Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Świadek historii - Tadeusz Pękacki

5 listopada 2015; 10:54

Grojec24.net

5 komentarzy

Tadeusz Pękacki

W tygodniu, w którym wspominamy naszych zmarłych chciałbym wspomnieć porucznika Tadeusza Pękackiego pseudonim Sławek (1926-2013). Tego zacnego człowieka miałem zaszczyt poznać przed czterema laty gdy poszukiwałem informacji na temat działalności Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec i przebiegu Akcji Burza na terenie Grójeccyzny.

News will be here

Gdy przyszedłem do jego domu nieopodal kościoła św. Mikołaja, ujrzałem starszego Pana z laską i z bardzo życzliwym uśmiechem na twarzy. Zaprosił mnie do środka. Gdy przekroczyłem próg jego mieszkania byłem zaskoczony tym, co ujrzałem. Na ścianach, półkach, szafkach i stolikach było mnóstwo fotografii, dokumentów i przeróżnych pamiątek. Wszystkie one były uporządkowane i poukładane tematycznie. Osobne zbiory obejmowały pamiątki i fotografie grójeckiej kolejki, klubu sportowego Mazowsze, chóru parafialnego, orkiestry strażackiej a przede wszystkim tych, które pochodzą z czasów okupacji i jego działalności konspiracyjnej.

Zasiedliśmy przy stole. Poproszony o wspomnienia pan Tadeusz bardzo dokładnie opowiedział o wydarzeniach, których był uczestnikiem. Z wielkim szacunkiem opowiadał o swoich kolegach - bohaterach walki o wolną Polskę.

Lata okupacji

Urodził się w Grójcu w 1926 roku. W lipcu 1939 r. zdał egzamin do Gimnazjum Piotra Skargi. Wybuchła wojna i do szkoły nie poszedł. 6 września Grójec był dwukrotnie bombardowany – rano i po południu. Ucierpiał m.in. kościół św. Mikołaja. Siła wybuchu była tak duża, że w jego domu rodzinnym pootwierały się wszystkie okna. Potem przez całą okupację razem z ojcem grójecką kolejką przywoził żywność. Część z niej trafiała do getta.

Za namową kolegi Eugeniusza Jabłońskiego trafił do organizacji konspiracyjnej Młodzież Walczącej Polski. Spotkania organizacji prowadzili duchowni ks. Bolesław Krupiński i ks. Józef Stefański. Wtedy poznał zasady obowiązujące w konspiracji.

Po pewnym czasie, jako przedwojenny harcerz trafił do Szarych Szeregów. Organizacja została włączona w struktury Armii Krajowej.

Po przysiędze otrzymał biało - czerwoną opaskę i metalowego orzełka. Były to jego najcenniejsze pamiątki z czasów wojny.

W organizacji zajmował się m.in. wspieraniem rodzin żołnierzy w obozach jenieckich, dostarczaniem żywności, kolportowaniem prasy, przekazywaniem meldunków, obserwacją ruchu pojazdów wojskowych i miejsc postoju sił niemieckich, przenoszeniem zdobytej na Niemcach broni, środków opatrunkowych.

Pod koniec lipca 1944 r., wypełniając rozkaz, stawił się na zbiórkę w Wólce Turowskiej niedaleko torów kolejowych. Zabrał ze sobą biało-czerwoną opaskę, beret z orzełkiem, bochenek chleba i koc. Razem z kolegami miał pojechać kolejką grójecką do Warszawy i tam ochraniać lotnisko Okęcie.

Rozkaz został jednak odwołany, gdyż nie było możliwości przebicia się do Warszawy.

Świadek historii

Po wojnie należał do Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK). 21 listopada 1945 r. brał udział w nieudanej próbie odbicia więźniów z budynku Caritasu przy ulicy Mogielnickiej, gdzie mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Po wojnie ujawnił swoją działalność w Armii Krajowej. Mimo ogłoszonej amnestii był represjonowany przez służbę bezpieczeństwa. Przez wiele lat przechowywał w swoim mieszkaniu sztandar Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec, który przekazał do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych Pani Ziemi Grójeckiej w Lewiczynie.

Działał w grójeckiej Ochotniczej Straży Pożarnej, grał na trąbce w strażackiej orkiestrze, a także śpiewał w chórze parafialnym. Jego pasją była piłka nożna, był zawodnikiem grójeckiego klubu sportowego Mazowsze.

W swoim mieszkaniu stworzył izbę pamięci.Kultywował pamięć o bohaterskich żołnierzach Armii Krajowej. Spotykał się z młodzieżą, harcerzami. Wszystkich, którzy zapukali do jego domu zapraszał do środka, pokazywał swoje pamiątki. Do ostatnich dni był świadkiem narodowej historii i wielkim patriotą.

Marcin Grzędowski

TAGI:

Komentarze (5):

fd; 5 listopada 2015, 23:04

Wspaniały człowiek,
zapraszał mnie by go odwiedzić i obejrzeć pamiątki, wystawę w domu ale nie zdążyłem...
szkoda

Kasia; 17 listopada 2015, 23:15

Mój ukochany Dziadzia:)

Marcin Grzędowski; 18 listopada 2015, 09:03

Szanowna Pani
Bardzo mi miło, że spisane przeze mnie wspomnienia stały się dla Pani źródłem wzruszenia.
Było dla mnie wielkim zaszczytem odwiedzić Pana Tadeusza w jego domu.
Tak wspaniałych osób jest obok nas coraz mniej.
Pozdrawiam serdecznie

Ryszard; 2 grudnia 2015, 13:40

Pana Tadeusza /popularnie nazywany przez nas p. Tadzio / miałem zaszczyt znać osobiście. Był obok nieodżałowanego Ryszarda Pietrasa wielkim patriotą , kochający ziemię grójecką i ludzi. Spędziłem wiele godzin z p. Tadziem przy jego nalewce wspominając jego walkę z okupacją niemiecką i sowiecką. To była mnie prawdziwa lekcja historii. Pokłony i pozdrowienia dla p. Lusi - wspanialej żony p. Tadzia,
Ryszard Nowakowski

Dariusz Gwiazda; 2 grudnia 2015, 16:38

Pan Tadeusz Pękacki należy do najzacniejszych postaci naszego miasta, kwalifikujących się do specjalnego miejsca w Historii Grójca.

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Rozpoczyna się remont DK7 od Sękocina Starego do Rembertowa Rozpoczyna się ostatni etap realizacji S7 Lesznowola –...
Grójecki policjant na podium Mistrzostw Polski Policji w Triathlonie Grójecki dochodzeniowiec asp. szt. Paweł Jaroszyński zajął...
Amator cudzej borówki z Mogielnicy. Grozi mu teraz 5 lat odsiadki Z plantacji w gminie Promna skradziono krzewy borówki...
Mazowsze Grójec pozyskało nowego napastnika Z myślą o następnym sezonie 2024/25 GKS Mazowsze Grójec...
Rzadziej chorujemy Liczba zgonów i hospitalizacji z powodu złej jakości...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.