Świadek historii - Tadeusz Pękacki

5 listopada 2015; 10:54

Grojec24.net

5 komentarzy

Tadeusz Pękacki

W tygodniu, w którym wspominamy naszych zmarłych chciałbym wspomnieć porucznika Tadeusza Pękackiego pseudonim Sławek (1926-2013). Tego zacnego człowieka miałem zaszczyt poznać przed czterema laty gdy poszukiwałem informacji na temat działalności Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec i przebiegu Akcji Burza na terenie Grójeccyzny.Gdy przyszedłem do jego domu nieopodal kościoła św. Mikołaja, ujrzałem starszego Pana z laską i z bardzo życzliwym uśmiechem na twarzy. Zaprosił mnie do środka. Gdy przekroczyłem próg jego mieszkania byłem zaskoczony tym, co ujrzałem. Na ścianach, półkach, szafkach i stolikach było mnóstwo fotografii, dokumentów i przeróżnych pamiątek. Wszystkie one były uporządkowane i poukładane tematycznie. Osobne zbiory obejmowały pamiątki i fotografie grójeckiej kolejki, klubu sportowego Mazowsze, chóru parafialnego, orkiestry strażackiej a przede wszystkim tych, które pochodzą z czasów okupacji i jego działalności konspiracyjnej.

Zasiedliśmy przy stole. Poproszony o wspomnienia pan Tadeusz bardzo dokładnie opowiedział o wydarzeniach, których był uczestnikiem. Z wielkim szacunkiem opowiadał o swoich kolegach - bohaterach walki o wolną Polskę.

Lata okupacji

Urodził się w Grójcu w 1926 roku. W lipcu 1939 r. zdał egzamin do Gimnazjum Piotra Skargi. Wybuchła wojna i do szkoły nie poszedł. 6 września Grójec był dwukrotnie bombardowany – rano i po południu. Ucierpiał m.in. kościół św. Mikołaja. Siła wybuchu była tak duża, że w jego domu rodzinnym pootwierały się wszystkie okna. Potem przez całą okupację razem z ojcem grójecką kolejką przywoził żywność. Część z niej trafiała do getta.

Za namową kolegi Eugeniusza Jabłońskiego trafił do organizacji konspiracyjnej Młodzież Walczącej Polski. Spotkania organizacji prowadzili duchowni ks. Bolesław Krupiński i ks. Józef Stefański. Wtedy poznał zasady obowiązujące w konspiracji.

Po pewnym czasie, jako przedwojenny harcerz trafił do Szarych Szeregów. Organizacja została włączona w struktury Armii Krajowej.

Po przysiędze otrzymał biało - czerwoną opaskę i metalowego orzełka. Były to jego najcenniejsze pamiątki z czasów wojny.

W organizacji zajmował się m.in. wspieraniem rodzin żołnierzy w obozach jenieckich, dostarczaniem żywności, kolportowaniem prasy, przekazywaniem meldunków, obserwacją ruchu pojazdów wojskowych i miejsc postoju sił niemieckich, przenoszeniem zdobytej na Niemcach broni, środków opatrunkowych.

Pod koniec lipca 1944 r., wypełniając rozkaz, stawił się na zbiórkę w Wólce Turowskiej niedaleko torów kolejowych. Zabrał ze sobą biało-czerwoną opaskę, beret z orzełkiem, bochenek chleba i koc. Razem z kolegami miał pojechać kolejką grójecką do Warszawy i tam ochraniać lotnisko Okęcie.

Rozkaz został jednak odwołany, gdyż nie było możliwości przebicia się do Warszawy.

Świadek historii

Po wojnie należał do Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK). 21 listopada 1945 r. brał udział w nieudanej próbie odbicia więźniów z budynku Caritasu przy ulicy Mogielnickiej, gdzie mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Po wojnie ujawnił swoją działalność w Armii Krajowej. Mimo ogłoszonej amnestii był represjonowany przez służbę bezpieczeństwa. Przez wiele lat przechowywał w swoim mieszkaniu sztandar Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec, który przekazał do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych Pani Ziemi Grójeckiej w Lewiczynie.

Działał w grójeckiej Ochotniczej Straży Pożarnej, grał na trąbce w strażackiej orkiestrze, a także śpiewał w chórze parafialnym. Jego pasją była piłka nożna, był zawodnikiem grójeckiego klubu sportowego Mazowsze.

W swoim mieszkaniu stworzył izbę pamięci.Kultywował pamięć o bohaterskich żołnierzach Armii Krajowej. Spotykał się z młodzieżą, harcerzami. Wszystkich, którzy zapukali do jego domu zapraszał do środka, pokazywał swoje pamiątki. Do ostatnich dni był świadkiem narodowej historii i wielkim patriotą.

Marcin Grzędowski

TAGI:

Komentarze (5):

fd; 5 listopada 2015, 23:04

Wspaniały człowiek,
zapraszał mnie by go odwiedzić i obejrzeć pamiątki, wystawę w domu ale nie zdążyłem...
szkoda

Kasia; 17 listopada 2015, 23:15

Mój ukochany Dziadzia:)

Marcin Grzędowski; 18 listopada 2015, 09:03

Szanowna Pani
Bardzo mi miło, że spisane przeze mnie wspomnienia stały się dla Pani źródłem wzruszenia.
Było dla mnie wielkim zaszczytem odwiedzić Pana Tadeusza w jego domu.
Tak wspaniałych osób jest obok nas coraz mniej.
Pozdrawiam serdecznie

Ryszard; 2 grudnia 2015, 13:40

Pana Tadeusza /popularnie nazywany przez nas p. Tadzio / miałem zaszczyt znać osobiście. Był obok nieodżałowanego Ryszarda Pietrasa wielkim patriotą , kochający ziemię grójecką i ludzi. Spędziłem wiele godzin z p. Tadziem przy jego nalewce wspominając jego walkę z okupacją niemiecką i sowiecką. To była mnie prawdziwa lekcja historii. Pokłony i pozdrowienia dla p. Lusi - wspanialej żony p. Tadzia,
Ryszard Nowakowski

Dariusz Gwiazda; 2 grudnia 2015, 16:38

Pan Tadeusz Pękacki należy do najzacniejszych postaci naszego miasta, kwalifikujących się do specjalnego miejsca w Historii Grójca.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Ślubowanie nowo przyjętych policjantów W piątek w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w...
Olbrzymi pożar! Płoną budynki grupy producenckiej Polskie Sady W piątek w godzinach wieczornych w obiekcie grupy producent...
Zderzenie na skrzyżowaniu ul. Medalowej i Zdrojowej W piątek około godziny 12.15 doszło do zderzenia dwóch aut...
Funkcjonariusz AŚ Grójec zatrzymał pijanego sprawcę wypadku Funkcjonariusz Aresztu Śledczego w Grójcu, w drodze do...
Grójecka Policja: Nie ma pobłażania dla pijanych kierowców Przed sądem odpowie 340 kierowców, którzy w 2020 roku...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

FOTOWOLTAIKA – DARMOWY PRĄD... FOTOWOLTAIKA – DARMOWY PRĄD ZE SŁOŃCA
Stań się właścicielem...
Afiliacja Projekt bez Inwestycji Cześć tutaj Tomek właśnie skończyłem pracę nad moim programem afiliacyjnym.
Inwestycja w Elektrownie wiatrowe Mamy propozycję notarialnego nabycia udziałów w spółce celowej  EEW13...
platformy wiertnicze - aplikowanie... Poszukiwani kandydaci do składania Cv dla baz kadr , na światowe złoza...
Domek nad jeziorem w Radawie Oferujemy zimowy wypoczynek w Radawie dzięki komfortowo wyposażonemu...

Firmy z Grójca i okolic

Zarządzanie Nieruchomościami Grzegorz... 68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie
... Zapraszamy wszystkie firmy z Grójca i okolic do odwiedzenia sklepu internetowego...
Proserwis - montaże, naprawy kotłów... Proserwis to firma z Warszawy specjalizująca się w usługach dotyczących...
Ucando Wszystkich firmy i osoby prywatne z Grójca okolic zapraszamy do odwiedzenia...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.