Grójec, Powiat Grójecki - portal Grojec24.net

Wyklęci 1944–1963. Żołnierze podziemia niepodległościowego w latach 1944–1963

22 marca 2017; 11:59

2 komentarze

Niedawno ukazała się monografia poświęcona walce podziemia niepodległościowego w latach 1944-1963. Znalazła się w niej informacja o działalności żołnierzy drugiej konspiracji na Ziemi Grójeckiej.

Polskie podziemie niepodległościowe symbolicznie wraca do świata żywych. Dzięki takim publikacjom jak książka, którą trzymają Państwo w rękach, żołnierze walczący w jego szeregach nie są już – jak w czasach PRL – bezimiennym zbiorem ludzi zapomnianych przez kolejne pokolenia Polaków. Mają twarze, nazwiska, stopnie wojskowe i udokumentowany szlak bojowy. To tysiące walecznych – jak głosi tytuł jednego z tekstów.

Autorzy przypominają m.in. polsko-sowiecką wojnę partyzancką na Kresach, gdzie walki nie skończyły się w 1945 r. Do zbrojnych wystąpień Polaków przeciwko władzom sowieckim na Wileńszczyźnie dochodziło nawet w roku 1953. Za walkę o ojczyznę płaciło się krwią i życiem. W publikacji tej pokazujemy, że w Polsce „ludowej” tych, którzy po wojnie kontynuowali walkę o niepodległość, czekały procesy i wieloletnie wyroki. Mimo to skala oporu wobec sowietyzowania kraju była olbrzymia. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi dalej prowadziło zbrojną walkę o wolną Polskę, tych zaś, którzy udzielali im pomocy, trzeba liczyć w setkach tysięcy. Bezpieka bezlitośnie tropiła bohaterów, a ich bliscy stali się obywatelami drugiej kategorii. Nawet po 1989 r. wolna Polska niezbyt gorliwie się o nich upominała. Dopiero w ostatnich latach – także dzięki pracy IPN – udaje się oddać honor Wyklętym i, co szczególnie cenne, zainteresować ich losami młodzież.

Koszulki z wizerunkiem zamordowanej przez komunistów „Inki” i innych żołnierzy podziemia niepodległościowego są dziś z dumą noszone przez młodych Polaków. Tym samym sprawdziły się słowa jednej z pieśni śpiewanej w odtworzonej na Podlasiu 6 Brygadzie Wileńskiej AK, dowodzonej od połowy 1946 r. przez kpt. Władysława Łukasiuka „Młota”:


Gdy zginie jeden, nastąpi drugi,
kroczymy w bliznach do Wolności bram…
- pisze we wstępie prezes IPN dr Jarosław Szarek.




Kazimierz Krajewski i Tomasz Łabuszewski red., Wyklęci 1944–1963. Żołnierze podziemia niepodległościowego w latach 1944–1963, IPN, Warszawa 2017 r. Książkę można nabyć m. in. w księgarni IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.


TP/ipn.gov.pl

TAGI:

Komentarze (2):

mlody; 23 marca 2017, 06:46

oj ja bym nie przesadzał z wychwalaniem "wszystkich" żołnierzy wykletych - niestety były czarne owce i to było po prostu bandytyzmem co poniektórzy robili ...
Trzeba by chyba i o tych wykletych czasami coś wspomnieć - także i w IPN sa na to dokumenty a pamięc ludzka cały czas wspomina...

do młody; 3 czerwca 2020, 12:21

Czyja konkretnie pamięć i o jakie dokładnie dokumenty chodzi?

Napisz komentarz:

Twój nick:

Treść komentarza:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu Grojec24.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady komentarzy.

 

Najnowsze artykuły

Ostatnie pożegnanie podinspektora Pawła Korczaka W środę w Tarczynie obyła się uroczystość pogrzebowa...
ZWiK w Grójcu wydał komunikat ws. bakterii coli w wodzie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grójcu poinformował, iż...
Sanepid wydał komunikat ws. jakości wody w Grójcu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu...
Wirtualne biura w Warszawie - czy warto z nich korzystać? Warszawa, jako stolica Polski, jest nie tylko centrum...
40-lecie nadania imienia Tomasza Nocznickiego szkołom w Nowej Wsi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi...

Najnowsze ogłoszenia

Firmy z Grójca i okolic

OSK MANEWR PATRYK TOMASZ KUJAWA Dlaczego My? Odpowiedź jest prosta i zawarta w tym krótkim opisie.

2013-2023 © Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców Grójca i Powiatu Grójeckiego.

Wydawcą portalu jest AaaMedia.pl.