Polscy urzędnicy blokują produkcję zdrowej żywności

17 marca 2015; 16:40

Grojec24.net

1 komentarz

Fot. DG

Słusznie wyśmiewamy unijne prawo za jakiego skomplikowanie i bezsensowność, czego przykładem jest osławiona regulacja krzywizny bananów. Okazuje się jednak, że prawo unijne jest przychylne produkcji tradycyjnej polskiej żywności. Jej produkcję i sprzedaż blokuje polscy urzędnicy. Przecież sadownik, jeżeli nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej nie może legalnie produkować i sprzedawać ani soków jabłkowych ani innych przetworów z jabłek, nawet jeżeli to kilka opakowań soku czy kilka dżemów jabłkowych.

Polecamy

Sprawą przepisów prawnych regulujących produkcję tradycyjnej żywności zajął się Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Wnioski z raportu przygotowanego przez tę instytucje są porażające – Polska jest państwem, w którym regulacje dotyczące produkcji regionalnej żywności są najbardziej restrykcyjne w całej Unii. Praktycznie na terenie całej Wspólnoty Europejskiej można kupić domowe soki, dżemy, sery, twarogi, domowe piwo, nalewki, wina, cydr. W Polsce oficjalna sprzedaż regionalnych produktów jest praktycznie nielegalna, a bezpłatna degustacja cydru w miejscu publicznym można zostać zaliczona jako przestępstwo karno-skarbowe, bowiem w myśl polskich przepisów podatkowych, cydr podlega akcyzie.

Rolnicy w Niemczech, Francji, Włoszech czy Hiszpanii bez problemu mogą sprzedawać swoje produkty żywnościowe czy regionalne produkty alkoholowe, polski rolnik za podobne działania może zostać skazany na grzywnę. Wynika to, jak podaje raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców z nadgorliwego stosowanie przepisów prawnych przez polskich urzędników. Dokument stwierdza, że biurokracja i rozdęty system podatkowy blokuje rozwój lokalnej przedsiębiorczości oraz dostęp konsumentów do zdrowej żywności. I to nie ma nic wspólnego z unijnym prawem, to wynik chorych pomysłów polskiej biurokracji, której jedynym celem jest gnębienie swoich obywateli. Nasi krajowi biurokraci są bardziej restrykcyjni we wprowadzaniu norm regulujących obrót niż Komisja Europejska! Wprowadzają do polskiego systemu prawnego nawet nie wiążące państw członkowskich zalecenia unijne. Z tych powodów polscy rolnicy praktycznie nie mogą bezpośrednio, zgodnie z prawem sprzedawać swoich wyrobów, muszą to robić przez pośredników, co sprawia, że produkty są droższe dla konsumentów, albo muszą zakładać działalność gospodarczą, płacić podatki np. VAT, co z reguły jest dla nich nieopłacalne, skoro mają do sprzedaży np. dziesięć litrów nalewki raz na rok. W innych państwach Unii Europejskiej rolnicy takich problemów nie mają.

Polski rolnik, aby produkować i sprzedawać zgodnie ze wszystkimi wymogami biurokratycznymi swoje wyroby musi wypełnić wymagania dotyczące przepisów sanitarnych mieszczące się na kilkuset stronach! We Włoszech, jak podkreślił prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak, przepisy sanitarne sprowadzają się w zasadzie do jednego zdania, że żywność wytwarzaną na małą skalę powinna być wytwarzana w czystym pomieszczeniu. Związek chce walczyć z tymi paradoksami, miejmy nadzieję, że mu się uda.

Mateusz Rawicz

TAGI:

Komentarze (1):

nik; 30 czerwca 2015, 16:53

urzędnik w polsce - pracuje dla kogo ?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Słodko-gorzki remis w derbach Z przebiegu gry grójczanie powinni być zadowoleni, że z...
Otwarto przebudowane drogi gminne w Zalesiu i Woli Worowskiej W sobotę odbyło się oficjalne otwarcie przebudowanych dróg...
Koronawirus: stabilna sytuacja w powiecie grójeckim W ciągu ostatniej doby nie potwierdzono żadnego, nowego...
Koronawirus w powiecie grójeckim: jest najnowszy raport sanepidu Stabilna sytuacja epidemiologiczna w powiecie grójeckim. W...
Spektakl Porwanie w Grójeckim Ośrodku Kultury Występ odbędzie się 1 października o godzinie 19.00 w Gró...
www.AUTOdoc.pl

Najnowsze ogłoszenia

SKUP telefonów FELG ALUMINIOWYCH... ZAPISZ NUMER : 799 844 244
Witam Nasza firma zajmuje się SKUPEM...
Od 45 zł/m2 Ocieplenia pianką PUR... PROMOCJA - ocieplenie pianą PUR 20cm już od 45pln/m2 + montaż wieszaków...
Plakista/Monter płyt GK GRH Polska (nr licencji 16998) poszukuje dla francuskiego kontrahenta,...
Brukarz z kat.C Agencja Pośrednictwa Pracy Globale Ressource Humaine (nr licencji 8984)...
Opiekunka osoby starszej w Niemczech,... "Opiekunka osoby starszej w Niemczech, Freiburg 1350 euro

Firmy z Grójca i okolic

Fotowoltaika Brewa Zbudujemy dla Ciebie instalację fotowoltaiczną i obniżymy rachunki za...
zielonyVOLT.pl Podstawową działalność firmy stanowi dostarczanie kompleksowych rozwiązań...
Zarządzanie Nieruchomościami Grzegorz... 68.32.Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie
Take Care Polska sp. zoo. Firma zajmuje się dochodzeniem zaniżonych odszkodowań zarówno z OC sprawcy...
... Zapraszamy wszystkie firmy z Grójca i okolic do odwiedzenia sklepu internetowego...

2013-2020 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.