapobiec aresztowaniu.

Za udział w walce z okupantem hitlerowskim, za czynny udział w powstaniu warszawskim, za osiągnięcia w pracy społecznej i zawodowej odznaczony został m.in.: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz licznymi honorowymi medalami i dyplomami.

Był wzorowym wychowawcą młodzieży, doskonałym mówcą, organizatorem pracy, cechował go życzliwy stosunek do ludzi oraz chęć i gotowość niesienia im pomocy.

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Grójecka Policja prowadzi sprawę 81-latki i narkotyków wartych 2,4 mln zł Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udaremniła...
Zmarł wieloletni nauczyciel grójeckiego liceum W wieku 73 lat zmarł Waldemar Sitarski - wieloletni...
Ruszyła rejestracja na konferencję Mama wraca do pracy! Ale jak? Na zarejestrowanych będą czekały gotowe materiały drukowane...
Wiemy, kiedy kierowcy pojadą nowym wiaduktem nad torami w Warce PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują w Warce nad linią...
Katarzyna Dowbor spotka się z mieszkańcami Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu zaprasza na...

Najnowsze ogłoszenia

Przyjmę do pracy przy eksploatacji... Przyjmę do pracy przy eksploatacji kontenerów biurowych, socjalnych.
Praca w fermie drobiu Zatrudnię do pomocy przy szczepieniu drobiu w m. Góra Kalwaria, w dniach...
Zatrudnimy opiekunki i opiekunów... "PRM Partner Sp. z o.o., jedna z wiodących firm opiekuńczych w...
Doradca klienta- Grójec Nowa Oferta Pracy dla Doradcy Klienta
Umiejętność postępowania...
Suszarka do Owoców Warzyw Ziół Grzybów... Suszarka do Owoców Warzyw Ziół Grzybów 6 półek Do Suszenia Przemysłowa

Firmy z Grójca i okolic

El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Dolińska-Kłopotowska... Terapia uzależnień i współuzależnienia.
Psychoterapia osób z...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.