Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net
Autoryzowany punkt sprzedaży Bruk-bet Bruk Designer Olszany

Tak zginął dowódca grójeckich Żołnierzy Wyklętych. Do dziś nie wiemy, gdzie jest jego grób

6 lutego 2018; 08:37

5 komentarzy

Karcer (fot. Tomasz Plaskota) Karcer (fot. Tomasz Plaskota)

70 lat temu, 6 lutego 1948 r. o godz. 21 w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie stracono kapitana Stefana Głogowskiego. Wyroki wykonywano metodą katyńską, strzałem w tył głowy.

News will be here

Dzięki uprzejmości władz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mogliśmy odwiedzić miejsce, w którym został stracony nasz bohater.

Kapitan Stefan Głogowski przebywał w więzieniu mokotowskim od 1946 r. Więźniowie byli poddawani brutalnym śledztwom i torturom, niektórych skazywano na karcer. Była to niewielka, zamykana wnęka w ścianie o wysokości około 150 cm. Nie można było w niej wygodnie stać, usiąść ani się położyć. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” spędził w niej siedem dni i nocy.

Ruch Oporu Armii Krajowej na Grójecczyźnie, dowodzony przez Głogowskiego powstał w marcu 1945 r. Był odpowiedzią na szalejący na naszym terenie terror komunistyczny. Żołnierze ROAK przeprowadzili wiele akcji skierowanych przeciwko nowym okupantom, m.in. wykonali wyroki śmierci na szefach Urzędu Bezpieczeństwa w Grójcu i Warce.
 
W nocy 21 listopada 1945 r. około stuosobowy oddział ROAK pod wodzą „Józefa” dokonał nieudanego ataku na siedzibę PUBP w Grójcu. Mimo zmasowanego ognia partyzantom nie udało się uwolnić więźniów, ranny został Leon Komorowski „Żbik”, który trafił do szpitala i został aresztowany przez UB. 25 lutego 1946 r. w wyniku brawurowej akcji rannego, który był strzeżony przez uzbrojonych funkcjonariuszy UB, uwolniono ze szpitala Przemienienia Pańskiego w Warszawie.

Wiosną 1946 r. w Grójcu na skutek zeznań wydobytych przez UB od aresztowanych żołnierzy rozpoczęły się zatrzymania. Głogowski zaczął się ukrywać w Warszawie pod nazwiskiem Stefan Madanowski. 23  maja 1946 r. został aresztowany w okolicach Politechniki Warszawskiej, przeszedł ciężkie śledztwo. 5 grudnia 1947 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 6 lutego 1948 r. o godz. 21. Ciała nie wydano rodzinie, prawdopodobnie spoczywa na „Łączce”. 30 marca 1992 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie uniewinnił dowódcę grójeckiej partyzantki i uznał wyrok komunistycznego sądu za nieważny.

Więcej na temat Stefana Głogowskiego „Józefa” możesz przeczytać tutaj: http://www.grojec24.net/news-kapitan-stefan-glogowski-jozef-dowodca-grojeckiego-podziemia,3557.html

Strona Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL: http://www.rakowiecka37.pl/

Cela rotmistrza Witolda Pileckiego:

Makieta więzienia mokotowskiego z lat 40 XX wieku:

Miejsce straceń:

Z tej celi na śmierć wyprowadzono gen. Augusta Fieldorfa Nila:

 

TAGI:

Komentarze (5):

Pl.Wolności ; 6 lutego 2018, 12:18

a my czcimy pamięć naszych bohaterów przy pomniku postawionym na cześć i chwałę ich ciemiężców

lola; 6 lutego 2018, 15:08

żeby nie ci twoi ciemieżcy, to byś u dziedzica krowy pasał

wow; 6 lutego 2018, 15:59

Lola nie pasałabym. Wyjechałabym jak większość młodych zdolnych na zachód i tyle by miał ze mnie dziedzic, podobnie jak dziś mają ze mnie obecni wyzyskiwacze. Chwała PiS-owi za 500+, bo to wpłynęło pośrednio na wzrost pensji i nikt nie musi pracować za talerz zupy.

Do Lola; 29 października 2018, 17:45

Do Lola,ciemiężcy wymordowali Polskich Patriotów Polską inteligencję,zostawili po sobie stalinowców szkodzących Polsce do dziś.

Mieszkanka grojca ; 9 grudnia 2018, 10:04

Poczytajcie trochę historii, dowieCIE się , kto podpisał wyrok na ROTMISTRZA PILECKIEGO. NIE CHCE BYĆ NIEGRZECZNA, ALE WARA OD POMNIKA NA PLACU WOLNOŚCI, JA ZNAM HISTORIE I WIEM KOMU TEN POMNI JEST POŚWIĘCONY. WIEM KOGO SZUBIENICE STAŁY NA PLACU WOLNOŚCI W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski spotka się z mieszkańcami Grójca Spotkanie autorskie z byłym Prezydentem Polski Aleksandrem...
Charytatywny spektakl teatralny dla powodzian Teatr Rodzinny wystawi sztukę "Spadkobierca". Cały dochód...
Grójecka policja: przekroczyli dopuszczalną prędkość o ponad 50km/h W ubiegłym tygodniu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego...
Święto Pieczonego Ziemniaka w Nowej Wsi W piątek, 11.10. 2024 roku w Szkole Filialnej w Nowej Wsi,...
27 uczniów otrzymało stypendium burmistrza Grójca za wysokie wyniki w nauce 11 października 2024 roku w Urzędzie Gminy i Miasta Grójec...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.