Sortownia w środku Grójca
29 października 2014; 22:28
Grojec24.net
2 komentarze
W dniu 28.10.2014 r. Grójeckie Stowarzyszenie Ekologiczne „Zielona Prawda” wystąpiło z wnioskiem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Radomiu o stwierdzenie nieważności decyzji Starosty Grójeckiego z dnia 31.03 br. w sprawie udzielenia podmiotowi Ino Recykling Sp. z o.o. zezwolenia na zbieranie odpadów na terenie Grójca przy ul. Laskowej 29a.
Podstawą złożenia wniosku przez Stowarzyszenie było podejrzenie, że decyzja Starosty Grójeckiego wydana została z rażącym naruszeniem prawa – w decyzji niezgodnie ze stanem faktycznym zawarte zostało stwierdzenie, iż dla terenu planowanej działalności brak jest aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jest to sytuacja co najmniej zaskakująca ponieważ w dniu 20.01 br. Rada Miejska w Grójcu podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar części miasta Grójca, w tym dla działek na których prowadzona jest aktualnie działalność w zakresie zbierania odpadów. Powyższa uchwała została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego w dniu 14.02 br. i obowiązuje od dnia 17.03 br.
Powyższy plan zagospodarowania przestrzennego ustala dla przedmiotowych działek możliwość prowadzenia działalności wyłącznie w zakresie usług, co jednoznacznie wyklucza możliwość prowadzenia działalności w zakresie gromadzenia i sortowania odpadów.
Zastanawiające jest jak mogło dojść do takiego niedopatrzenia biorąc pod uwagę, iż przed wydaniem każdej decyzji tego typu musi zostać potwierdzone, czy dla terenu planowanej działalności jest aktualny plan zagospodarowania i czy planowana działalność jest z nim zgodna.
Podstawowe pytanie brzmi zatem - czy w toku prowadzonego postępowania zwrócono się do Urzędu Gminy i Miasta Grójec z zapytaniem czy dla terenu planowanej inwestycji aktualny jest plan zagospodarowania przestrzennego i jakie są jego szczegółowe zapisy? Dopiero w przypadku oficjalnego potwierdzenia przez gminę braku takiego planu uzasadnionym byłoby podjęcie decyzji przez Starostę Grójeckiego udzielającej zezwolenia na zbieranie odpadów na tym terenie.
Już po rozpoczęciu działalności przez firmę Ino Recykling Sp. z o.o. mieszkańcy wielokrotnie składali pisemne protesty, w sprawie uciążliwości prowadzonej działalności, zarówno do Starosty Grójeckiego jak i Burmistrza Gminy i Miasta Grójec. Na powyższą okoliczność przeprowadzona została nawet kontrola przez gminę na terenie prowadzonej działalności, która jednakże nie wykazała istotnych zaniedbań w zakresie prowadzonej działalności, natomiast co zaskakujące potwierdziła posiadanie wszystkich wymaganych prawem dokumentów do jej prowadzenia.
Musimy w tym momencie zadać istotne pytanie: jaka powinna być rola w tym przypadku Urzędu Gminy i Miasta Grójec? Jakie czynności powinny zostać wykonane przez gminę w toku prowadzonej kontroli? Czy nie jest podstawowym obowiązkiem gminy sprawdzenie czy prowadzona działalność, przez jakąkolwiek firmę na terenie naszej gminy, jest zgodna z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego?
Pytań w tej sprawie jest bardzo wiele, natomiast odpowiedzi bardzo mało. Może było by inaczej gdyby informacja o prowadzonym postępowaniu administracyjnym w powyższej sprawie została opublikowana na stronie BiP-u Starostwa. Umożliwiło by to wzięcie udziału w postępowaniu innym zainteresowanym podmiotom, w tym GSE „Zielona Prawda” i uchroniłoby przed popełnieniem podstawowych błędów, ale przede wszystkim odsunęło by podejrzenie, że w tej sprawie było kilka niewygodnych aspektów które nie powinny ujrzeć światła dziennego.
Przedstawiciel
GSE „Zielona Prawda”
Marek Sitkowski
Za treść nadesłanych materiałów odpowiadają ich autorzy. Redakcja portalu Grojec24.net nie utożsamia się z treściami wszystich opublikowanych materiałów. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za nadesłane materiały.
Napisz komentarz:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.
Komentarze (2):
Maniuś; 13 listopada 2014, 15:45
Cytat z art. powyżej:
\"Powyższy plan zagospodarowania przestrzennego ustala dla przedmiotowych działek możliwość prowadzenia działalności wyłącznie w zakresie usług, co jednoznacznie wyklucza możliwość prowadzenia działalności w zakresie gromadzenia i sortowania odpadów\"
A ja się pytam Pana Marka to czym jest gromadzenie i sortowanie odpadów, jak nie usługą?
Bo na pewno nie jest to produkcja!
Maniuś; 13 listopada 2014, 15:57
Cały ten temat o sortowni śmieci to przedwyborcza papka.
Czy sortownia to przemysł?
Przecież to ewidentnie można podpiąć pod usługi !
Tam się nic nie produkuje.
Z jednej kupy śmieci dzielą do worów szkło, plastik, papier, metal, i pozostałości...
Jedyny sposób na nich to kontrole z ochrony środowiska.
Tylko gdy się będą pilnowali, to nikt Im nic nie zrobi.
A tzw. polityków temat po wyborach przestanie obchodzić.
Jeszcze Wam \"ekologicznie-usługową\" spalarnię otworzą!
I jeszcze jedno:
Co było pierwsze teren przemysłowo usługowy czy osiedla?
W/g mnie tych osiedli nie należało tam budować!
A jeśli już to Deweloperzy winni potencjalnych nabywców mieszkań informować o sąsiedztwie i wiążących się z tym zagrożeniach.