Ludwik Michalski – wychowawca młodzieży, założyciel harcerstwa w Grójcu, żołnierz AK

2 sierpnia 2022; 20:21

Grojec24.net

0 komentarzy

Ludwik Michalski (ps. Fil) Ludwik Michalski (ps. Fil)

Burmistrz Gminy i Miasta Grójec oraz Tadeusz Michalski zapraszają na uroczystości z okazji 110. urodzin Ludwika Michalskiego "Fila".

W niedzielę 14 sierpnia o godz. 14.00 na skwerze w parku przy ul. Piotra Skargi 6 zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. O godz. 18.00 w kościele parafialnym św. Mikołaja odbędzie się msza święta w intencji Ludwika Michalskiego oraz koncert muzyki symfonicznej.

Sylwetkę Ludwika Michalskiego przybliża opracowanie przygotowane przez jego syna Tadeusza oraz burmistrza Grójca Dariusza Gwiazdę:

Michalski Ludwik - ur. 14 sierpnia 1912 roku we wsi Wojny, zmarł 1985 r. W ramach swojej działalności przyjął pseudonim „Fil”.

Był nauczycielem związanym z Grójeckim, zamieszkaniem, pracą zawodową oraz działalnością harcerską, a także konspira. Twórca Hufca ZHP w Grójcu w 1936 r., a później twórca Szarych Szeregów, członek Związku Walki Zbrojnej, por. Armii Krajowej w pow. grójeckim, współpracownik Komendy Głównej Szarych Szeregów, kwatermistrz batalionu „Zośka”. Od początku kariery zawodowej jako nauczyciel, tworzył oraz umacniał szeregi ZHP.

W 1936r. władze oświatowe przeniosły go Publicznej Szkoły Powszechnej nr 3 im Ks. Piotra Skargi w Grójcu, gdzie dzięki jego zapobiegliwości i wysiłkom harcerstwo w grójeckim rozwinęło się. W 1937 rozpoczął studia, które przerwała wojna. Powróciwszy z kampanii wrześniowej, zorganizował w październiku 1939 spotkanie zaufanych harcerzy starszych. Powołał w kwietniu 1940 Szare Szeregi Hufiec Grójec „Wolni” i przyjął ps. „Fil”.

Ludwik Michalski, będąc w Grójcu, podczas wojny prowadził tajne komplety, współredagował konspiracyjną gazetkę SzSz pt. „Na Posterunku”, przez pewien czas, w jego mieszkaniu przy ul. Laskowej, pracowała tajna radiostacja AK.

W styczniu 1944, w związku z grożącym mu aresztowaniem, opuścił Grójec i nawiązał kontakt z hm. Stanisławem Broniewskim, ps „Orsza” i stał się współpracownikiem Kwatery Głównej, przyjmując ps. „Szer”. Będąc w Warszawie brał udział w akcjach dywersyjnych z ramienia batalionu „Zośka”.

Podczas Powstania Warszawskiego włożył dużo wysiłku w umundurowanie i wyżywienie powstańców. Z uwolnionych na warszawskiej Gęsiówce Żydów zorganizował kolumnę gospodarczą. Prowadził atak na niemiecką piekarnię w celu zdobycia żywności za co został odznaczony Krzyżem Walecznych. Przeprowadzał kanałami członków Delegatury Rządu RP na Kraj. Dbał, aby do zwłok poległych dołączyć butelkę z danymi personalnymi. Dzięki niemu znamy nazwiska wielu poległych z Batalionu „Zośka”. Po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego Bergen-Belsen, następnie w Lubece. Po wyzwoleniu przez Anglików prowadził na tamtejszych ziemiach polskie gimnazjum.

Po zakończeniu wojny, ze względu na panującą ówcześnie władzę, został zmuszony do ukrywania się, aby zapobiec aresztowaniu.

Za udział w walce z okupantem hitlerowskim, za czynny udział w powstaniu warszawskim, za osiągnięcia w pracy społecznej i zawodowej odznaczony został m.in.: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz licznymi honorowymi medalami i dyplomami.

Był wzorowym wychowawcą młodzieży, doskonałym mówcą, organizatorem pracy, cechował go życzliwy stosunek do ludzi oraz chęć i gotowość niesienia im pomocy.

TAGI:

Komentarze (0):

Na razie nie ma żadnych komentarzy - Twój może być pierwszy!

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Poważny wypadek na torze motokrossowym. Lądował śmigłowiec LPR Do wypadku doszło w miejscowości Suchodół (gmina Tarczyn)...
Niespodzianki nie było. Radomiak 3 Mazowsze 0 Występujący w mocno eksperymentalnym składzie grójczanie...
82-letni kierowca wjechał pod nadjeżdżający pociąg Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło dzisiaj na przeje...
MKS Grójec ma nowy zarząd. Będzie memoriał Mariusza Wojno Nowym prezesem zarządu klubu koszykarskiego MKS Grójec...
Mecze online - emocje dla fanów sportu Bardzo duża liczba osób uwielbia oglądać wydarzenia...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

INTENSON S.A. - sklep z ekologiczną... INTENSON to producent zdrowej żywności. Jestesmy również sklepem, zajmującym...
KP Produkcja Archi-Tektury KP Produkcja Architektury to pracownia projektowania wnętrz utworzona...
Twoje Wnętrza Katarzyna Siedlecka Jesteśmy firmą zajmującą się aranżacją wnętrz oraz elementami wnętrzarskimi....
OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.
El-Dam Instalacje elektryczne - Instalacje elektryczne
- Systemy alarmowe
- Monitoring...

2013-2022 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.